Kişisel Gelişim

Minimalizm (Minimal Yaşam) Nedir?

Aslında minimalizm tamamen daha azla yaşamakla ilgilidir. Buna borç ve gereksiz harcamalar gibi daha az mali yük dahildir. Ama eşyalarınızdan kurtulmak veya azaltmak gerçekten kolay mı?

Minimalizm, daha azına sahip olarak daha fazla yaşamayı içeren bir yaşam tarzı seçimidir.Minimalistler basitçe yaşarlar, daha az israf, çevre dostu ve daha az savurgan bir yaşam biçimine teşvik ederek sürdürülebilir bir topluma geçişin güçlü bir yolunu savunurlar.Yaşımız ilerledikçe, birçoğumuz bilinçli olarak veya bilinçsizce daha fazla şey ediniriz. Daha fazla para kazandıkça ve daha başarılı hale geldikçe daha fazla ürün satın alma eğilimindeyiz. Birçoğu bunun böyle olması gerektiğine inanarak yapar ne kadar çok çalışırsanız ve ne kadar başarılı olursanız, daha çok kıyafet, mücevher, teknoloji, spor araba, ev vb. nesneye sahip olmamız gerektiğini düşünürüz.Psikologlar bu duruma alışkanlık diyorlar, iktisatçılar buna marjinal fayda diyorlar ve Budistler buna dukkha diyorlar, (gevşek bir şekilde tatminsizlik).Minimalizm fikri, daha fazla eşyaya sahip olmak için çalışma döngüsünü durdurarak, daha mutlu, sağlıklı ve doyurucu bir yaşam tarzı yaratmak için zaman ve paranızın serbest bırakılmasıdır.

Pek çok açıdan minimalizm, materyalizmin karşıtıdır. Sadece yaşamak için ihtiyaç duyduğunuz, sizede duygusal değeri olan ve size neşe veren şeylerle bir alanda yaşadığınızı hayal edin.Kendinizi hayatınızdaki dağınıklığı temizleyerek ve daha maksatlı bir şekilde yaşayarak, aileniz, arkadaşlıklarınız, yaşam deneyimleriniz, hobileriniz ve içsel varlığınıza bakmakla gerçekten önemli olanla daha iyi yaşayabileceğinizi göreceksiniz.

Minimalist olmak, kendinize maddi şeylerden daha fazla değer vermeniz anlamına gelir. İstediğiniz her şeyi almak yerine, ihtiyacınız olana göre karar vermek anlamına gelir. Satın aldığınız şeylerin ucuz olduğu anlamına gelmez. Bu, maliyeti ne olursa olsun ihtiyacınız olan bir şey olduğu anlamına gelir.

Bir kişi ne kadar minimalist bir yaşam tarzıda yaşamak istediğine karar verebilir. Bunu aşamalı olarak da yapabilirler. Çoğu insan evlerine girip artık ihtiyaç duymadıkları şeylerden kurtularak başlar. Zamanla, hayatlarını çok daha minimalist bir tarza kavuşturabilirler.

Minimalist Yaşamın Faydaları

1. Yanıltıcılık İnsanların Nefes Almasına Yardımcı Olur

Çekmecelerden, dolaplardan ve tavan aralarından eşyalardan kurtulmaya başladığınızda, evinizde daha fazla alan açacaksınız. Hareket etmek için daha fazla yer olacak. Daha da önemlisi, tuttuğunuz şeyleri bırakacaksınız. Bu özgürlük verecek ve geçmişin yükleri sizi ağırlaştırmadan nefes almanızı kolaylaştıracaktır.

2. Daha Az Nesne Daha Fazla Para

Evdeki eşyalardan ve lükslerden kurtuldukça, başka şeyler açılır. Bir şeyler satın almak, bir şeyleri korumak ve en iyi şeylere sahip olduğunuzdan emin olmak için harcanan para, mağaza yerine cebinde sonuçlanacak. Daha az şey olduğunda, paranızı borç ödemek için kullanabilirsiniz ve bu da sonunda daha fazla para serbest bırakır. Minimalist bir yaşam tarzında paraya bağımlılık çok daha düşüktür.

3. Minimalizm Yeniden Odaklanmaya İzin Verir

Çok fazla maddi şeyiniz olduğunda, odak noktanız her yerde olabilir. Tüm eşyaların ücretini ödeyecek kadar çalıştığınız için endişeleniyorsunuz ve zamanınızı evinizdeki eşyaların hepsini aramaya veya bırakmaya çalışıyorsunuz. İşler bittiğinde ve evin faturaları azaldığında, zaman ve enerjiyi çevrenizdeki insanlar ve yaptığınız şeyler gibi önemli şeylere odaklamak mümkün hale gelir.

4. Daha Fazla Zaman

Daha az paraya ihtiyacınız olduğunda, fazla çalışmak zorunda değilsiniz. Bu zaman kazandırır. Ayrıca hayatınızdaki tüm ekstra şeylerle uğraşmak için fazla zaman harcamazsınız. Zamanınızı ihtiyacınız olan şeylere odaklayabilir ve hoşunuza giden şeylerde yaratılan ekstra zamanı kullanabilirsiniz.

5. Daha Fazla Enerji

Tüm karmaşa olmadan, onunla uğraşmak için harcanan enerjinin tamamı diğer faaliyetler için kullanılabilir olacaktır. Materyalist bir yaşam tarzı yükü olmayan insanlar sonuç olarak daha sağlıklı ve güçlüdür.

Minimalizmin en güzel yanı, bunun bir tercih meselesi olmasıdır. İnsanlar bu yaşam tarzını yaşamak isteyip istemediklerini seçebilirler. Ne kadar minimalist yaşamak istediklerini seçebilirler. Bir yaşamı küçültmenin doğru ya da yanlış yolu yoktur. Herkes farklıdır. Çoğu insan bu minimalizm yolunda bir yolculuğa başladıklarında ortak olarak kazanacakları şeyler ,deneyim büyüyecek,faydaları büyüyecek ve daha fazlasını isteyeceklerdir ve bu minimalistin daha fazlasını isteyebileceği tek şeydir.

Minimalizm ile ilgili bu yazımıza ilham olan ve minimalizm ile alakalı çok güzel bilgiler içeren Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgeseli izlemelisiniz.

 

Daha Fazla Kişisel Gelişim İçerikleri İçin Kişisel Gelişim Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu