PythonYazılım

Python For Döngüsü

Bir for döngüsü, belirli sayıda tekrarı istenen kodlar gerektiği zaman kullanılır. Python for döngüsü de aynı diğer dillerdeki gibidir. Belirli bir sayı yerine, örnek bir kelimenin uzunluğuna göre de döngüyü otomatik olarak belirleyebilirsiniz. Range kısmına kelimedeki harf sayısını belirlemek için “len(string)” kullanabilirsiniz.

for i in range(5):
    print(i)

# Çıktı 0 1 2 3 4

 

Break Komutu Ne İşe Yarar?

Break komutu döngüyü bitirmek için kullanılır. Herhangi bir döngü çalışırken eğer kodunuzda break koduna rastlarsa, ondan sonra gelecek olan kodları çalıştırmaz ve döngüyü bitirir.

Continue Komutu Ne İşe Yarar?

Continue komutuyla, döngü içerisinde mevcut döngüyü durdurabiliriz. Döngü sadece mevcut durum için durup bir sonraki ile devam eder.

 

Gelin şimdi birlikte Break ve Continue ile ilgili bir örneğe bakalım.

count = 0

while True:
 print(count)
 count += 1
 if count >= 5:
 break 

# Eğer count 5 olursa bırakıyor. Çıktı: 0,1,2,3,4

 for x in range(10):

# X sayısı çift mi tek mi onu kontrol ediyoruz
 if x % 2 == 0: 
continue 
print(x) 

# Sadece tek sayılar bastırılıyor, sayı çift ise döngüye devam ediliyor. 

# Çıktı:1,3,5,7,9
python nedir
python nedir

Python Nedir, Ne İşe Yarar?

Python, nesne yönelimli ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Basit söz dizimi (syntax) yapısı sayesinde de yazılması oldukça kolaydır. Genelde yeni yazılım öğrenen kişilere önerilen bu dil ile aslında website kodlamaktan, güvenlik testlerine kadar birçok şeyi yapabiliyorsunuz.

 

Yazılım kategorimizi inceleyerek diğer yazılarımıza göz atabilir, Yazılımcın discord sunucumuza buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu