GenelNedir

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde sizlere kombi sıcak su ayarı nasıl yapılır?, sıcak su ayarı ve kışın kombi sıcak su ayarı nasıl yapılmalıdır? gibi soruları ele aldık. Kombi cihazlarında sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de sıcak su sorunu olmaktadır. Bu gibi sorunların çoğunlukla sebebi ise kombi bakımlarının zamanında yaptırılmıyor oluşudur veya da orijinal ürünler yerine alternatif olarak kalitesiz yedek parçaların kullanılıyor oluşundan da kaynaklı olabilmektedir.

Kombiniz eğer sıcak su vermiyor ise bu noktada kombiniz için birkaç kontrolün yapılması gerekmektedir. İlk olarak, kombi üzerinde yer alan göstergelerden kombinin kalorifer ayarında çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerektiğidir. Kombiniz eğer kalorifer ayarında çalışmıyorsa, buradaki sorun kombinin kalorifer ayarında çalışmasını sağlayabilecek olan parçanın arızalanmış olmasından kaynaklı olabilmektedir.

Kombiniz kalorifer ayarında çalışıyor fakat sıcak su gelmiyorsa da eğer kombinin sıcak su sağlamakta olan parçalarında sorun olduğu anlamına gelebilmektedir. Kombiniz marka ve modellerine göre sıcak su arızaları da bu noktada değişiklik gösterebilmektedir. Konuyla ilgili sizlere önerimiz, bir servis sağlayıcınızdan yardım almanızdır.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

Diyafram sistemli kombilerde ortaya çıkan sorunların kaynaklarından birisi de diyafram contasından kaynaklı olabilmektedir. Kombiniz eğer diyaframlı değilse, su akış şalteri veya da tribününde sorun var demek olabilmektedir. Buradaki sorun her iki sebepten de kaynaklanmıyor ise sıcak su ile ilgili diğer parçalara bakılması gerekilmektedir. Sizlere söylediğimiz sorunlar, servis sağlayıcınız tarafından ancak çözüme kavuşturulabilir. Tekrardan söylememizde fayda var, en iyi çözüm için servis sağlayıcınız ile iletişime geçiniz ve profesyonel bir yardım alınız.

Kombinizde sıcak su çalışıyor fakat yeteri kadar ısınmıyorsa durum farklı bir nedenden ötürü kaynaklanıyor olabilmektedir. Böylesi durumlarda ilk olarak düşünülmesi gereken nokta kombinizin gücüdür. Gerçekten soğumuş olan havalarda kombinizin gücü evinizi veya odanızı ısıtmaya yetmeyebilmektedir.

Bu sebeplerin dışında bir de eşanjör noktasında meydana gelebilen kireçlenme durumları da kombinizdeki suyun yeteri kadar ısınamamasına sebebiyet verebilmektedir. Kombi bakımlarının zamanında yapıldığı süreçlerde bu tip sorunlar ortadan kalkabilmektedir.

Bu noktada sıcak su arızası ile ilgili sizlere söyleyebileceğimiz son unsur ise üç yollu vana arızası olmaktadır. Üç yollu vana parçası suyu kalorifer tesisatı ile musluklara dağıtmakla görevli olan bir parça olarak kombilerde yer almaktadır. Bu parçanın arızalanması, sıcak suyun kalorifer tesisatına gitmesi fakat musluklara yol alamaması sonucunu doğurmaktadır. Bu ve bunun gibi benzeri durumlarda ise parçanın onarılması veya da değiştirilmesi gerekmektedir.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Kombi cihazınız üzerinde bulunmakta olan sıcak su ayarı düğmesini saat yönünde çevirdiğinizde sıcaklığı arttırmış, saat yönünün tersinde çevirdiğinizde ise sıcaklığı düşürmüş oluyorsunuz.
  • Özellikle de soğuk kış günlerinde sıcaklık ayarı düğmesini yüksek tutmalı ve musluğu az açmalısınız ki, böylelikle istenilen sıcak suyu elde edebilesiniz.
  • Kombi cihazları sıcaklık ayarı yapabilmekte olan cihazlardır. Sıcaklık ayarını doğru ayarlarsanız eğer ay sonu faturanıza yansıyacak ücreti daha düşük tutabilirsiniz böylelikle.
  • Bir ev içerisinde ideal sıcaklığın yakalanması, kombinin hangi derecede çalıştırılmasıyla ancak elde edilebilmektedir. Kombinizin markası ve modeline göre de bu değer değişkenlik gösterebilmektedir.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

Buradan da yetkili servisler ve iletişim numaraları yer almaktadır, kombiniz hangi yetkili servise uyuyorsa ona göre iletişim kurabilirsiniz.

Yetkili Kombi  Servisi Adı İletişim Numaraları
Arçelik kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 444 0 888
Alarko Yoğuşmalı kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 444 0 128
Ariston kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 0850 840 92 12
Baymak Yoğuşmalı kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 444 0 235
Bosch kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 444 63 33
Buderus Yoğuşmalı kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 444 5 474
Daikin kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 444 999 0
Demirdöküm kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 0850 222 1 833
Eca Yoğuşmalı kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 444 0322
İmmergas kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 444 88 22
Vaillant Yoğuşmalı kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 0850  222 2 888
Viessmann kombi | Sıcak Su Açılmazsa Eğer 0 216 528 46 00

Bu içeriğimize ek olarak size önerebileceğimiz diğer içeriklerimize de göz atmak isteyebilirsiniz;

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu