İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İnsan Beyniyle İlgili 10 İlginç Gerçek

İnsan Beyniyle İlgili 10 İlginç Gerçek

İnsan Beyniyle İlgili 10 İlginç Gerçek
1

İnsan beyni, hala tam olarak ne olduğunu bilemediğimiz karmaşık bir yapıdan ibaret. Bizler ise bunu araştırırken sizler için derlediğimiz 10 ilginç ve gerçek bilgiyi toparladık, iyi okumalar. İşte karşınıza insan beyni ile ilgili 10 ilginç gerçek:

İnsan Beyniyle İlgili İlginç Gerçekler

İnsan Beyni

1Acı

Beyin acı hissetmez ancak acı hissetmeyi sağlayan reseptörlere uyarı sinyalleri gönderir. Evet, yanlış duymadınız! İnsan beyninin hissiyat gibi bir gücü yoktur. Beyin, yalnızca hissetmenizi sağlamak için sinyaller iletir. Bu sinyalleri kablolar gibi düşünebilirsiniz.

2Fonksiyonlar

Ortalama bir insan 20 yaşından sonra belirli beyin fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Yaş ilerledikçe fonksiyonlar git gide yapılamaz hale gelir ve hatta kaybolur.

3Boyut

İnsanlar yaşlandıkça beyinleri küçülür. Bu küçülme genellikle 40 yaşından sonra başlar. Beynin en büyük olduğu zamandaki insan yaşı 4 olarak tahmin edilmektedir.

4Oksijen ve Kan

Vücutta bulunan oksijen ve kanın %20’si beyin tarafından kullanılır. Bu oran gerekli zamanlarda %50’ye kadar çıkabilir.

5Nöron Hücreleri

Ortalama bir insan beyninde 1 milyar nöron hücresi bulunur. Hücre sayısı insan yaşlandıkça azalır. Ayrıca bilinenin aksine kafanıza hasar aldığınızda beyin hücreleriniz ölmez. Ölen beyin hücresi olursa da bu hücreler yeniden yapılır.

6Kapasite

Her insanın belirli bir beyin kapasitesi vardır. Bu kapasite aşıldığında bazı bilgiler unutulur ve yerine yeni bilgiler depolanır. Bu durum kontrol altına alınamadığında ise alzheimer gibi hastalıklar ortaya çıkar.

7Elektrik ve Enerji

Beyin kesintisiz bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Küçük bir lamba, beynin ürettiği elektrik sayesinde kesintisiz bir şekilde yanabilir. Beyin 23 watt elektrik üretme gücüne sahiptir.

8Yağ Oranı

Bir insanın beyninin %60’ı yağdan oluşur. Beyindeki yağ oranı beynin çalışma gücünü etkileyebilir. Ayrıca beyindeki yağlar asidik tepkimelere girerek beynin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Bu yüzden bu yağlar çok değerlidir.

9Ağırlık

Ağırlık olarak beynin ortalama 1.35 kg olduğu bulunmuştur. Çocuklarda beyin, yetişkinlere oranla daha büyük olduğu için ortalama bir çocuk beyninin 1,45-1,6 kg olduğu tahmin edilmektedir. Yetişkinlerde ise 1.2-1.3 kg gibi bir ağırlık söz konusudur.

10Kullanım Oranı

İnsanlar iddaa edildiği gibi beyinlerinin %10’unu değil, tamamını kullanırlar. Hatta beynin tamamını kullanma durumu gün içinde yaptığınız birçok aktivitede yaşanır. Yalnızca uyku durumunda beynin tamamını kullanmaya gerek kalmaz.


İnsan beyniyle ilgili 10 ilginç gerçek listemizin sonuna geldik. Bu yazıda beynimizin karmaşık ve kompleks bir yapısı olmasına rağmen ne kadar kusursuz olduğunu gördünüz. Şimdi size en ilginç gelen gerçeği yorumlara yazın ve bizimle paylaşın. Görüşmek üzere!


Kişisel Gelişim İçerikleri İçin Kişisel Gelişim Kategorisini Takip Edebilirsiniz

İlginç Bilgiler İçin Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz

Yeni İçeriklerimize Kolayca Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz


 

Yorum Yap

Yorum Yap