Yapay Zeka

Facebook Yapay Zekasının Fişi Neden Çekilmişti?

Facebook Yapay Zekası

Elon Musk Twitter’da Mark’ın görüşüne cevap olarak verdiği yanıtta “Mark ile konuştum, konu hakkındaki bilgisi gerçekten sınırlı” diyerek tüm dikkatleri bu yapay zeka konusu üzerine çekmişti. Facebook’un yapay zekası ise birkaç hafta sonra kendi yapay zekasındaki sonuçla Elon Musk’ın haklılığını ortaya koydu.

YENİ BİR DİL OLUŞTURULDU

Facebook tarafından geliştirilen sohbet robotlarının açıldıktan bir süre sonra kendi kendine bir dil geliştirdiklerini keşfetti. Bu dil İngilizce dışında daha kolay iletişime geçtiği bir dil. Yapay zeka aslında bunu daha kolay iletişime geçmek için geliştirdi. Bu yapay zeka botları araştırmalar için öğrendikleri İngilizce’yi farklı bir şekilde sistematik bir şekilde kullanınca Facebook Yapay Zeka Geliştiricileri şüphelendi ve sorunun çözüme ulaşmayışı sonucunda bu botlar kapatıldı. Geliştiriciler kadar ne kadar normal gözükse de halk ve normal insanlar tarafından oldukça korkutucu olan bu durumda aslında robotlar sadece kendi aralarında anlaşılan garip bir dil oluşturuyor. Çoğumuza bilim kurgu filmlerini çağrıştırsa da bunun gerçek olduğunu herkese hatırlatmakta fayda var.

Chat Bot
Chat Bot

Facebook Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, yapay zekaya makine öğrenimi yoluyla pazarlık etmelerini sağlamak için verdikleri eğitimlerin iyi gittiğini belirtiyor. Fakat geliştirmekte oldukları botlarda insanların kullandığı dilin yapay zeka tarafından bir sistematik oluşturularak saptırıldığının fark edilmesi sonucu tüm plan değişti.

YAPAY ZEKA KORKUTUCU MU?

Ek olarak da Stephen Hawking gibi dünyanın önde gelen bilim insanları, bir gün yapay zekanın insanlığa tehdit oluşturabileceği yönünde uyarılar yapsa da, Facebook meselesinin bu kadar korkutucu bir yanı olmadığını düşünüp araştırmalara devam ediyor. Bir şeylerin anlaşılıp çözümlenebilmesi için tabii ki de bu araştırmaların devam edip belirli bir süreç içerisinde geliştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde bazı kavramlara daha net ulaşabilir, yapay zekanın tehdit olup olmadığına geçerli bir yanıt bulabiliriz.

Bize göre korkutucu olan tek şey insanoğlu. Ne geçmişimizden ders çıkarıyoruz ne de elimizdeki mevcut verilerden, sürekli olarak bir şeyleri inceleyip araştırmak yerine kopya çekmeye çalışıyoruz. Umarız bu bütün araştırmalar ve sonuçları olumlu yönde yaşadığımız yüzyılda cevaplanacaktır.

Yapay Zeka kategorimizden benzer birçok yazıya ulaşabilir, aşağıdaki video ile de konuyla ilgili daha fazla detaya sahip olabilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu