Genel

Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde sizlere Doberman Pinscher özellikleri nedir, Doberman Pinscher köpek türünün bakımı nasıl yapılır bunu konu edindik. Yazımıza ek olarak Youtube’da Köpek Koleji’nin de Doberman Pinscher köpek türünü konu edindiği videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Doberman Pinscher köpek türü kaslı ve güçlü yapılarıyla bilinmektedir, buna ek olarak da Doberman Pinscher köpek türü orta büyüklüğe sahip ırklar arasında yer almaktadır. Kürklerinin kısa, sert ve pürüzsüz yapıları sebebiyle görünüm olarak şık bir havaya sahiptirler. Zarafet, güç, dayanıklılık ve hız Doberman Pinscher köpek türünün öne çıkan olumlu özellikleri arasındadır, bununla birlikte de oldukça akıllı ve korumacı bir yapıya sahiptirler.

Doberman Pinscher

Doberman Pinscher köpek türü; kendine güvenen, özgür ruhlu ve güçlü özelliklere sahip olmasının yanında yüksek enerjili olmalarıyla da bilinmektedirler. Bu enerjik yapıları da oyun oynamayı ve etrafta koşturmayı sevmelerine neden olmaktadır. Gün içerisinde diğer köpeklere kıyasla daha fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duymaktadırlar.

Doberman Pinscher köpek türü çok zeki olmakta birlikte bu zekalarını da liderlik vasfıyla süslemektedirler, bu noktada sizin yapmanız gereken şey ise onlara liderin kendinizin olduğunu göstermektir yoksa Doberman Pinscher size kendisini lider olarak tanıtmak için çabalayacaktır. Doberman Pinscher köpeğine sahipseniz ya da bu noktada sahiplenmeyi istiyorsanız, temel itaat eğitimine dikkat etmeniz gerekmektedir ve bu eğitime daha henüz yavruyken başlamanız çok önemlidir. Çok çabuk öğrenmektedirler ve bu sebeple de eğitim süreçleri diğer köpeklere kıyasla daha basittir, çok hızlı öğrenmelerinin bir dezavantajı da kendinizi sürekli güncellemeniz gerekmekte ve bu sebeple de biraz zorluk çıkarabilmektedir sizlere. Genel olarak özetlemek gerekirse, Doberman Pinscher köpek türü geç olgunlaşan, bununla birlikte de çok zeki bir türdür.

Doberman Pinscher Köpek Cinsinin Vücut Özellikleri

Vücut

Doberman Pinscher köpek türü, kaslı bir gövdeye sahip atletik bir donanıma sahiptir. Vücudu ve kafasıyla orantılı olan bir boyun yapısına sahiptir, bununla birlikte de sırtı orantılı bir genişliğe sahip ve beli ise orta genişlikte kaslı bir yapıya sahiptir

Bacaklar ve Ayaklar

Geniş göğüs yapılarının yanı sıra düz bacakları ile de asil bir yürüyüşe sahip olmaktadır, ön bacakları dik ve kuvvetli olmasından kaynaklı olarak yere bastıkları adımlar sağlamdır ve dengelerini de iyi bir şekilde kurarlar. Yürüyüşlerinin ince bir detayı ise şu söylenebilir, ön bacakları ilerideyken, çaprazdaki arka bacağının da aynı anda ileri hareket etmesinden kaynaklı olmaktadır.

Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı

Kuyruk

Doberman Pinscher köpek türünün kuyruğu dik ve kısa bir görünümde olması için henüz birkaç günlük iken 2. boğum bölgesinden bir kesim işlemi uygulanmaktadır, doğal yapısı bozulmadığında ise tazı kuyruğuna benzemektedir.

Tüy

Doberman Pinscher köpek türünün kürkü; sert, kısa ve kalın bir yapıya sahip olmaktadır. Bununla birlikte de şık, parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir.

Renk

Doberman türü siyah, kızıl, mavi veya da açık kahve renklerinde olabilmektedir, buna karşılık kürkünün rengi fark etmeksizin yüzünde, göğsünde ve vücudunun diğer bölgelerinde pas rengi lekeler bulunmaktadır.

Doberman Pinscher Köpek Cinsinin Kafa Özellikleri

Kafa

Doberman Pinscher köpek türlerinin uzun bir kafa yapısı olmasıyla birlikte, kafalarının üst bölgesi düzdür. Ağız ve burun çıkıntısı da kafa yapısıyla birlikte doğru orantıdadır. Beyaz renkli, güçlü alt ve üst dişlere sahip olmasına ek olarak da tam kapanan ve sarkık olmayan bir dudak yapıları vardır.

Kulaklar

Kulakları dik ve yüksek bir duruşa sahiptir, bu duruş için yavru iken kulaklarında kırpma işlemi yapılmaktadır. Eğer ki doğal haline bırakılırsa da, kulaklarının en uç kısmı yanağa yakın duracak şekilde gelişmekte ve yine tıpkı bir tazıyı anımsatmaktadır.

Gözler

Doberman Pinscher ırkının gözleri badem şeklinde, koyu renk tonlarında özelliktedir. Göz kapakları ve göz çevresinin tüylü olması da genele yayılmış bir özellikleridir.

Doberman ırkı badem şeklinde, orta boy, oval ve koyu renk tonlarında gözlere sahiptir. Göz rengi köpeğin tüy rengine göre çeşitli tonlardadır. Örneğin kahverengi tüylü köpeklerin daha açık tonlarda göz renkleri vardır. Göz kapakları ve göz çevresinin tüylü olması aranan bir özeliktir.

Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Doberman Pinscher Köpek Cinsinin Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bakım

Doberman Pinscher köpek türlerinin bakımında bir sadelik yeterli olmaktadır, haftada bir veya iki kez fırçalama işlemi yapabilirsiniz, böylelikle kürkleri daha sağlıklı ve parlak olabilecektir. Çok fazla tüy dökmezler, soğuk havaya da pek dayanıklı değillerdir. Bu sebeple kışın dışarı çıkardığınızda ona ısısını koruyacak kıyafetler giydirmelisiniz.

Tırnakları içinse haftalık olarak bir kontrol rutinine, minimum ise aylık bir periyotta kestirmelisiniz. Bununla birlikte ağız bakımı, kulak temizliği ve hijyenine de dikkat etmelisiniz.

Bakımı için özetle, köpeğinizin bedenini ve spefisik olarak belli noktalarını sık sık kontrol etmeli, bir farklılık varsa eğer derhal veteriner hekime danışmalısnız. Bu şekilde Doberman Pinscher türü köpeğiniz sizinle birlikte uzun ve sağlıklı bir hayat geçirebilmektedir.


Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı Nasıl Yapılır? içeriğimize ek olarak, sizlere önerimiz Pomeranian Boo Özellikleri Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır? adlı yazıyı da okumanızdır. Şimdiden keyifli okumalar dileriz, daha fazlası için InFreza‘yı takipte kalın!

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu