Genel

Pomeranian Boo Özellikleri Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde sizlere Pomeranian Boo köpek cinsinin özellikleri nedir ve bakımları nasıl yapılmaktadır, bunun bilgisini paylaşıyor olacağız.

Pomeranian cinsi, minyon bir spitz köpeğidir aslında, yuvarlak gövdesi, küçük kulakları, çift katmanlı kürkü ve buna ek olarak da geriye doğru kıvrık olan kuyruğu ile tipik bir spitz cinsi köpek özellikleri ile benzeşmektedir. Kısa Pom adıyla da bilinmektedir. Şaşkın ve heyecanlı yüz ifadesi onu, insanlar tarafından tilkiye benzetmektedir. Pomelyan cinsi; kabarık, yumuşak ve pürüzsüz kürkü ile kendine has bir stili ve görüntüsü bulunmaktadır. Küçük parlak gözleri, daima gülümseyen suratı bu köpek cinsini sevilen ve popüler bir duruma getirmiştir.

Pomeranian çok hareketli bir cins olmakla birlikte, akıllı ve cesur yapısı ile de ön planda olmaktadır. Meraklı yapısı, onu her şeyi kurcalamaya itelemektedir fakat küçük çocuklar ve diğer hayvanlar ile iletişiminde zayıflıklar bulunmaktadır. Büyük yaş ortalamalı aileler ile daha uyumlu ve mutlu bir yaşam sürdükleri gözlemlenmiştir.

Pomeranian köpek cinsi, bir süs köpeği görünümünde olmasına rağmen kendileri büyük bir özgüvene sahip olabilmektedir. Bu durum da onlara kendilerinden büyük bir cesaret vermekte ve kendinden büyük diğer köpeklere karşı kafa tutmasına ve havlayarak kavga çıkarmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple Pomeranian cinsi bir köpeğiniz varsa, dışarıya çıkarken dikkat etmelisiniz.

Pomeranian Boo Özellikleri Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Pomeranian köpek cinsi minyon yapılarına kıyasla iyi bir bekçi olduğu söylenebilir, dikkatli ve meraklı yapıları onları av arayışında uygun bir seçenek durumuna getirebilmektedir. Havlamaya olan eğilimleri sahibine zor anlat yaşatabilecek olsa da bu noktada Pomeranian cinsi köpeğinizi eğitmeniz gerekmektedir.

Arkadaş canlısı ve iyi huylu tavırlarıyla Pomeranian cinsi köpekler sosyalleşmeye ve dışarı aktivitelerine ihtiyaç duyabilmektedirler, böylelikle sakin tavırlarını koruyabilir ve hırçınlaşma durumu gözükmez. Bu sebeple bol bol dışarıya çıkarmayı ve diğer köpeklerle iletişim içinde kalmasını ihmal etmeyin.

Pomeranian Köpek Cinsinin Vücut Özellikleri

Hacim olarak fazla büyümemekle birlikte küçük vücutlara sahiplerdir, kürklerinin kabarık olması sebebiyle iri gözükmektedirler. Yüz yapıları sebebiyle çoğunlukla tilkiye ve oyuncak bebeklere benzetilmektedirler, koyu renk göz ve burunlara sahiptirler genel cinsleri itibariyle.

Bacaklar ve Ayaklar

Küçük hacimleri ve hassas, cılız vücutları ile boyları da on beş ila otuz santimetre arasında değişkenlik gösteren özelliklere sahiplerdir. Kısa bacakları, patilerine doğru azalan tüyleri ve değişen renk tonları ile daha tatlı bir görünüme sahip olmaktadırlar. Kemik ve eklemleri hassas oldukları için, zıplamalı etkinlikler Pomeranian köpek cinsi için tavsiye edilmez.

Kuyruk

Pomeranian köpek cinsi, çift katmanlı olan kürkünün içerisinde yer alan geriye doğru kıvrık olan bir kuyruğa sahiptir, kuyruğun fazla uzun olmaması sebebiyle kürkü içerisinde kaybolmaktadır çoğunlukla. Minyon bedenleri olan Pomeranian köpek cinsinin kuyrukları da bedenleri ile orantılı olmakla birlikte ipeksi ve parlak özelliği ile tatlı bir görünüme sahiptir.

Tüy

Pomeranian köpek cinsinin kürkü kalın, parlak ve çift katmanlı bir yapıdadır, alt katmandaki kürkü yumuşak ve kabarık, üst katmandaki ise uzun ve parlak özelliktedir. Erkek Pomeranian’lar genel olarak yılda bir kez alt katman tüylerini dökmekteyken, dişi Pomeranian’lar ise adet dönemlerinde, yavruladıklarında daha fazla tüy dökmektedirler.

Renk

Pomeranian cins köpeği açık renkli kürkle doğar ve yaşları ilerledikçe de kürkleri koyulaşır. Pomeranian’ların en yaygın görülen kürk renkleri; kahverengi, krem, samur ve kiremit kırmızısıdır.

Pomeranian Boo Özellikleri Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Pomeranian Köpek Cinsinin Kafa Özellikleri

Kulakları kafalarına gömülü ve yüzünün yan taraflarında yoğunlaşan kürkü ile görkemli bir havaya sahiptirler. Suratları bir tilkiye çokça benzetilmektedir, minik siyah burunları ve koyu renk parlak gözleri ile tatlı bir ifadeye sahiptirler. Sürekli gülümser gözüken ağız yapıları ve yumuşacık, sevecen bakışları ile insanların gözdesi olmuşlardır, yoğun ve kabarık kürklerine kıyasla vücutları cılız ve narindir.

Kulaklar

Pomeranian, kafasına gömülmüş olan küçük ve dik kulakları ile dikkat çeker. Etkileyici bir dış görünüşe sahiptir.

Gözler

Her daim gülümseyen ağzına eşlik eden, yuvarlak iri gözleri ve tatlı bakışları vardır. Siyah, kahverengi ve mavi göz renklerine sahiptirler. Sevmeyi ve sevdiğini hissettirmeyi bilen Pomeranian’ın bir bakışı ile en huzursuz anlarınızda bile huzur bulabilirsiniz.


Her ne kadar köpekler çok tatlı olsalar da, bakımları da bir o kadar zordur. Köpeğinizin sağlığına dikkat etmeli ve bu konuyla ilgili olarak sık sık veteriner hekime danışmalısınız. Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri ve Tedavisi ve Dişi Köpeklerde Vajinal Akıntı Nasıl Oluşur ? Evcil hayvanınızın bakımıyla ilgili farkındalık oluşması açısından önemli konulara değindik, bu yazılarımızı okumanızı öneririz.

 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu