Genel

Dişi Köpeklerde Vajinal Akıntı Nasıl Oluşur ?

Bu içeriğimizde sizlere dişi köpeklerde vajinal akıntı nasıl olur, vajinal akıntının sebepleri neler ve dişi köpeklerde vajinal akıntının ne gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği üzerine bir bilgi seli hazırladık. Bu noktada belirtmemiz gerekir ki, herhangi bir sağlık sorunu şüphesinde bulunduğunuzda konuyla ilgili olarak bir veteriner hekime danışınız ve uzmanların gerekli gördüğü müdahalelerde bulununuz.

Köpeklerde vajinal akıntı durumu şu şekilde açıklanabilir, dişi köpeğin vajinasından irin, mukus veya kan şeklinde yani normalde beklenmeyen bir şekilde sıvı gelme durumudur. Bu noktada köpeğin yaşadığı bu durumla ilgili birçok neden sayılabilir ve bu nedenlerin birçoğu da ciddi hastalık ve sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bu sebeple köpeğin vajinasında normal olmayan bir sıvı akıntısı gördüğünüz veya şüphelendiğiniz taktirde konuyla ilgili olarak en kısa sürede bir veteriner hekime başvurunuz. 

Köpeklerde Vajinal Akıntı Nedenleri Nedir ?

Dişi köpeklerde vajinal akıntı sebebi olarak görülebilecek birden çok unsur bulunmaktadır, bu unsurlardan bazıları çok ciddi sorunlar teşkil etmekte ve acil olarak tıbbi müdehaleler gerektirmektedir. Bununla birlikte akmakta olan vajinal sıvının sıklığı, miktarı ve karakteristik özelliği de büyük bir önem taşımaktadır.

  • Köpeklerde vajinal akıntı sorunun en çok görülen nedenlerinden bir tanesi idrar yolu enfeksiyonu olmaktadır. İdrar kesesi veya idrar yolu dokularında gelişen enfeksiyon aynı zamanda da vajinal yollarda akıntıya neden olabilmektedir.
  • Bir diğer önemli sebeplerden bir tanesi de rahim iltihaplanması, bir diğer değişle de pyometra. Bu sorun dişi köpeklerde vajinal akıntıya ve bununla birlikte birçok ciddi soruna da sebebiyet verebilmektedir.
  • Gebe durumunda bulunan dişi köpeklerin fetal ölümler sonucunda yani yavrularının anne karnında ölmesi durumunda da vajinal akıntı görülebilmektedir. 
  • Doğum yapmış olan dişi köpeklerde plasentanın dışarıya atılamaması durumlarında da vajinal akıntılar görülebilmektedir.
  • Vajina travmaları, kanser ve tümör gibi diğer sorunlar, bunlara ek olarak vajinanın yaralanması ve yabancı nesneler de bir diğer önemli sebepler arasında görülmektedir.

Yukarıda saydığımız maddelere ek olarak, çeşitli sağlık sorunu nedenleriyle kullanılmakta olan bazı antibiyotikler de vajinada akıntıya sebebiyet verebilmektedir. Köpek kızgınlık döngüsünde bulunuyorken verilmekte olan östrojen ilaçları veya hormonlar da vajinal hücreleri değiştirebildiğinden dolayı dişi köpeklerde vajinal akıntıya neden olabilmektedir.Dişi Köpeklerde Vajinal Akıntı Nasıl Oluşur ?

Köpeklerde Vajinal Akıntı Belirtileri Nelerdir ?

Dişi köpeklerde vajinal akıntı durumunda eğer ki normal olmayan sıvılar yer alıyorsa bu noktada bir sorun var demektir. Bu soruna neden olabilecek birçok farklı semptom görülebilmektedir. İlk olarak akıntının karakterini iyi analiz etmelisiniz. Vajinadan akan sıvı şeffaf, kanlı, kahverengi, mukuslu, irinli, kokulu veya da kokusuz olabilmekte ve bu durumu iyi analiz edip ona göre gerekli müdahale ve tedaviye başvurabilirsiniz. 

Köpeklerde Vajinal Akıntı Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

İlk olarak teşhisin koyulması, bu noktada sorunun ana kaynağının belirlenmesi çok önemlidir. Bu noktada hasta üzerinde detaylı bir bilgi alımı yapılması yapılacak tedavilerin de belirlenmesi açısından gerekli bir durumdur. Akıntının ne kadar süredir devam ettiği, ne sıklıkta aktığı ve karakteri gibi detaylar da yapılacak olan tedavinin belirlenmesinde önemli kriterlerdir.

Vajinal akıntının altında yatan sebebe göre farklı tedavi uygulamaları da mevcut bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar ve çalışmalarda vajinal akıntı sorununun büyük oranda idrar yolu enfeksiyonları ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bu duruma uygun olarak çeşitli antibiyotik tedavileri uygulanmakta ve köpeğin beslenme diyetine dikkat edilmesi tavsiye edilmektir. 

İdrar yolu enfeksiyonlarına ek olarak da vajinal tümör gibi bazı sorunlar da görülebilmekte ve buna ilişkin olarak ise cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelebilme durumunda olmaktadır. 

Dişi Köpeklerde Vajinal Akıntı Nasıl Oluşur ?

Köpeklerde Vajinal Akıntı Belirtisi Görüldüğünde Öneriler;

  • Dişi köpeklerde vajinada anormal akıntıların görülmesi hafife alınabilecek türde bir durum değildir, dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle de dişi köpeğin gebelik döneminde böyle bir akıntı belirtisi görülmüşse derhal bir veteriner hekime başvurmanızı önermekteyiz.
  • Vajinadaki sorun belirten akıntıyı doğal akıntılar ile karıştırmamak gerekir, bunun ayrımını iyi gözlemlemelisiniz. 
  • Dişi köpekler idrar yolu enfeksiyonlarına karşı daha hassas olmaktadır, bu noktada hijyen koşulları ve bulunduğu ortamın temizlik durumu çok önemlidir.

Eğer ki bunların dışında köpeğinizde başka sağlık sorunları gördüyseniz ya da oluşabilecek sorunlara karşı farkındalık edinmek isterseniz, Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri ve Tedavisi adlı yazımıza da bir göz atmanızı öneririz. 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu