Genel

Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri ve Tedavisi

Bu içeriğimizde sizlere köpeklerde kanlı kusma nedenleri ve tedavisi nedir, bunu anlatacağız tüm detaylarıyla birlikte. 

Köpeklerde kanlı kusma durumu birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmekte olan bir sorundur. Bu durum genellikle sindirim sisteminin üst organlarını kapsayan ve buna ek olarak da vücudun üst solunun yolları ile ilgili sebeplere bağlı olabilmektedir. Bununla birlikte yemek borusunun iç yüzeyindeki bozulmalar ve tahriş sorunları da köpeklerde kanlı kusma nedenlerine örnek gösterilebilmektedir. Vücudun birçok noktasındaki sorunlar köpeklerde kanlı kusmaya sebebiyet verebilmekte, buna bir diğer örnekler ise mide ve bağırsaklarda yer alabilen kanamalar ve iltihaplanmalar; ağız içi kanamaları, akciğer ve solunum sistemindeki doku ve organ kanaması ve iltihaplanması da köpekler için kanlı kusma sorununu oluşturabilmektedir.

Köpeklerde kanlı kusmuk olayı aslında yaygın görülebilen bir sorundur, bu durumlarda kusmuğun tamamen kanlı bir görünüme sahip olabileceği gibi yalnızca küçük bir miktar kan da görülebilmektedir. Kanlı kusma durumu vücudun belli noktalarına bağlı çeşitli sistemler tarafından etkilenebilmektedir. Buna örnek olarak  sindirim sisteminde mukozaları örnek verilebilir, ek olarak da travma, ülser ve yabancı cisim kaynaklı iltihaplanmalar da yer alabilmektedir. Tüm bu sebepler köpeklerde kanlı kusma sorunu oluşturabilmektedir. 

Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri Nedir?

Bu noktada vereceğimiz örnekler öncelikli olarak sindirim sistemi kaynaklı sorunlar üzerinden oluşmaktadır, içeriğin devamında ise diğer sorun kaynaklarına değineceğiz. 

  • Bu noktada farklı şekillerde gastrointestinal sistem (gastrointestinal sistem, ağızdan anüse gitmekte olan sindirim sisteminin yolu veya geçidi anlamına gelmektedir) enfeksiyonları köpeklerde kanlı kusma sorununun ana sebebi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Sindirim sisteminde yer alabilecek enfeksiyonlar yutak, yemek borusu, bağırsak ve midelerde oluşabilir. Oluşan enfeksiyonlar ile birlikte dokularda tahriş oluşumları kaçınılmaz bir durumdur ve buna ek olarak da erozyon ve ülser şekline evrilebilmektedir. Tüm bu çeşitli sorunlar, köpeklerde kanlı kusmaya sebebiyet verebilmekte ve köpeğinizin sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. 
  • Vereceğimiz bir diğer örnek ise toksinlerdir. Bir diğer anlamı ile zehirlenmeye neden olabilecek faktörler olarak da söylenebilir. Evlerde yer alan deterjan bazlı, veya hijyenik amaçlı ürünler içerisinde yer alan toksinler köpeklerde kanlı kusma durumuna sebebiyet verebilecek unsurlardır. 
  • Köpeklerde kanlı kusma veya kusmukta kan görülmesi olayı farklı şekillerde metabolik ve nörolojik sorunlar ile birlikte bakteriyel, paraziter ve viral enfeksiyon kaynaklı olabilmektedir. 
  • İltihap ve enfeksiyonun dışında bir diğer örnek ise pıhtılaşma sebepli oluşan bozukluklardır. Bunun detayına inecek olursak, uygun kan pıhtılaşmasının olmaması buna ek olarak karaciğer yetmezliği ve belli sebeplerden oluşabilecek azalmış kan trombosit sayısı da köpeklerde kanlı kusma sorununa sebebiyet verebilmektedir. 
  • Köpeklerde kanlı kusma sorununa sebebiyet olarak, araba çarpması ve yüksekten düşme gibi travmatik olaylar da örnek olarak gösterilebilmektedir, şiddetli yanıklar ve bunu izleyen büyük ameliyatlar da bu noktada kanlı kusmayı tetikleyebilecek olan unsurlardır.
  • Verdiğimiz örneklerin son maddesi ise kanser ve tümör olmaktadır. Sindirim sistemi ve buna ek olarak solunum sisteminde yer alan üst organlarda oluşabilecek tümörler köpeklerde kanlı kusma sorununa sebebiyet verebilmektedir.

Köpeklerde kanlı kusma ve kusmuk içinde kan görülmesinin başlıca nedenleri bu şekilde yer almaktadır, bu durumlara ek olarak farklı kaynaklar sebebiyle de kanlı kusmuk görülebilmekte. Böyle bir sorunla karşılaşmanız durumunda köpeğinizin sağlığı daha fazla olumsuz etkilenmeden  bir veteriner hekime danışmanızı kesinlikle önermekteyiz.

Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde Kanlı Kusma Belirtileri Neler?

Köpeklerde kanlı kusma belirtileri çoğunlukla kusmuk içerisinde kan pıhtıları, taze kan şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu durumun sonucunda ise köpekte iştahsızlık oluşumu, karın ağrısı ve dışkıda farklılık gözlemlenmektedir. Kusmuk ile kan kaybının olma durumu ise anemiye sebebiyet verebilmektedir. 

Köpeklerde Kanlı Kusma Teşhis ve Tedavisi

Köpeklerde kanlı kusma sorunun ve belirtilerinin nedenlerini net bir şekilde ortaya koyabilmek adına muayene ile birlikte birçok farklı test ve tanı yapılabilmektedir. Başlıca kullanılmakta olan tanı yöntemleri arasında; kan testleri, ultrason, röntgen gibi seçenekler yer almaktadır. 

Bu noktada başlıca unsur kanlı kusmaya neyin sebebiyet verdiğidir, başlıca neden anlaşıldıktan sonra ona uygun olan tedavi yöntemi seçilmektedir. Tedaviye ek olarak da sıvı takviyeleri ve çeşitli ilaçlar verilebilmektedir.

Tedavinin uzun süreçlere yayılabileceğini de söylemeliyiz, bu sebeple bir süreliğine köpeğin beslenme durumuna dikkat etmeli ve iyi takip etmelisiniz. Bu süreçte yağ ve lif oranı düşük mamalar ile beslemeniz daha uygun olmaktadır. Daha fazla detay için bir veteriner hekime danışmanızı öneririz. 

Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri ve Tedavisi


Köpeklerde kanlı kusma sorununa yer ayırdığımız içeriğimize ek olarak Kedilerde Pati Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri adlı yazımıza da bir göz atmanızı öneririz. 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu