Genel

Kedilerde Pati Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Bu içeriğimizde sizlere kedilerde pati şişmesi nedenleri ve tedavi seçenekleri üzerine bilgiler vereceğiz ve durumu birlikte inceleyeceğiz. Öncelikle bir kedinin patisinin çok sık şişmediğini söylemeliyiz, bu sebeple pati şişmesiyle karşılaşıldığında endişelerin ortaya çıkması normal bir durumdur. Böyle sonuçlarda kedinizin şişen patisi sebebiyle ağrılı bir süreç geçirdiğinin farkında olmalısınız ve bir an önce de kedinizi gerekli uzmanlarca tedavi ettirmelisiniz. Hekim kontrolünün ve muayenenin bir şart olduğunu hatırlatmamız gerekir bu durumlarda.

Kedinin Patisi Şiştiğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedilerin şişmiş olan patilerinin altında birçok farklı nedenler olabilmektedir, bu sebeple ortadaki sorunu iyi kavramalı ve buna uygun olarak bir çözüm üretmelisiniz. Kedinin patisinde oluşan şişlikle beraber farklı sağlık sorunları da oluşabilmekte, bu durum da dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesidir. 

Bu noktada sizlere önereceğimiz çözüm yolları şu şekilde;

Kedinin patisinde oluşan şişliğin tek bir patide mi yoksa birden çok patide mi olduğu söz konusudur, bu gibi durumlarda genellikle tek bir patide şişlik görülmektedir ve buna ilişkin olarak da şişliğin patinin tamamında olabileceği gibi bazı durumlarda da yalnızca tek bir parmağında olduğudur. 

Şişliğin oluştuğu patide görülebilecek durumlar kontrol altına alınmalıdır; kan, irin ve benzeri akıntıların olup olmadığı dikkatlice incelenmelidir. Buna ek olarak kedinin tırnakları ile ilgili herhangi bir anormalliğin olup olmadığı ve patisinde herhangi bir yabancı cisim var mı diye kontrol edilmelidir.

Kedinizin şişmiş olan pati bölgesine dokunulduğunda herhangi bir ağrı tepkisi veya şişlik bölgesinde sıcaklık gibi belirtiler var mı, iyi kontrol edilmeli ve sonucunda da bir uzmana danışılmalıdır sorunun çözümü için. 

Kedilerde Pati Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Kedilerde Pati Şişliğinin Nedenleri Nedir?

Bu durumda birçok farklı sebebin olabildiği araştırılmış ve özellikle birkaç durumun sıkça görüldüğü fark edilmiştir. İlk olarak kedinin tırnakları kontrol edilmeli ve sorunun çözümüne bu noktadan başlanılmalıdır. Bunun sebebi olarak, tırnakların patiye veya ayak altına basması durumunda şişliklerin oluşabildiği sıklıkta görülmektedir. 

Zehirli, vücudun tepki verebileceği çeşitlerde sıvılar enjekte edebilen böcek veya hayvanlar tarafından ısırılma durumu görülebilmekte ve buna ek olarak da, yabancı cisimlerin batma durumu, patinin bir cisim tarafından delinmesi gibi travmalar sonucu oluşabilecek enfeksiyonlar da sıklıkla görülebilen kedilerdeki patinin şişme sorunudur.

Bu sorunlara ek olarak bazı nadir rastlanılan durumlar da söylenebilir, kırık ve çatlak oluşması gibi ortopedik olaylar ve cilt problemleri de diğer unsurlar arasında yer almaktadır. 

Kedilerde Pati Şişmesi Durumunda İlk Müdahaleyi Nasıl Yapmalısınız

Kedinizin patisinin şişme sebebini çözümledikten sonra ilk müdahaleyi yapmanız da bir sonraki yapacağınız hamleyi oluşturmaktadır. Kedinizin şişen patisini fark ettiğiniz durumda öncelikle şişmiş olan bölgeye etki etmeden bir inceleme yapmanız gerekmektedir, olası bir tırnak sorununda veya da patisine zarar vermiş yabancı bir cisim kaynaklı sorunlarda kaynağı görmeniz daha muhtemel olmaktadır. Bu durumda çözüm olarak eğer ki yeteri kadar bir yetkinliğe sahip değilseniz, kedinizin şişmiş olan patisini daha da kötü bir duruma getirmemek için kesinlikle bir uzmana danışmalısınız. 

Patinin şişip şişmediğini uzaktan anlamanın bir diğer yolu da kedinizin topallıyor olmasıdır, bu noktada kedinizin patisi üzerine basamadığını fark ettikten sonra şişliğin kaynağını da tespit etmeniz daha kolay olacaktır. Bazı durumlarda şişmiş patinin sebebi biraz daha derinlerde olabilmekte, travma kaynaklı iltihap oluşumu ve delinmeler buna bir örnektir. Ayrıca kırık, çatlak ve çıkık gibi ortopedik durumlar da sizin ilk bakışta fark edemeyeceğiniz sorun unsurlarıdır, bu noktada da size önerimiz bir veteriner hekime danışmanız ve konuyla ilgili olarak yardım almanız.

Kedilerde Pati Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Kedilerde Pati Şişmesinde Teşhis ve Tedavi Durumu

Kedinizin patisinin şişliğine sorun teşhisini ve gerekli olan ilk müdahaleyi patiyi incitmeden yaptığınız takdirde bir sonraki adımda sorunun kedi tarafında daha az acı verici olması için bir veteriner hekime başvurmalısınız. Bu noktada veteriner hekim olarak olarak hasta hakkında bilgi alacak ve durumla ilgili gereken müdahaleyi yapacaktır. Çoğunlukla muayeneler fiziksel şekilde neticelenir ve buna ilişkin teşhis ortaya koyulur. Eğer ki sorun daha derinlerdeyse, yani kemik veya patinin gözle görülemeyen bir bölgesindeyse durumu çözümlemek amacıyla röntgen gibi görüntüleme teknikleri kullanılmaktadır. Pati şişmesinin sebebi bir kırıksa, konuya ilişkin tüm detaylar bu şekilde öğrenilebilmekte ve bunla ilgili olarak da çözümler üretilmektedir. 

Çözüm profesyonel bir şekilde ortaya koyulduktan sonra gerekli tedavilerin hazırlığı veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır. Bu noktada ortaya koyulmuş olan tedavi bir günde çözümlenmeyebilir, durum daha ciddiyse eğer tedavi sonrasında sizin günlük pansumanlar ile süreci ilerletmeniz de gerekli çözümler arasında yer almaktadır. 

Kedilerde Pati Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Kedilerde Pati Şişmesini Önlemek İçin Gerekli Adımlar

  • Kedinizin tırnak bakımını düzenli periyotlarda sağlıklı olan seçenek nasılsa, o şekilde yapmalısınız. Tırnaklarını kesmeli ve buna ek olarak da tırmalama tahtası kullanmalısınız. 
  • Kedinizin olası bir topallamasında veya şüphe uyandırıcı bir davranışında, patisini sık sık kontrol edin. Böylelikle sorun daha da derinleşmeden veya kötüleşmeden veteriner hekimler tarafından çözüme kavuşturulabilir.
  • Uzun süreli tedavilerde veteriner hekimin sizden istediği muayene tedbirlerine uymanız çok önemli, bu noktada kedinizin daha az acılı bir şekilde iyileşmesi önemlidir. 
  • Kedinize kulak verin, ona duymanız gereken ilgiden kedinizi mahrum bırakmayın.

Bir kuş severseniz ve evcil hayvan olarak evinizde muhabbet kuşu bakıyorsanız Renklerine Göre Muhabbet Kuşu İsim Önerileri adlı yazımızı da incelemenizi öneririz. 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu