Teknoloji

Bir Uydu Treni Starlink Nedir?

Elon Musk’ın “Dünya genelinde yüksek hızlı internet erişimi (High Speed Internet Access Across The Globe)”  sloganı ile tanıttığı SpaceX’in Starlink projesi bu yıl 12.000 uydu ve önümüzdeki yıllarda göndereceği toplamda 42.000 uyduyu atmosfere yerleştirerek internet erişim şeklini, fiber optik kablolarda daha verimli ve daha düşük maliyeti  bir şekilde insanlığın hizmetine sunmayı planlamaktadır.

47926144123 84745c353a b

Neden Bu Uydulara Uydu Treni Deniyor?

Her ay iki kere fırlatılan ve her seferinde fırlatılan uydu  sayısı 60 olması sebebi ile peşpeşe sıralandıklarında, bir treni andırdığı için halk arasında bu adı almıştır. İlk fırlatıldıkları zamanlarda ise bu uyduları insanların ufo zannetmesi de haberlere yansımıştır.

cropped starlink uydu

Neden Bu Uydulara İhtiyacımız Var?

Günümüzde internet erişimi , yer altındaki fiber optik kablolarla sağlanır . Fakat bu kablolar hem çok maliyetli hemde belirli bir mesafede taşıma yapabilmektedir. Bu uydulara ihtiyacımız olmasın sebeplerinden biri ise gelişen teknoloji lerimize yetersiz kalan internet hızları gösterilebilir. Starlink projesi hem yeni oluşan gereksinimleri karşılamak ve giderek artan maliyetleri düşürmesi sebebi ile üretildi.

Starlink Uyduları Nasıl Çalışıyor?

SpaceX, düzenli olarak kendi Falcon 9 roketleri ile her ay iki sefer ve her seferde 60 uydu olmak üzere her ay toplamda 120 uyduyu uzaya göndererek yörüngelere yerleştirmektedir. Tanesi yaklaşık 230 kg ağırlığında olan uydular, 440 kilometre yüksekliğe yerleştiriliyor. Diğer uydulara kıyasla yerleştirildikleri yörüngeler yeryüzüne son derece yakın bu sebeplede internet erişimi daha kolay sağlanmaktadır. Bir bölgedeki temel internet hizmeti için minimum 400 uyduya ihtiyaç duyulmaktadır ve hizmet kalitesi artığı sürecede bu uydularında sayısının artırılması gerekmektedir.  Yörüngeye yerleştirilecek olan uydular birbirleriyle iletişimlerini kablosuz olarak sağlayacaklar.Dünyadaki kullanıcılar ise bu uydular ile iletişim kurmak için bir kutu boyutunda özel alıcı cihazlar kullanacaklar. Dünya’nın neresinde olursak olalım bu uydular ile internet erişiminiz her zaman kesintisiz olacak. Güvenlik Konusuna gelecek olursak bu uydularının sayısının çok fazla olması sebebi ile birbirleri ile çarpmamaları için  Starlink uydularının  yapay zeka sayesinde diğer uydularla yada uzayda bulunan diğer nesneler ile  çarpışmayacaklarını açıkladı. 

Peki bu uydular görevlerini tamamladıktan sonra ne olacak sorusunun cevabı ise Spacex  Starlink uydularının görevlerini tamamladıktan sonra atmosfere girerek kendilerinin yok edecek şekilde programlandıklarını açıkladı.

Starlink Projesi Ne Zaman Ve Ne Kadar Maliyet İle Tamamlanacak?

Yapılan açıklamalara göre bu projenin toplam maliyeti  10-30 Milyar dolar arasında olacağı ve projeninin aşama aşama kullanıma açılacağı ve 2024 yılında ise tamamlanacağı yapılan açıklamalar arasında.

Starlink projesi ile alakalı daha fazla bilgiye sahip olmak için resimi stesini ve daha fazla teknoloji içerikleri için Teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu