Müzik

Bilimsel Olarak Seçilmiş En Rahatlatıcı 10 Şarkı

Bilimsel Olarak Nasıl Onaylandı?

Geçtiğimiz yıllarda İngiliz Ses Terapisi Akademisi, insan zihnini ve bedenini rahatlatan 10 şarkıyı seçti. Müziklerle birlikte kalp ve beyin dalgalarında ideal bir ritim ayarlanabiliyor yani bu tür müzikler aslında biz insanlarla uyumlu halde gözüküyor. 40 kadın ile birlikte yapılan yapılan bu bilimsel şarkı deneyinde, stresli ve gergin bir ortam yaratmak için zaman kısıtlaması olan bir bulmacayı çözüyorlardı.

Kadınların kendilerine dinletilen şarkılara verdikleri tepkiler ise bilimsel araştırmadaki veriler olarak kaydediliyordu. Bu tepkiler değişen kalp atış hızları ve kan basınçları gibi değerlerdi.

Deneyler sonucunda da bu stres ortamında onları en çok rahatlatan on şarkı ortaya çıktı. Deneyin eski olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz fakat yeni bir deney henüz mevcut olmadığından şimdilik bu şarkılarla idare edeceğiz :)

1) Marconi Union – Weightless

2) Airstream – Electra

3) DJ Shah – Mellomaniac (Chillout Mix)

4) Enya – Watermark

5) Coldplay – Strawberry Swing

6) Barcelona – Please Don’t Go

7) All Saints – Pure Shores

8) Adele – Someone Like You

9) Mozart – Canzonetta Sull’aria

10) Cafe del Mar – We Can Fly

DAHA FAZLA MÜZİK İÇİN KATEGORİYİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda İstanbul Okan Üniversitesi Yazılım Mühendisliği (EN) Bölümü öğrencisiyim. InFreza'nın kurucu ortağıyım. InFreza ile teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu