Nedir

Bermuda Şeytan Üçgeninin Gizemi – Uçuş 19 Gizemi

Bermuda Şeytan Üçgeni Konumu
Bermuda Üçgeni, Kuzey Atlantik Okyanusu’nun 440.000 millik bir deniz alanını kaplamaktadır. Amerika, Avrupa ve Karayipler’deki limanlara ulaşmak için geçen gemilerle, dünyanın en yoğun seyahat edilen nakliye yollarından biridir.

Neden Adı Bermuda Şeytan Üçgeni

ilk kez kayıtlara geçiren kişiye ve yazdığı yazısına ulaşabiliriz: Vincent Gaddis. Bir gazeteci. Argosy dergisinin Şubat 1964 sayısında yazdığı yazıda “Bermuda Üçgeni” tabirini uyduran ilk kişi. Kulağa merak uyandıran bir isim olarak geldiği için tercih edilmiştir.

[geo-post id=”4593″ label=”Önerilen Yazı”]

Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusunda bulunan ve geçmişte çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu Florida Porto Riko ve Bermuda adası arasında kalan bölgedir.  Okyanus akıntıları sayesinde oluşan doğal gaz kaynağına ev sahipliği yapan  bölge uzun yıllar boyunca kimsenin tatmin edici bir açıklama getiremediği  esrarengiz olayların sebebi, pek çok insan tarafından “doğaüstü güçler” tarafından gerçekleştiği üzerine birçok teori oluşturuldu.

Bermuda Şeytan Üçgeni Hakkındaki Teoriler

[geo_headline tag=”h2″ style=”colored” type=”square” number=”1″]Uzaylılar[/geo_headline]

Bazı yazarlar kaybolmalar için UFO’ları suçladılar. Uzaylıların iniş noktası olduğunu varsaydılar. Alan, araştırma yapmak için insanları, gemileri ve uçakları yakaladıkları bir toplama istasyonu olarak kullanılmaktadır.

[geo_headline tag=”h2″ style=”colored” type=”square” number=”2″]Kayıp Şehir Atlantis[/geo_headline]

Efsanevi kayıp şehir atalntisin bir zamanlar Üçgenin altında bulunduğuna ve Atlantis’e güç veren mistik kristallerin hala deniz dibinde dinlendiğine ve yukarıdaki denizdeki gemileri yok eden devasa enerji dalgaları yaydığı varsayımı.

[geo_headline tag=”h2″ style=”colored” type=”square” number=”3″]Deniz Altındaki Piramit[/geo_headline]

Paranormal kaşifler , Üçgen’de okyanusun altında gizlenen devasa bir kristal piramit bulduklarını iddia ettiler . Bunun gemi ve uçakların düşmesinden sorumlu olabileceğini ima ettiler.

[geo_headline tag=”h2″ style=”colored” type=”square” number=”4″]Ruhlar[/geo_headline]

En önemli teorilerden biri, Üçgenin Amerika’ya yolculuklarında deniz kaptanları tarafından denize atılan kölelerin ruhlarından oluşmasıdır.

[geo_headline tag=”h2″ style=”colored” type=”square” number=”5″]Gizli Deneyler[/geo_headline]

ABD Donanmasının Atlantik Denizaltı Test ve Değerlendirme Merkezi (AUTEC) gizemli Bermuda Üçgeni’nde yer almaktadır. Denizaltıları, silahları, sonarı, gizli projeleri ve tersine mühendislik uygulanmış uzaylı teknolojisini test etmek için bir merkez olarak kullanılıyor ve bazıları kaybolmaların arkasında olduğunu söylüyor.

Hidrat

Öte yandan meydana gelen olayları ani hava değişimleri, metan gazı çıkışı, gel-git dalgaları, sıcak su akıntısı gibi nedenlere dayandıranlar da olmuştur.En son ortaya atılan teoriye göre tüm bu gizemli olaylar aslında bir doğal gaz kaynağından oluştuğudur.Yer altından fışkıran doğal gazlar, sadece yüksek kara parçalarından değil, deniz ve okyanus tabanlarından da çıkarlar. Çünkü deniz tabanları da üstü suyla kaplanmış alçak kara parçalarıdır. Ancak, okyanusların derinliklerindeki bölgelerden çıkmak isteyen doğal gazlar, oradaki çok düşük ısının da etkisiyle katı hâle dönüşürler ve “hidrat” denilen bir madde hâline gelirler.

Çok derinlere dalabilen denizaltı kameralarının bu bölgedeki incelemeleri sayesinde  bu bölge, Gulf Stream sıcak su akıntısının geçiş noktası olduğu ve tabanın bazen ısınması yüzünden, bu hidrat madde erir ve sudan hafif oldukları için yüzeye doğru yükselirler. O anda, tabandan yüzeye kadar suyun yoğunluğu azalır. O sırada oradan geçen ne varsa, derin bir kuyuya düşer gibi hızla okyanusun dibini boylar.

Çünkü, yoğunluğu düşen su, gemileri taşıyacak kaldırma kuvvetini oluşturamaz. Gazın yükselmesi sona erince yoğunluk tekrar eski haline döner ve geride hiçbir iz kalmadan kocaman gemiler kilometrelerce derine gömülmüş olurlar.Uçakların düşerek kaybolması ise yine aynı sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar, havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez yoğunluk azalması, bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen jet motorlu veya pervaneli bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü, jet motorlarındaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır ve düşük yoğunluklu havanın içindeki oksijen miktarı motorların çalışması için yeterli değildir. Pervaneli uçakta ise uçağın havada kalabilmesi için uçağa etkiyen kaldırma kuvveti, havanın yoğunluğu düşmesinden dolayı azalır. Böylece uçak da, hızla okyanus tabanına doğru düşüşe geçer.

Şeytan Üçgeninde Kaybolan Gemiler Ve Uçaklar

Bölgenin ilk kayıp  yaklaşık  15. yüzyıla ait.Bölge üzerinde iz bırakmadan kaybolan  deniz ve hava araçlarının adedi  200’ün üzerinde.Fakat, bu denli ünlenmesine sebep olan en önemli kayıp  ise 1945’teki ‘Flight 19’ denilen hava filosunun tamamen ve iz bırakmadan bu bölgede ortadan kaybolması olmuştur.

Şeytan Üçgeni

Bu bölge üzerinde 5 Aralık 1945’te Florida’nın Fort Lauderdale kentinden rutin bir eğitim için havalanan beş uçağı ve içerisindeki 14 mürettebatı bir daha ne gören ne de duyan oldu.3 saatlik uçuş süresince önce Grand Bahama Adası ve ardından Fort Lauderdale’deki askeri üsse geri dönmesi planlanan beş uçağa kalkıştan bir süre sonra ulaşılamadı.

Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen bölgede kayıplara karışan uçaklar, ardında hiçbir enkaz kalıntısı bırakmadı.Uçuş lideri ve kaptanı olan yüzbaşı Charles C. Taylor, denizde kaybolduklarını raporladı.Yapılan son telsiz konuşmasında Taylor ”Her iki pusulam da çalışmıyor ve Fort Lauderdale, Florida’yı bulmaya çalışıyorum.” dediği kaydedildi. Beş uçağı aramak için havalanan iki uçaktan biri de ilginç bir şekilde kayıplara karıştı.Bir sonraki gün toplamda 300 gemi ve uçak,bu alanda arama çalışmaları yaptı fakat kaybolan uçaklara dair hiçbir ize rastlanmadı.

”Yüzlerce uçakla arama çalışmaları yaptık, günlerce kara ve denizi taradık fakat ne enkaz ne de ceset bulabildik.”  -Deniz yüzbaşı David White

Bermuda Şeytan Üçgeni’ne giren uçakların kaybolmasının sebebinin, uçakların yakıtının tükenmesi ve sonucunda okyanusa çakılmaları olduğu düşünülüyor.Bilim insanı Dr Karl Kruszelnicki, Uçuş 19’un kaptanı yüzbaşı Taylor’a batı yönünde hareket etmesi gerektiği söylendiği fakat Taylor’ın doğuya doğru hareket etmeyi seçtiğini söylüyor. Kruszelnicki, kaybolan arama uçağının ise infilak ettiğini düşünüyor.


Kişisel Gelişim İçerikleri İçin Kişisel Gelişim Kategorisini Takip Edebilirsiniz

İlginç Bilgiler İçin Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz

Yeni İçeriklerimize Kolayca Ulaşmak İçin Mobil Uygulamalarımızı İndirebilirsiniz


 

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu