Bilim

Zamanda Yolculuk Nedir? Nasıl Gerçekleşir ?

Zamanda yolculuk ile seyehat etmek mümkün mü? Solucan delikleri, rölativite ve birçok diğer teoriyle bunlar sağlanabilir mi? Gelin hep beraber inceleyelim.

Zaman ve Zamanda Yolculuk Nedir ?

Zaman, ölçülmüş veya ölçülebilen bir dönem, uzaysal boyutu olmayan bir süreklilik. Zaman kavramı, tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra matematik ve fizik biliminin temellerini oluşturmaktadır.

Zamanın tarifi konusunda birçok fikir öne sürülse de ölçülmesi konusunda anlaşmazlık yoktur. Zaman,bilimsel çalışmalarda en hassas ölçülebilen niceliklerden biridir. Zamanın ölçümünde kullanılan bazı niteliklerden şunlardır.

 • Atomik ölçüm: Atomların içsel enerji durumları arasındaki kuantum değişimini gerçekleştirmekte kullanılan elektromanyetik radyasyonun karakteristik frekansı kullanılarak zaman hassas bir biçimde ölçüm sağlanabilir.
 • Dinamik ölçüm: Gök cisimlerinin çekimsel hareketlerini kullanır. Bu ölçümler sonucu ay ve güneş takvimleri ortaya çıkmıştır.

Zamanda yolculuk kavramı her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Bu kavram ile ilgili birçok film dizi çalışmaları yapılıştır.

Peki ya zamanda yolculuk gerçekleşebilir mi? 

Zamada Yolculuk
Zamada Yolculuk

Zamanda yolculuk çoğu insan tarafından imkansız görünsede  teorik olarak mümkün en basit örneği verecek olursak bir insan zamanı 1 sn lik bir hız ile yaşar fakat yüksek hızlı bir araçta bu süre giderek düşer.Ünlü fizikçi Albert Einstein, zamanın hareketine dair bir fikir ortaya attı. Buna görelilik adını verdi. Bu teori, zaman ve uzayın birbirine bağlı olduğunu söylüyor. Einstein evrenimizin bir hız sınırı olduğu bilgisininide ortaya çıkardı.

Hiçbir  nesne ışık hızından daha hızlı hareket edemez. (Işık Hızı: 299.792.458 m/sn) -Albert Einsten

Görelilik teorisine göre, ne kadar hızlı hareket ederseniz, zamanı o kadar yavaş olarak yaşarsınız. 

Bu kuralın doğruluğunu kanıtlamak için yapılan bir deneyde ; Aynı oranda doğrulukla ayarlanmış iki saat kullanılarak bir deney yapıldı. Bir saat Dünya’da kaldı, diğeri bir uçakta  dünyanın dönüş yönünde uçtu.Uçakta olan saat dünyanın etrafında uçtuktan sonra, bir sonuca varıldı.Hızlı hareket eden uçaktaki saat, yerde saatin yaklaşık olarak 1 sn gerisindeydi. Yani, uçakta saat biraz daha yavaş seyahat ediyordu. 

Felsefe ve Zamanda Yolculuk Kavramı

Zamanda  yolculuk genellikle David Lewis’in ifadeleri kullanılarak tanımlanır. Bir nesnenin zamanı, ancak ve ancak, çevresindeki dünyada ölçülen hareket ve varış zamanları arasındaki fark, nesnenin katettiği yolculuğun süresine eşit değilse seyahat eder.Yirminci yüzyıldan önce, bilim adamları ve filozoflar zaman yolculuğunu nadiren araştırdılar, ancak şimdi bu heyecan verici ve derinlemesine çalışılmış bir konudur. Geçmişe seyahat daha sorunlu ve daha fazla ilgi görse de, geleceğe seyahat ve geçmişe seyahat ile ilgili araştırmalar var. Zaman yolculuğunun mantıksal olasılığı, zamanda yolculuğun fiziksel olasılığı ve zaman yolculuğunun teknolojik pratikliği hakkında da araştırmalar vardır. En çok dikkat, Einstein’ın genel görelilik teorisi gibi mevcut fiziksel teoriyle tutarlı olan zaman yolculuğuna verilir. Bilimde, kozmosun farklı modelleri ve doğa kanunları Evreni yönetmek, zaman yolculuğu için farklı olasılıkları ifade eder. Dolayısıyla, zaman yolculuğuyla ilgili teoriler, baskın kozmolojik teoriler klasik, Newtoncu kavramlardan modern, göreceli ve kuantum mekaniksel kavramlara doğru geliştikçe kökten değişti. Filozoflar, metafizikteki saygıdeğer konular için yeni fiziğin bazı çıkarımlarını hızlıca not ettiler: sadece birkaçını saymak gerekirse, zamanın doğası, nedensellik ve kişisel kimlik. Her iki alandaki teorisyenler, zaman yolculuğu ciddi bir şekilde düşünüldüğünde ortaya çıkan kafa karıştırıcı paradoksları çözmek için mücadele ederken, konu bilim adamları ve filozoflar arasında verimli bir karşılıklı fikir üretmeye devam ediyor. 

Zaman Yolculuğun Yolları (Teorileri):

 • Rölativite Teorisi
 • Kara Delikler
 • Solucan Delikleri
 • Kozmik İplikler
 • Büyükbaba Paradoksu
 • Kader Paradoksu

Zamanda Yolculuk Kavramı İle İlgili Alıntı Ve Sözler:

“Sonsuzluk,zamanın sonsuz bir akışı değildir,fakat zaman uzun bir dönemin içinde,kısa bir parantezdir.”

– H.G. Tannhaus Zamanda Yolculuk

Herkes zamanda yolculuk yapıyor aslında. Anılarıyla geçmişe, hayalleriyle geleceğe.

-Anonim

Zamanda Yolculuk Kavramının İşlendiği Dizi Ve Filmler:

 • Zaman Ötesi –  IMDb: 5.6 (Film)
 • Çılgın Konuklar  – IMDb: 5.8 (Film)
 • Jakuzi Ekspres – IMDb: 6.5 (Film)
 • Kapsül – IMDb: 7.0 (Film)
 • Zaman Zaman İçinde – IMDb: 7.2 (Film)
 • AROG – IMDb: 7.2 (Film)
 • Yaşam Şifresi – IMDb: 7.5 (Film)
 • Kelebek Etkisi –  IMDb: 7.7 (Film)
 • Geleceğe Dönüş – IMDb: 8.5 (Film)
 • Yıldızlararası – IMDb: 8.6 (Film)
 • Doctor Who – IMDb:  8.8 (Dizi)
 • 11.22.63 – IMDb: 8.3 (Dizi)
 • Timeless – IMDb: 7.6 (Dizi)
 • Travellers – IMDb: 8.1 (Dizi)

Daha Fazla Bilim İçerikleri İçin Bilim Kategorisini Takip Edebilirsiniz

İlginç Bilgiler İçin Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz

 

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu