Teknoloji

Google Üzerinde 2020 İlginç Arama İstatistikleri

Google, youtube kanalında Google — Year In Search 2020 isimli bir video paylaştı ve ortaya çıkan oldukça ilginç istatistikleri bizlerle paylaştı.

2020 hepimiz için oldukça beklenmedik olayların yaşandığı bir sene oldu. E hal böyle olunca da Google’da aratılan sorular önceki yıllara oranla büyük değişimler geçirdi. 2020’ye bir bütün olarak bakmamız mümkün değil çünkü her ayında farklı bir durumla karşılaştık dünya geneli olarak. Karantina içerisinde kalmaya devam ederken yeni hobiler bulma uğraşına giriştik, dünya genelindeki durumları daha detaylı öğrenmek adına Google aramaları yaptık ve sorular sorduk. Google’ın hazırlamış olduğu istatistiklere gelin bir göz atalım.

 

”Istakozlar nasıl iletişim kurar ?” için yapılan aramaların sayısı, bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaşarak bunun iletişimle ilgili en trend soru olmasını sağladı.

Istakozların oldukça ilginç bir iletişim şekli var, Istakozlar ses veya hareket yerine karmaşık olfaktori sinyalleri, yani kokular aracılığıyla birbirleriyle “konuşuyor”. Bu kokulu sinyalleri üretmek için kafalarının iki yanında bulunan mesaneleri kullanıyorlar. Evet yanlış okumadınız, yüzlerinden idrar yaparak birbirleriyle iletişim kuruyorlar.

Sanal Müzeler, en çok deneyimlemek istediğimiz sanal aktiviteler oldu.

Google Arts & Culture aracılığıyla pek çok müzeyi evlerimizden ücretsiz olarak gezme ayrıcalığına eriştik. Tabi bu aktivite, orada bulunan sanat eserlerini yerinde görmenin zevkini bize aktaramıyor olsa da en azından bir teselli mahiyeti gördü.

Tüm dünyada köpek sahiplenme için yapılan aramaların sayısı, 2020’de bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

E nihayetinde her birimiz yalnızlık çektik bu süreçte. Sevgimizi paylaşacağımız ve zamanımızı birlikte geçirmek isteyeceğimiz bir evcil hayvan için de köpekleri tercih ettik. Hata mı ettik ? Ah tabiki de hayır.

Meditasyon tüm dünyada aranan bir terim oldu.

Derin nefes alıp vermeyi unutmayın. Stres ve gerginliğimiz bizi oldukça yıprattı, bu sebeple de meditasyon tüm dünyaca aratılan bir terim oldu.

“2020’de başkalarına yardımcı olmak için elimizden geleni yaptık. 2020 yılında Türkiye’de bağış aramaları hiç olmadığı kadar fazla yapıldı. “

Biz birlikte hareket ederken gerçekten çok güzeliz. Geçirdiğimiz bu zor süreçlerde birbirimize yardımı hiç esirgemedik ve ortaya belki de en anlamlı istatistiği çıkardık.

Bugün günlerden ne için yapılan aramaların sayısı, Nisan 2020’de bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

Sahi bugün günlerden ne ? Ah cumaymış, zaman zaman hangi günde olduğumuzu şaşırdık tüm bu çalkantılı süreç içerisinde.

Python eğitimi, makyaj eğitiminin iki katı kadar arandı.

Vaktimizi evde geçiriyor olmamız kendimizi geliştirmeyeceğimiz anlamına gelmez. Türkiye geneli itibariyle bir programlama dili olan Phyton’u öğrenme sayımız makyaj eğitiminin iki katına çıkmış bu zaman diliminde.

Ebeveynlere eşek şakaları için yapılan aramaların sayısı, bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

Parklarda eğlenemeyen, dışarıda enerjisini atamayan çocuklar da eğlence arayışı için eşek şakaları yapma tercihinde bulundu. Kötü mü oldu ? Hayır, bizlere izlerken kahkahalar attığımız oldukça komik videolar çıkmış oldu.

Toy poodle, 2020’nin en trend köpeği oldu.

Oldukça sevimli olan bu köpek neredeyse hiç tüy dökmüyor oluşunun yanısıra zeki ve eğitiminin de kolay olması, onu diğer köpekler arasında zirveye taşıdı.

2020’de Türkiye’de yemek tarifleri hakkındaki aramalar zirve yaptı.

Sürekli evde otururken mutfakta daha fazla vakit geçirir olduk. Bu durum da bizleri farklı yemek tariflerini araştırmaya ve mutfaktaki hünerlerimizi geliştirmemize sebebiyet verdi. Şahsi bir itirafta bulunmam gerekirse bu süreçte fazlasıyla mutfak becerisi geliştirdim, yeni tarifler öğrendim ve aşçılığın ne kadar zor bir meslek olduğunu da bir nebze anlamış oldum.

Google’da “İklim değişikliği nasıl durdurulur?” sorusu 2020’de daha önce hiç olmadığı kadar çok arandı. 

Yıllardır bir türlü somut adımların atılmadığı ve dünya genelinin yeterince bilinçli olmadığı bir konuydu iklim değişikliği ve küresel ısınma sorunu. Yükselen deniz seviyeleri, kontrol altına alınamayan yangınlar sebebiyle orman tahribatları, açığa çıkan sera gazları derken Google’da bu soru daha önce hiç olmadığı kadar çok aratıldı.

Google üzerinden “uykusuzluk” 2020’de daha önce hiç olmadığı kadar çok arandı.

Uyumakta zorluk çekmek dünya çapında bir sorun haline geldi ve uykusuzluk bu sene oldukça fazla aratıldı. Uykusuzluk problemi çekiyorken bu yazıyı yazıyor olmam ise tuhaf bir ayrıntı.

2020 yılında Dünya genelinde “nasıl arkadaş olunur?” sorusu, “nasıl influencer olunur?” sorusundan daha fazla aratıldı.

2019’un trendlerinden biriydi etkileyici, ilham verici sosyal medya pazarcısı anlamlarına gelen Influencer olmak. 2020 itibariyle bu durum bir köşeye çekildi çünkü bizlerin karşısında daha önemli bir sorun vardı, yalnızlık hissi. Hal böyle olunca da bizler Instagram, Twitter, Snapchat gibi belli başlı sosyal mecralar üzerinde arkadaşlıklar kurma çabasına girdik.

Google istatistikleri her ne kadar ilgi çekici olsa da Google’ın nasıl çalıştığını da anlamamız gerek. Google Nasıl Çalışır ? diğer yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Sene henüz bitmeden umarız ki dünya üzerinde kötü bir sürprizle daha karşı karşıya gelmeyiz. Artık iyi günlerin, huzurlu anların gelmesini umut ediyor ve Google’a bu istatistikleri bizlerle paylaştığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu