Nedir

Mors Kodu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mors Kodu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Cep telefonlarından önce telefonlardan önce bile insanlar Mors kodu aracılığıyla iletişim kuruyordu. 160 yıldan çok daha eski bir teknoloji olmasına rağmen, bugün hala amatör radyo kullanıcıları arasında ve bazı gemilerde kullanılmaktadır. Ek olarak Sherlock dizisinde de aktif olarak kullanıldığını görmüştük.

Mors kodunu öğrenmek, aslında yakın arkadaşlarınızla ve sahip olabileceğiniz ilginç bir insan becerisiyle paylaşabileceğiniz eğlenceli ve ilgi çekici bir hobidir.

Mors alfabesi, 1830’lu yıllarda Samuel F. B. Morse tarafından icat edildi. 1832’de elektrikli bir telgraf üzerinde çalışmaya başladı, 1844’te pratik bir sistem geliştirildi ve 1849’da da Samuel F.B. Morse teknolojisinin patentini aldı. Morse’un kendi sistemi ile kullanmak için geliştirdiği kod, bugün aşina olduğumuz koda ulaşmadan önce birkaç dönüşüm geçirdi. Başlangıçta, Mors kodu sadece sayıları iletiyordu. Gönderi alıcısının, sayıları kelimelere çevirmek için bir sözlük kullanması gerekecekti. Ancak bunun oldukça can sıkıcı olduğu ortaya çıktı. Yakında kod harfleri ve hatta noktalama işaretlerini içerecek şekilde genişletildi.

1844’te Samuel Morse küçük makinesini göstermek için Kongre’nin önüne çıktı ve ilk halka açık (public) mesaj 24 Mayıs 1844’te iletildi. Gönderilen ilk mesaj ise “What God hath wrought (Tanrı Nelere Kadir)” idi.

Orijinal telgraf sisteminin alıcı kısmında, üzerinde girintiler olan ve kağıt fırlatan bir aparat vardı. Kısa girintilere “noktalar” ve daha uzun olanlara “çizgiler” adı verildi. Telgraf kullanıcıları kodda daha yetkin hale geldikçe, kısa sürede kağıt banttan vazgeçtiler ve kodu her yıl deşifre ettiler. Kendi kendini yetiştirmiş iş adamı Andrew Carnegie, çocukken telgraf operatörü olarak çalıştı ve sonunda mors kodunu kulaktan çözmeyi öğrenerek kendini diğer kişilerden ayırmıştı.

1844’te ilk telgraf hattının açılmasından on yıl sonra, ülkeyi 23.000 milden fazla hat geçti. Telgraf ve Mors kodu, Amerikan Batı’sının gelişimi üzerinde derin bir etkiye sahipti. Demiryolu şirketleri bunu istasyonları arasında iletişim kurmak için kullandı ve telgraf şirketleri her yerde ortaya çıkmaya başladı ve ülke genelinde iletişim kurmak için gereken süreyi kısalttı.

Mors Kodu Nasıl Öğrenilir?

morse.withgoogle.com sitesi üzerinden, harfleri basit ve akılda kalıcı bir şekilde işleyip tekrar edip yeni harflere geçerek yaklaşık bir saat içerisinde mors alfabesini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

InterStellar Ve Mors Kodu

Herkesin izlemesi gereken filmlerden birisi olan Yıldızlararası filminde de mors kodu bir saate gizlenmişti. Hatta Cooper’ın kızı Murph ilk başlardaki mesajı Mors alfabesiyle çözdüğünü de öğrenmiştik.

Mors Kodunun Önemi Nedir?

Mors kodu, uzun mesafelerde en hızlı şekilde iletişim kurulmasında büyük bir rol oynamıştır. Denizlerdeki gemiler ışıklarını (300.000 km/s) kullanarak uzun mesafelerde basit ve hızlı şekillerde rahatlıkla iletişim kurabilmişlerdir. Mors kodu 2.dünya savaşı zamanında savaş gemilerinde, üsleriyle iletişim kurarak önemli bilgi aktarımları sağlamıştır.

Mors kodu, acil durum sinyali ya da imdat çağrısı olarak bilinen SOS’i kodlamak için kullanılır. SOS’in bazı kelimelerin kısaltması olduğu düşünülerek bir sürü açılım uydurulmuştur ama SOS’in bir açılımı yoktur. Büyük ihtimalle, sadece üç nokta, üç çizgi ve ardından üç noktanın akılda kalması ve kodlanması kolay olduğu için SOS harfleri seçilmiştir.

Ve Son Olarak Ufak Bir Bilgiyle Yazımızı Sonlandırabiliriz.

Peki Siz Nokia’nın meşhur mesaj sesini hatırlıyor musunuz? “dı dı dıt dııı dıııı dı dı dıt” şeklinde olanı hani?

Mors koduna çevirirsek de karşılığı: …−−…

Mors kodunu harflere çevirirsek de, SMS harfleriyle karşılaşıyoruz. SMS de, Kısa Mesaj Servisi anlamına gelen “Short Message Service” sözcüklerinin baş harfleri oluyor.

Sizce de aslında eskiden yapılan şeylerde daha çok mantık ve bilgi yok muydu? Giderek gelişiyor muyuz yoksa giderek aptallaşıyor muyuz? Eskiden insanlar gelişmişken acaba şimdi sadece yapay zekayı, robotları mı geliştiriyoruz? Belki insanlık kendi sonuna geliyordur da, zeka yok olmadan aktarmaya çalışıyoruzdur.

Mors Alfabesi

mors alfabesi
mors alfabesi

Daha Fazla Bilgi Dolu İçerikler İçin Nedir Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

 

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu