Kişisel Gelişim

Zihin Sarayı (Mind Palace) Nedir? Nasıl Uygulanır?

Zihin Sarayı Tekniği veya Hafıza Sarayı Tekniği , Temeli Antik Romaya dayanmaktadır.İsmi ise latince “Method of Loca” cümlesinden gelmektedir.Zihin Sarayı tekniğindeki asıl amaç zor olan ezberleme işlemini kolay hale getirmektir. Bu tekniği kullanarak yapılabileceklere bir ansiklopediyi baştan sona ezberlemek gösterilebilir. Temel olarak zihin sarayı tekniğini açıklayacak olursak zihin haritası ile olayları ve olguları hafıza da tutma olarak tanımlayabiliriz.

Neden Zihin Sarayı ?

Zihin Sarayı tekniği temel olarak önceden bildiğimiz ve sevdiğimiz  yani aşina olduğumuz yerleri iyi hatırlayabildiğimiz fikrine dayanır.Zihin sarayı eviniz,işyeriniz,bir park veya bir alışveriş merkezi olabilir. Bu tekniğin kullanılmasındaki sebep ise yazı olarak veya ses olarak edindiğimiz bilgiler çabuk unutulur fakat görsel olarak edindiğimiz bilgiler kolayca unutulmaz bu sebeple Zihin Sarayı Tekniği geliştirilmiştir.

Zihin Sarayı Tekniği Nasıl Uygulanır?

1. Aşama: Zihin Sarayını Yani Mekanını Belirleme

 

zihin sarayı gözlemleme
zihin sarayı gözelmleme

İlk olarak en sevdiğiniz ve bildiğiniz bir mekanı kendinize zihin sarayı olarak belirlemelisiniz. Seçeceğiniz mekan için en önemli ölçüt mekanı ne kadar iyi bildiğiniz  ikinci ölçüt ise toplayacağınız bilgileri ilişkilendirebileceğiniz kadar nesne bulunduruyor olmasıdır. Zihin Sarayının mekanını Belirledikten sonra ikinci aşamaya geçmelisiniz.

2. Aşama: Zihin Sarayını Yani Seçtiğiniz Mekanı Analiz Etmek

 

zihin sarayı
zihin sarayı

Bu aşamada ise seçtiğiniz mekanı analiz etmelisiniz yani en çok aklınızda kalacak özelliklerini seçmelisiniz.Bu özelliklere uzun bir koridoru bulunması veya mekana girdiğinizde ilk karşınıza çıkan nesne vb. örnek gösterilebilir. Bu özellikleri seçmeniz bilgileri depolayacağınız noktaları seçmeniz demektir. Bu aşamayıda tamamladıktan sonra üçüncü aşamaya geçebilirsiniz. Bu işlemi yaparken ise mekanı olabildiğince detaylı olarak zihninize not edin.

3. Aşama: Bilgileri Zihin Sarayına Not Etmek

 

duvardaki tablo zihin sarayı
duvardaki tablo zihin sarayı

Şimdi ise hafızanızda tutmak istediğniz bilgileri mekanınızdaki herhangi görsel bir nesne ile ilişkilendirmelisiniz. Örneğin kredi kartı numaranızı hafızanızda tutmak istiyorsunuz bunu yapanın yolu ise kendinizi zihin sarayınızda hayal edin ve zihin sarayınızın en çok dikkatinizi çekecek asla unutamayacağınız nesnesine kredi kartı numaranızı ilişkilendirin. Örneğin; Bu nesne koridordaki bir tablo olsun bu tablodaki aracın plakasını kredi kartı numaranız yapabilirsiniz. Bunun gibi aklınızda tutmak istediğiniz çoğu bilgiyi öncelik veya çok sık hatırlamanız gerekenler olarak sistematik bir sırayla nesnelerle ilişkilendirin.

4. Aşama: Zihin Sarayında Gezintiye Çıkmak

En son aşama olarak zihin sarayında gezintiye çıkmak zihin sarayı tekniğini yeni uygulamaya başladığınız için sık sık oluşturduğunuz zihin sarayını ziyaret ederek hafızanızı canlı tutun ne kadar çok zihin sarayınızda gezintiye çıkarsanız zihin sarayına ihtiyaç duyduğunuzda bilgilerinize erişiminiz o kadar kolay olacaktır.

Zihin Sarayı Tekniğinin Popüler Olmasındaki Sebep Nedir?

Zihin sarayı tekniğinin popüler olmasındaki en temel neden çok izlenen dizi,film ve romanlarda bu tekniğe değinilmiş olmasıdır.

  • Thomas Harris’in Hannibal romanında seri katil olan  Hannibal Lecter, hasta kayıtlarını aklında tutabilmek için  hatıralarını nesne olarak seçmesi sayesinde hafızasına kaydetmektedir.

“Bir çay fincanın masadan düştüğünü ve yerde parçalandığını görebilirsiniz. Ama fincanın yeniden toplandığını ve tekrar masaya döndüğünü göremezsiniz.”

  • BBC’de dört sezon yayınlanmış olan Sherlock Holmes dizisinin baş karakteri Sherlock’un bilgilerini sakladığı bir zihin sarayı kullanması.

Daha Fazla Hafıza Tekniği İçin Kişisel Gelişim Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu