Genel

Twitter | Jack Dorsey’nin Başarısının Sırrı Nedir ?

240 karakterden oluşan bir dünyadan bahsediyor olacağız bugün sizlere, Twitter nasıl gelişti ve günümüzde ne durumda sizler için araştırdık.

Twıtter ve Jack Dorsey’nin Başarısının Sırrı

Jack Dorsey henüz gençken, taksi şirketleri tarafından benimsenen taksi sevkiyatı üzerine bir yazılım yazdı. Bunun üzerine San Francisco’ya taşınmadan önce New York Üniversitesi’ne gitti ve burada kuryelerin, acil durum araçlarının ve taksilerin sevkiyatını yürütmek için interneti kullanan bir şirket kurdu. 2000 yılına gelindiğinde, arkadaşlarıyla iletişim kurmanın bir yolu olarak ilk kez metin ve anlık mesajlaşmayı kullanmayı düşündü. Altı yıl sonra Williams ve Stone’a fikriyle geldi; birlikte Twitter platformu olacak düşüncenin bir prototipini geliştirdiler.
Twitter’ın kökenleri, NYU öğrencisi Jack Dorsey’in bir podcasting şirketi olan Odeo’daki bazı iş arkadaşlarıyla yeni bir çevrimiçi iletişim fikrini paylaştığı 2006 yılının başlarına kadar uzanıyor. Jack’in fikri, kullanıcıların kısa mesaj göndermeye benzer şekilde, kısa mesajları insan gruplarıyla paylaşmasına izin veren bir platformdu.

Twitter web sitesi 2008 yılına kadar günde 300.000 tweet görmeye başladı ve 2010 yılının başlarında bu sayı günde 50 milyon tweet’e ulaştı. Bu sosyal medya platformu, yalnızca arkadaşlarıyla mesaj paylaşmak isteyenler arasında bir trend haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda dünya çapında en popüler platformlardan biri haline geldi.

Twitter, sosyal medyanın en büyük isimlerinden biri olmaya devam etti. İnsanlar ve işletmeler bu sosyal medya platformunu günlük olarak kullanıyor ve platform üzerinde her gün yaklaşık 500 milyon tweet atılıyor.
Twitter, her büyüklükteki işletme için müşterilerle etkileşim kurmalarına, en son trendleri takip etmelerine ve içeriklerini ve diğer web sitesi özelliklerini tanıtmalarına olanak tanıyan inanılmaz derecede yararlı bir araç haline geldi.

Kasım 2021’de Dorsey tekrar CEO olarak görevinden ayrıldı ve yerine baş teknoloji sorumlusu Parag Agrawal getirildi. 2022’de Twitter, Amerikalı girişimci Elon Musk tarafından yaklaşık 44 milyar dolara satın alındı ve Elon Musk, şu an şirketin tek sahibi.

Twitter | Jack Dorsey'nin Başarısının Sırrı Nedir ?

Jack Dorsey ilgi çekici yaşam tarzıyla öne çıkmaktadır.
• Günlük oruç tutma rutini ve düzenli buz banyoları da dahil olmak üzere olağandışı lüks yaşamıyla ünlüdür.
• Jack , Kasım 2021’de Twitter CEO’luğu görevinden ayrıldı ancak Block’u “Block Head” olarak yönetmeye devam ediyor.

Dünya üzerinde büyük bir etki yaratabilmek için sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu