Genel

Pisagor kimdir ? Pisagor Teoremi ve Pisagor Formülü

Bu içeriğimizde sizlere Pisagor kimdir ? Pisagor Teoremi ve Pisagor Formülü ile ilgili bilgiler hazırladık, keyifli okumalar dileriz.

Pisagor Teoremi

Matematikteki önemli ve popüler teoremlerden birisi olan Pisagor teoremine göre, bir dik üçgenin iki dik kenarının uzunluklarının kareleri toplamı, hipotenüs olarak adlandırılmakta olan üçüncü bir kenar uzunluğunun karesine eşit olmaktadır. Bu teorem ise ismini ünlü bir Yunan düşünür olan Pisagor’un kendisinden almaktadır.

Pisagor teoremini şu şekilde ifade edebiliriz, bir üçgen hayal edin ve bunun iki kenarına a ve b diyelim, bu üçgenin hipotenüsüne de yani en uzun kenarına da c diyelim ve bunun gösterimi olan Pisagor teoremi ise formüle döküldüğünde a2+b2=c2 şeklinde ifade edilebilir.

Pisagor kimdir ? Pisagor Teoremi ve Pisagor Formülü

Pisagor teoremine göre dik bir üçgen oluşturabilecek farklı varyasyonlarda tamsayı kümeleri bulunmaktadır. Bu duruma örnek olarak başlıca üç-dört-beş üçgeni gelmektedir. üç ve dördün karelerinin toplamı, beşin karesinin toplamına eşit olmaktadır ve bu da Pisagor teoreminin ifadesidir. Bunun türevleri de altı-sekiz-on, beş- on iki- on üç gibi farklı çeşit varyasyonlardır. Sayıları daha da büyütebilirsiniz fakat oluşacak olan varyasyonlar bu temel kombinasyonlardan türetilmiştir. Bu ifadeler antik Mısır ve o dönem uygarlıkları tarafından inşaat teknolojisinde kullanılmıştır.

Pisagor Kimdir ?

Pisagor, Yunanistan’daki Sisam Adası’nda ilk kez dünyaya gözlerini açmıştır. İlk eğitimini ise doğduğu Sisam adasında almıştır ve sonrasında ise ticaret sebebiyle babası ile birlikte başka şehirlere gitmek durumunda kalmışlardır. O dönem Tales’in öğrencisiydi Pisagor ve buna ilişkin olarak da Tales’in ricası üzerine dönemin matematik bilimindeki öncü ülkelerinden olan Mısır’a seyahat etmiş ve daha sonrasında ise Antiphon’un “Erdemde Sivrilenler Üzerine” adlı yapıtına göre gittiği kentte Mısır dilini öğrenmiştir.

Aradan zaman geçmiş ve Sisam Adası’na geri dönmüştür, dönemin tiranı Polikrates adayı baskı ile yönetiyor olunca bu durum canını sıkmış ve bir Yunan kenti olan Crotone’ye seyahat etmiştir. Burada bir topluluk kurmuş ve bu topluluk içerisinde siyasi bir rol de almıştır.

Kurduğu bu topluluktaki insanlar kendilerini matematikçiler olarak adlandırmış ve belli bir yaşam tarzını kimlik edinmişlerdir. Hiçbir şey taşımadan, hiçbir şeye sahip olmadan okulda hayatlarını devam ettiriyorlar ve et yemiyorlardı. Bu topluluğa dinleyiciler ismi verilmiş öğrenciler de katılıyor ve eğitim görüyorlardı.

Bir efsaneye göre, Pisagor bir gün sarayda Samos tiranı Polycrates’i beklemektedir. Beklerken canı sıkılmış ve etrafına bakınmaya başlamış, odadaki nesneleri incelerden bir an gözü yere ilişmiş ve daha dikkatli bakmaya başlamış. Zemin motiflerindeki üçgen desenler ilgisini çekmiş olacak ki bu motiflere daha dikkatli baktığında dik üçgenlerin hipotenüs kenarındaki kare alanlarının, diğer iki kenarlarda yer alan kare şekillerin alanlarına eşit olduğunu fark etmiş ve buna ilişkin olarak da Pisagor teoremini geliştirmiştir.

Daha fazlası için InFreza‘yı takip edin!

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu