Genel

Oscar Wilde’nin En Beğenilen Alıntıları

Herkese merhaba, bu yazımızda sizler için Oscar Wilde‘nin en beğenilen alıntılarını topladık. Sizler de beğendiğiniz alıntıları bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

 1. Aşkını öldüren çok insan vardır, fakat bu sebepten asılmamıştır.
 2. Bildiğinizi sandığınızdan çok daha fazlasını, bilmeyi istediğinizden çok daha azını biliyorsunuz.
 3. Özgürlüğe, kitaplara, çiçeklere ve aya sahip olan kim mutsuz olabilir ki?
 4. Sığ kederler, sığ aşklar uzun ömürlüdür. Büyük aşklar, büyük kederlerse kendi büyüklüklerinin kurbanı olurlar.
 5. Güzel bedenler için zevk, güzel ruhlar için de ıstırap gerektir.
 6. Kendime yalan söylemeye başladığımdan beri, kimseye inanmıyorum.
 7. İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar, mesela öğüt gibi.
 8. İnsanların senin hakkında konuşmasından daha kötü bir tek şey vardır: insanların senin hakkında konuşmaması.
 9. İnsanların çoğu, kendileri değil başkalarıdır; düşünceleri başkalarının düşünceleridir; yaşamları başkalarını taklittir ve tutkuları ise alıntılardır. Şimdilerde insanlar öz benliklerinden korkuyorlar.
 10. İnsan akşam yemeğinden sonra sohbetini edemeyeceği hiçbir işe kalkışmamalı.
 11. Nedenini bilemiyorum fakat birini çok sevdiğimde ismini kimselere söylemem. Söylemek sanki… Onun bir parçasını teslim etmek gibi gelir bana.

  Oscar Wilde

  oscarwildevealintilar

 12. Yaşamanın amacı kişinin kendisini geliştirmesidir. Doğamızın gereğini kusursuz olarak gerçekleştirmek: İşte her birimizin burada olmamızın nedeni budur. Oysa şimdilerde insanlar öz benliklerinden korkuyorlar. Görevlerinin en yücesini, yani kişinin kendi öz benliğine olan görevini unutmuşlar. Hayırseverliklerine diyecek yok. Açları doyuruyor, dilencileri giydiriyorlar. Gel gör ki kendi ruhları aç, çıplak. Soyumuzda cesaret diye bir şey kalmamış. Belki de hiçbir zaman yoktu. Toplum korkusu -ki ahlakın temelidir-, bir de dinin püf noktası olan Tanrı korkusu: Bizi yöneten iki şey işte bunlar.
 13. Sevgili küçük kırlangıç! dedi prens; Bana olağanüstü şeyler anlatıyorsun ama her şeyden olağanüstü olan insanların çektiği sıkıntılardır. Sefalet kadar büyük bir giz yoktur. Şehrimin üstünde üç küçük kırlangıç ve orada gördüklerini anlat bana!
 14. Şeytan yalnızca sunar, insan isterse seçer.
 15. Kaybettim sandıkların, kurtulduklarındır belki. Unutma, kimi gittiği yeri mutlu eder, kimi terk ettiği yeri.
 16. Vicdan ile korkaklık aslında tümüyle aynı şeylerdir, vicdan daha ticari bir isimdir, hepsi bu.
 17. Ömürlerinde tek bir kez sevenlerdir asıl sığ olanlar. Onların vefa, sadakat diye adlandırdıkları şeyi ben, ya alışkanlığın verdiği rahatlığa ya da hayal gücünün yokluğuna bağlarım. Zihinsel yaşam için tutarlılık neyse duygusal yaşam için de vefa odur: basit bir yenilgi itirafı. Vefa! Bunu incelemem gerekiyor günlerden bir gün. Sahiplik tutkusu da giriyor bu işin içine. Başkaları alır diye korkmasak çoktan atacağımız bir sürü şey var.
 18. Popüler standart, hiçbir sanatçının baş edemeyeceği türdendir. Bir anda popüler bir romancı olmak hem çok kolay hem de çok zordur. Çok kolaydır çünkü olay örgüsü , üslup , psikoloji , hayatın ve edebiyatın ele alınış biçimi gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda; toplumun talepleri , en kötü kabiliyetin ve en kültürsüz zihnin bile erişebileceği niteliktedir. Öte yandan çok zordur çünkü yazar bu istekleri karşılamak için kendi benliğinden ödün vererek , yazmanın sanatsal zevkini bir yana bırakıp , yarı eğitimli insanları eğlendirmek için yazacaktır ve böylece kendi Bireyselliğini yok etmek , kültürünü unutmak , üslubunu rafa kaldırmak ve kendisinde değerli olan ne varsa çöpe atmak zorunda kalacaktı.
 19. Oysa herkes öldürür sevdiğini, kulak verin bu dediklerime kimi bir bakışıyla yapar bunu, kimi dalkavukça sözlerle. Korkaklar öpücükle öldürür, yürekliler kılıç darbeleriyle. Kimi gençken öldürür sevdiğini, kimi yaşlıyken. Şehvetli ellerle boğar kimi, kimi altından ellerle. Merhametli kişi bıçak kullanır çünkü bıçakla ölen çabuk soğur kimi yeterince sevmez, kimi fazla sever. Kimi satar kimi de satın alır kimi gözyaşı döker öldürürken, kimi kılı kıpırdamadan çünkü herkes öldürür sevdiğini ama herkes öldürdü diye ölmez.

Oscar Wilde‘nin “Oysa herkes öldürür sevdiğini” isimli şiiri Türkiye’de en çok bilinen şiirlerden birisidir. Buna sebep olan etken ise Ezel dizisinde, ki Türk televizyonlarında bir dönem izlenme rekorları kırmış olan bir dizi, kullanılmış olmasıdır. Ek olarak bu şiir de  Türkiye’de usta oyuncu Tuncel Kurtiz‘in sesiyle bütünleşmiştir. Yani aslında bu şiir Oscar Wilde tarafından yazılmıştır.

Alıntılar İçin Önerdiğimiz Twitter Hesapları: @bilgilerim34, @asklakalanlar

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Benzer içeriğimiz olan latince alıntılara buradan ulaşabilir, mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz.infreza mobil

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu