Sanat

Meşhur Mona Lisa Tablosunun Sırrı Nedir?

Meşhur Mona Lisa Tablosunun Sırrı

Tüm dünya tarafından bilinen, günümüzde Louvre Müzesi’nde bulunan ünlü ‘’Mona Lisa’’ tablosu… Leonardo Da Vinci’nin 16. yüzyılda resmettiği bu sanat eseri içinde ne gibi sırlar barındırıyor? O muazzam ününe rağmen, Mona Lisa sadece yetmiş sekiz santime elli üç santim ebatındaydı. Mona Lisa’nın bu kadar ünlü olmasının nedeni çok basitti, çünkü Leonardo Da Vinci, onun en büyük başarısı olduğunu söylemişti. Gittiği her yere bu tabloyu beraberinde taşır ve nedeni sorulduğunda dişi güzelliğinin en yüce ifadesinden ayrılmanın ona zor geldiğini söylerdi. Da Vinci, Mona Lisa tablosunda birçok mesaj vermişti.

Fark edebileceğiniz gibi yüzünün arkasında eşit olmayan bir fon var. Da Vinci sol taraftaki ufuk çizgisini sağdakinden belirgin derecede aşağıda çizmişti. Bu, Da Vinci’nin başvurduğu ufak bir hileydi. Da Vinci sol taraftaki kır planını daha aşağıda tutarak, Mona Lisa’nın sağ tarafta olduğundan daha büyük görünmesini sağlamıştı. Resmin içindeki küçük bir Da Vinci şakası. Tarihte erkeklere ve dişilere atfedilmiş yönler vardır, sol dişi, sağ erkektir. Da Vinci dişi ilkelerin büyük bir hayranı olduğundan, Mona Lisa’yı sol tarafta, sağdan daha büyük görünecek şekilde çizmişti.

Mona Lisa
Mona Lisa

Tarihçiler genellikle böyle demezler ama Da Vinci bir homoseksüeldi. Aslına bakılırsa Da Vinci, erkekle dişi arasındaki dengeyi vurgulardı. İnsan ruhunun, erkek ve dişi unsurlar bir arada olmadan aydınlanamayacağına inanırdı. Onun Mona Lisa’sı ne dişi, ne de erkekti. İçinde ince bir androjen mesajı var. Her ikisinin birbirinin erimiş hali. Mona Lisa’nın sadece yüzü androjen olmakla kalmaz, ismi de erkek ile dişinin ilahi birleşiminin bir anagramıdır. Mısır bereket tanrısı Amon ve Mısır bereket tanrıçası İsis’in (Eski resim yazılarında bir zamanlar ona L’isa denirdi) birleşimi… AMON L’İSA Ve işte bu, Da Vinci’nin küçük sırrı ve Mona Lisa’nın bilmiş gülümsemesinin nedenidir.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu