Genel

Mekatronik Bölümü Nedir ? Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar ?

Bu içeriğimizde sizlere Mekatronik alanı ve bununla ilişkili olarak da Mekatronik Mühendisliğiyle ilgili bilgiler vereceğiz. Mekatronik mühendisi ne iş yapar ? Mekatronik mühendisliği nedir ? Mekatronik bölümü nedir ? erü mekatronik mühendisliği gibi konuları öğrenebilirsiniz.

Mekatronik alanı, hem elektrik hem de mekanik sistemler üzerine odaklı olmakla birlikte içerisinde robotik, elektronik, bilgisayar, telekomünikasyon sistemler, kontrol gibi birçok mühendislik alanı da içeren birçok disiplini kapsayan bir mühendislik dalıdır.

Robotik dalı, tıbbi teknoloji alanı, insan-makine etkileşimi, üretim, insansız hava ve kara taşıtları gibi teknoloji sahalarında çalışabilen mekatronik mühendisinin öğrenimleri pek çok şekilde sıralanabilir. Mekanik ve elektronik sistemleri, buna ek olarak da bilgisayar teknolojilerini kullanmakla birlikte endüstriyel sorunlara yeni çözümler getirmek başlıca önemli noktalardan bir tanesidir. Farklı alan teknolojilerini birbirlerine entegre ederek ortaya yeni ürünler çıkarmak, tasarlamaktır. Ürünün parçaları için farklı elektro ve mekanik konseptler geliştirmektir, İşçi gücünün kullanımında hayati tehlike oluşabilecek durumlarda bilgisayar, elektronik ve buna ek olarak da mekanik destekleri yöntemler geliştirmek sualtı arama, madencilik veya ormancılık gibi görevlerde işçi gücünün tehlikeli durumlara karşı daha efektif çözümler getirebilmesini sağlamaktadır. Yeni mekanik ve elektronik içerikli ekipmanların fizibilitesini, maliyetini veya da performans faydasını geliştirebilmek için çalışmalar yürütmekte olup inovatif çözümler getirmektir.

Mekatronik mühendislerinde aranan genel nitelikler şunlar olmalıdır:

Oluşabilecek sorunlarda karmaşık problemleri tanımlamakta olup, seçenekleri geliştirecek ve gerekli çözümleri uygulama becerisinde olup, problem çözme kabiliyetini gösterebilmeli.  Sorunlara yaklaşımlarda farklı alternatif çözümler de oluşturmalı ve buna ilişkin olarak da sonuçların güçlü veya eksik noktalarını belirleyebilecek eleştirel yapıya sahip olmalı.  Çözüm odaklı olarak uygulanabilir işlemler üretebilmeli ve bunun için de nokta atışı çözümler ile sorunları çözme odağında olabilmeli. Çözümler getirirken matematik bilimini kullanmalı ve rasyonel çözümler getirmeli. Bilgiyi etkin bir şekilde karşıya iletebilmek için de uygun bir dil kullanmalı. Ekipler içerisinde çalışmaya uygun bir karakterde olmalı.

Mekatronik Bölümü Nedir ? Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar ?

İki yıllık Mekatronik Bölümü okuyan öğrenciler mühendisliğin bu alanlarına geçiş yapabilirler:

  • Endüstri Mühendisliği
  • Endüstri ve Sistem Mühendisliği
  • İmalat Mühendisliği
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
  • Mekatronik Sistemler Mühendisliği
  • Mekatronik Mühendisliği
  • Uzay Mühendisliği
  • Elektrik Mühendisliği

Mekatronik Bölümü Nedir ? Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar ?

Özet olarak Mekatronik alanındaki mühendislik dalı gelişen teknoloji içerisinde mühendisliğin pek çok dalına entegre olabilecek türde bir dal olmakla birlikte birçok yetkinliği de beraberinde getirir. Günümüz teknolojisinin gerektirdiği mekatronik mühendisliği okumak istiyorsanız eğer size önerimiz öncelikle genel olarak mühendisliğin gerektirdiği niteliklere sahip misiniz bunu sorgulamanız. Daha sonrasında ise mühendisliğin rasyonalitesini iyi kavramak gerekiyor, sorunlara karşı sayısal verilerle çözümler üretmeli ve sorunun çözümlerini oluşturduğunda farklı alternatif çözüm noktalarına da odaklanmanız gerekmektedir. Bu durumda rasyonel tarafınızı geliştirmiş olur ve geleceğin bir mühendis adayı olarak kendinizi ön saflarda bulabilirsiniz. Mekatronik mühendisliğinin Mekanik ve Elektronik mühendisliğinin birleşimi olması sebebiyle daha fazla yetkinlik gerektirdiğinin de farkında olmalısınız, buna ilişkin olarak da daha fazla bilgiye ve yetkinliğe sahip olmanızın gerekliliği size iş dünyasında da artı olabilecek noktalardandır.

Daha fazlası için InFreza sitesini takip edin!

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu