Video

Kaliteli Vakit İçin YouTube Kanal Önerileri

Bugün ne öğrendin başlığı altında sizlere kaliteli vakit geçirmek için birbirinden benzersiz YouTube kanal önerileri sunacağım.

1. Morn1415

Kaliteli vakit için morn1415

Kanal genel itibariyle bilim ve astronomi içerikleri üretiyor. Star Size Comparison ve Why we are stardust? çok beğendiğim iki videosudur. Kanalı ilk keşifim Büyüklük karşılaşması yaptığı içeriğiyle olmuştu. Uzayın akılalmaz büyüklüğü ve buna görece bizim mutlak küçüklüğümüz, zihnimi oldukça karıştırmıştı. Yaşamı anlamlandırma çabamız yalnızca üzerinde yaşadığımız dünyayla kalmamalı, içerisinde bulunduğumuz samanyolu, daha da ilerisi evren ve onunla birlikte gelen bazı tahminsel düşünceler. Biyoloji bize ne kadar önemli kıldıysa evren de bir o kadar önemsiz kılmıştır.

Kozmik takvime bakıldığında Evrenin oluşumundan bu yana geçen süre yanında yazılı tarih düşünülecek olursa koskoca bir yılın son 12 saniyesini kapsıyoruz. Bir diğer deyişle tüm medeniyetler, imparatorluklar, toplumdan, dinler, güç arzusu fikir ya da inanç ayrılıkları adına çıkan savaşlar, icatlar, keşif ve buluşlar, tüm o tarih sahnelerinde bahsedilen güç gösterileri son 12 saniyede yaşanmıştır. Kanal içerisinde sizleri evrenin sonsuzluğu karşısında büyüleyecek içerikler bulabilirsiniz.

2. Sunay Akın

kaliteli vakit için Sunay akın

Kendisini “Meddah kültürünün 2000’li yıllardaki bir temsilcisi” olarak ifade eden Sunay Akın, izlerken sizleri zamandan zamana ve mekandan mekana götürür. Olaylar arasında parçaları harika bir şekilde birleştiren Sunay Akın, YouTube kanalında da yaşamımıza farklı yönlerden ışık tutarken, yıllardır yaptığı meddahlık gösterisini 7’den 70’e herkesin seveceği bir şekilde bizlere sunuyor. Üzerinde durulması gereken diğer nokta ise Sunay Akın’ın yazar ve şair kimliği. Sanatçı, yıllardır Türk edebiyatına birçok değerli eser kazandırmasının yanında anlatıcılığını da bu şekilde geliştiriyor ve mükemmelleştiriyor.

”Oyuncak ve insan kalbi çok benzer birbirine. Bazen tamiri olmaz ikisinin de.” 

Demiştir Sunay Akın, 2005’te açtığı ve dünyanın her yerinden tarihi değere sahip oyuncaklarla süslediği müzesini inşa ederken. Ziyaret etmenizi öneririm, gezerken oldukça kaliteli vakit geçireceksiniz.

İnsanlara da nesnelere de anlam katanın ardındaki hikayeler olduğunu gösterirken bize de bu hikayeleri dinleyip kendi anlamlarımızı çıkarmak düşüyor.

3. Çağrı Yalçınkaya

kaliteli vakit için Çağrı Yalçınkaya

Örümcek Adam, Batman, Demir Adam ve niceleri… Her birinin hikayelerini, çizgi roman evreninin kendisine özgü dünyasıyla anlatıyor. Günümüzün sinema, dizi ve kitap sektörlerinde domine edici bir yer kaplayan çizgi roman evreninden çıkma hikayeler ve kahramanlar, pek çoğumuz tarafından sempati duyulan yaşam ve karakterler oldu.

İki büyük çizgi roman evreni var ki bunlar sürekli bir rekabet içerisinde genişlemektedir, Marvel ve DC. Her iki evrenin de kendisine özgü kahramanları, kötücül düşmanları ve dünyaları var.  Çizgi romanları ve bu kahramanları sevmelerimizin sebebi belki de onları olmak istediğimiz kişiler olarak görmemiz ya da onları zayıf yanlarıyla birlikte kendimize benzetmemiz olabilir. Tony Stark’ı çok severim, yokluk içindeyken bile Demir adamı oluşturmayı başardı ve bunu insani güçlerininin sınırında yaratıcı zekasıyla yaptı. İnsan yaratıcılığının bir simgesi haline geldi ve bu durum sempati kazanmasını sağlayan en önemli unsur. Daha fazla hikaye, kahraman ve keşfedilecek dünyalar için Çağrı Yalçınkaya’nın kanalını ziyaret edebilirsiniz.

 

4. Fotografium

kaliteli vakit için fotografium

”Fotoğraf zorla ne çekilebilir, ne de koparılabilir. O kendisini size sunar. Asıl o sizi çeker. İnsan fotoğrafı çekmemeli.” – Henri Cartier-Bresson

İçimizdeki sanat yapma arzusunu, nesneleri olduklarından güzel gösterme çabasını farklı şekilde ifade ederiz. Kimimiz resim çizer, kimimiz fotoğraf çeker kimimiz de sanatın diğer dallarıyla birlikte dışavurur içindekileri. Ben fotoğraf çekmeyi severim ve bu şekilde ifade ederim. Fotografium, hangi fotoğraf makinelerinin daha uygun ve hangilerinin sizin durumunuzda daha işlevsel kullanılabileceğini göstermekle birlikte fotoğraf çekim tekniklerini de gösteriyor. Bu sayede zihninizde canlandırdığınız kompozisyonları fotoğraflayabiliyor ve onları size özgü sanat eserlerine çevirebiliyorsunuz. Kanal içerisinde hem profesyonel hem de acemi fotoğrafçılar için telefon ve makineyle çekim önerileriyle birlikte video çekim önerileri de bulunmakta.

 

5. Argonomi

kaliteli vakit için argonomi

Pelin Öztürk’ün samimi ve yeri geldiğinde de eleştirel tavrını sergilemekten çekinmeyen sunuculuğu Argonomi kanalını özgünleştiren önemli unsurlardan birisi. Öğretici içerikleri olmasının yanısıra savundukları fikirleri doğrularıyla açıklamaları ve bu noktada aslında bizlerin de söylemek istediklerini fakat çekindiğimiz için ifade edemediğimiz düşünceleri, bizlere yeri geldiğinde sert yeri geldiğinde de naif bir şekilde anlatıyor.

Cem Karaca’yı anlamak, Mustafa Kemal’i anlamak gibi bizlere tekrar hatırlatılması gereken konuların yanısıra hem ulusal hem de uluslararası konulara değiniyorlar. Argonomi kanalı, izleyenlere günlük hayat içerisinde bazı durumların da unutulmaması gerektiğini etkili bir şekilde hatırlatıyor.

 

Sizlerin YouTube içerisinde kaliteli zaman geçirmesi adına kendi kişisel düşüncelerimi sunduğum yazının sonuna gelmiş bulunmaktasınız. İlginizi hangisi çektiyse ona yönelin ama her biri bir izlenmeyi hak ediyor, her birine YouTube kariyerlerinde başarılar ve daha büyük kitlelerce izlenme dilerim.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu