Genel

Ihlamur Çayı | İstanbul’da Satılan Geleneksel İçecek

Ihlamur daha çok bitki çayı olarak kullanılsa da yemeklere katıldığı da oluyor. Örneğin ıhlamur yaprağı dolması veya aroma olarak soslara katılması. Kullanım alanı daha çok bitki çayı halidir, birçok varyasyonu vardır limonlu, zencefil, bal, tarçın, portakal ve elma gibi ürünlerle birlikte uyum içerisindedir ayrıca diğer bitki çaylarıyla da demlenebiliyor olması geniş bir kullanım alanı sağlıyor içecek konusunda bizlere.

İstanbul Gastronomisinde Ihlamur Çayı

İstanbul’da neredeyse her kafe de bulabilecek olduğunuz ıhlamur çayı çok popüler olsa da çoğu işletme hazır ürün kullandığından gerçek lezzetine varamayabiliyoruz. Sadece lezzet açısından bakmaktan ziyade İstanbul’un Prens Adalarından Büyükada da yolda yürürken bile kokusunun burnunuza gelmesi adaya gitmeye değer kılıyor, böylece adanın keyfini sürme fırsatı sağlıyor.

Ihlamur Çayı Nerelerde Satılır

Hazır paket halini her türlü mekanda bulabilecek olsanız da birkaç mekan var ki kendine has demleme yöntemleri ve kullandıkları gerçek ıhlamur çayı sayesinde lezzetine ve kokusuna doyabileceksiniz. Örneğin Dem Moda hem konumu sayesinde rahat gidilebilecek bir yer, Çengelköy Tarihi Çınaraltı hem manzarası hem de tarihi yaşatması sebebi ile kesinlikle gidilecek yerler arasında, Pattisserie De Pera da geleneklerimizi çok iyi sürdüren bir yer gümüş demliklerde sundukları ıhlamur çayı tarihinin hakkının veriyor.

Ihlamur Çayı | İstanbul’da Satılan Geleneksel İçecek

Ihlamur Çayı Kimler Tarafından Tüketilir

Daha çok kış aylarında hastalanan, üşütmüş insanlar tarafından tercih edilse de gündelik hayatımızda da içmemiz gereken bir bitki çayı, bizi soğuk kış aylarında sağlıklı ve sıcak tutacak bir çay. Bunların yanı sıra strese, solunuma, bağışıklık sistemine ve hatta cilde sürüldüğü takdir de cilt gibi birçok faydası vardır. Ihlamur çayını tüketmek için birçok sebep vardır.

Ihlamur Çayının Pazarlanması

Ihlamur çayı hazır ürün olarak birçok alıcıya ulaşsa da organik olarak satan ve yapan yerler ne yazık ki o kadar yok oysaki bu denli faydalı bitki çaylarının organik hallerinin daha ön plana çıkması lazım, insanların daha çok eskiye yöneldiği doğal yollara başvurduğu bu dönemlerde bu tarz ürünlere gereken değer verilmeli. Bireysel olarak bu tarz bitki ürünleri satan işletmeler veya online shopping olsa da daha çok devlet destekli yerler olması ve bu sayede tarihimizi ve kültürümüzü yaymaya faydalı hale gelmiş oluruz.


İstanbul’da Ihlamur Çayı İçebileceğiniz Mekanlar

Dem Moda

Caferağa, Şair Nefi Sk. 9/1 Kadıköy/İstanbul

Çengelköy Tarihi Çınaraltı

Çengelköy Mah. Çengelköy Cad. Çınaraltı Cami Sk. No:4 Üsküdar/İstanbul

Pattisserie De Pera

Evliya Çelebi, Pera Palace Hotel, Meşrutiyet Cd. No:52 Beyoğlu/İstanbul

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu