Bilim

Dare Mighty Things – Muhteşem Şeylere Cesaret Et

Hepimizin merakla izleyip, başarıyla sonlandığını gördüğümüz Perseverance Rover’ı sürekli yeni haberlerle bizleri karşılıyor. Güncel olarak paylaştıkları verileriyle ve yakın zamanda gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla birlikte yöneltilen soruları cevaplayan NASA ekibi, geleceğe dair umudumuzu yeşertirken aynı zamanda da bizlerin uzaya olan merakını da güçlendirdi. Gündemin konu başlıklarından birisi de Perseverance Rover’ının paraşütü idi, normalde paraşütlerin iki renkli olması anlaşılır bir durumdur (gökyüzünde rahat gözükebilsin diye) fakat yalnızca renkle kalmayıp, paraşütün üzerinde de bir desen oluşturmuş NASA ekibi. Mars Paraşütü

ASCII Latin alfabesi üzerine kurulu 7 bitlik bir karakter kümesidir.

İnsanlık adına önemli bir adım atarken durumu da olabildiğince epikleştirmişler.

Üzerine bizlere ilham kaynağı olabilecek bir söz {DARE MIGHY THINGS (muhteşem şeylere cesaret et)}

Nasa’nın JPL laboratuvarının koordinatları yer alıyor.  {33d 10m 57s N 13d 117m 9s W}

Dare Mighty Things ne anlama geliyor? Nasa’nın Perseveranceyi taşıyan ve herkese yayın yapan o sistemin paraşütüne gizlediği şifre gerçekten de etkileyici. Genellikle yazılım dillerinde kullanılan ASCII tablosuyla şifrelenmiş olan bu paraşütteki şifre gerçekten de artık bir şeylere cesaret etmenin zamanı geldi de geçiyor demek istiyor. İlk olarak 19 Şubat 2021 tarihinde Mars’a gerisayım yaparken Persevarence Twitter hesabından;

”The moment that my team dreamed of for years, now a reality. Dare mighty things.” (Takımımın yıllarca hayalini kurduğu an, şimdi gerçek. Muhteşeyem şeylere cesaret edin) Tweet’ini paylaşmıştı.

Perseverance ve Ingenuity Mars’ın engebeli yollarında, rüzgarlı havasında hareket ederken attıkları her adımda bizlerin Mars’ı kolonileştirme amacımıza daha da yaklaşıyoruz.


Mars’ın Evrimi

Mars

Mars, güneş sisteminin yaratılması nedeniyle o kadar yüksek bir dönme ve enerjiye sahipti ki, Mars’ın yüzeyi binlerce Kelvin sıcaklığındaydı ⠀

 

 

 

Mars

Hayat Mars’ta başladı. (Bu arada Dünya’da da yaşam başladı.) Mars’ın erimiş çekirdeği soğudu. Atmosferini kaybetmeye başladı. Mars suyunu ve atmosferini kaybetmeye başladı. Kalan su buz oluşturmak için yoğunlaşmaya başladı.

 

 

 

Mars

Mars ölü ve soğuk bir gezegen oldu. (yaşam ölmüştü)

 

 

 

 

Mars

Mars tamamen ölü bir gezegen gibi görünüyor. Yüzeyin altında bazı yaşam formları olabilir, ancak emin değiliz. Atmosfer, Dünya’nın % 0,6’sıdır.

 

 

 

Mars

İnsanlar gezegene çoktan indi ve Mars ortamında hayatta kalabilen ve gelişebilen ve büyümek ve oksijen oluşturmak için atmosferdeki CO2’yi tüketen genetik olarak tasarlanmış bakterileri serbest bıraktı.

 

 

 


Bir yerlerde inanılmaz bir şey keşfedilmeyi bekliyor.

– Carl Sagan

O inanılmaz şeyi bulmak için cesaretinizi hiç kaybetmeyin sevgili okurlar, bilimle kalın.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu