Fotoğraflı BilgilerGenel

Cins Kediler Hakkında Merak Edilenler

Bu içeriğimizde sizlere Cins Kediler Hakkında Merak Edilenler üzerine bilgiler derledik. Birçoğumuz evinde bir can dostu olarak kedi beslese de hala bazılarımız bir kedinin ev arkadaşlığının hayalini kuruyor. Peki evimizde cins kedi beslemek istiyorsak neler bilmeliyiz? En çok tercih edilen cins kediler ve özellikleri nelerdir? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Cins Kedilerin Özellikleri

Dünya’da 70’ten fazla kedi cinsi olduğu bazı kurumlar tarafından saptanmıştır. Ancak farklı kurumların standartlarına göre Dünya’daki kedi ırkı sayısının 43-44 kadar olduğu da söyleniyor. Bu konuyla ilgili WatchMojo’nun hazırlamış olduğu en popüler ve en iyi on cins kedi videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Kediler cinslerine göre farklı özellikler gösterseler de elbette ortak davranışlara sahiptirler. Her ne kadar kendi başlarına avlansalar da sosyal canlılardır. İletişim kurarken kendilerine özgü kokular, feromonlar salgılarlar ve miyavlama, hırıltı, tıslama, mırlama gibi çeşitli sesler çıkartırlar.
Kedilerin ortalama yaşam süresi ise 12-18 yıl kadardır.

Eğer bir cins kedi beslemek istiyorsanız, bakımlarına oldukça özen göstermelisiniz. Veteriner muayenelerini kesinlikle aksatmamalısınız. Kedinizin cinsine göre özel mamalar ve vitamin takviyeleri kullanmanız gerekebilir. Genellikle sahiplerine bağlı olduklarından can dostunuzla vakit geçirmeyi ihmal etmemelisiniz.

En Çok Tercih Edilen Cins Kediler ve Özellikleri

İran Kedisi: En eski kedi ırklarından biridir ve adından da anlaşılacağı üzere anavatanı İrandır. Pars Kedisi veya Persian olarak da bilinir. Sahiplerine oldukça bağlıdırlar ve sakin bir yapıları vardır.

cins kedi

Siyam Kedisi: Köklü bir geçmişe sahiptir. Adını Tayland’ın Siyam bölgesinden alır. Akıllı, insan dostu, konuşkan ve sıcakkanlıdırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmadıklarından bol bol ilgi ve oyun isterler. Asil bir kedi ırkı olan Siyam Kedisi masmavi gözlerinin güzelliği ile oldukça büyüleyicidir.

cins kedi

British Shorthair: Anavatanı İngiltere‘dir. Güzellikleriyle bilinirler ve oldukça zeki bir kedi türüdür. Sürekli ilgi beklememeleri ve uysal olmaları sebebiyle sahiplerini çok yormazlar, yoğun çalışan kişiler için avantajlıdırlar. Oyuncu olan bu kediler kucağa alınmayı ise fazla sevmezler. Sayılarının az olması sebebiyle oldukça değerli canlılardır. Kendilerine özel üretilen mamalar ile beslenmeleri gerekir.

cins kedi

Scottish Fold: İlk olarak İskoçya‘da fark edilmiştir. Atalarından biri British Shorthair kedi cinsidir o nedenle oldukça benzerlik gösterirler ancak diğer atası hakkında bir bilgi yoktur. Genetik mutasyon ile üretildikleri için sağlık problemleri yaşamaya yatkındırlar. Kıvrık kulaklarının sebebi genetik kıkırdak bozukluğudur ve bu sebeple üretimleri durdurulmuştur. Hastalıklarına çözüm aranmaktadır. Özel bakıma gereksinimleri olabilir ve devamlı veteriner takibinde olmaları önemlidir. Kısa kulakları ve sevimli oluşlarıyla dikkat çekerler. Son derece zeki canlılardır. Çocuklarla vakit geçirmeyi severler. Sessiz ve sakin bir ev arkadaşı olacaklardır.

cins kedi

Exotic Shorthair: En uysal kedi cinslerinden biridir. Ev hayatına çok iyi derecede uyum sağlayabilen bu canlılar rahatlarına düşkün ve sakin yapıdadırlar. Sahiplerine güçlü bir bağlılık gösterirler ve kucakta zaman geçirmeye bayılırlar. Çocuklarla da keyifli vakit geçirirler ve zaman zaman oyun oynamaya davet edebilirler.

cins kedi

Van Kedisi: Van Kedisi denince aklımıza hemen çift renkli gözleri gelir. Van denizi vadisinden ülkemize yayılmışlardır. Oldukça hareketli, oyuncu ve meraklı bir karaktere sahiptir. Hisleri güçlüdür ve insanlarla iletişimi gayet iyidir. Dost canlısıdır ve diğer evcil hayvanlar ile de iyi anlaşır. Asil görünüşleri, sahiplerine bağlılıkları ve bakımlarının kolay olması sebebiyle tercih edilirler.

cins kedi

Ankara Kedisi: Görünüşleriyle Van Kedisini andırırlar. Tüylerinin bembeyaz olmasıyla dikkat çekerler ve uzun tüyleri kısa tüylü kedilere göre daha fazla taranmalarını gerektirebilir. Oldukça zeki ve oyun meraklısıdırlar. Ayrıca sahipleriyle güçlü bir bağ kurarlar.

cins kedi

Nasıl Cins Kedi Satın Alabilirim?

InFreza ekibi olarak yavru kedi satışına karşı olduğumuzu belirtmek isteriz. Satın almanızdan ziyade kesinlikle sahiplenmenizi öneririz.

Cins kediler hakkında bu yazımız sizin için yeterli oldu mu? Yazımızı beğendiyseniz yorum ve tepki bırakabilir, diğer yazılarımıza InFreza sayfasından ulaşabilirsiniz.

Aysu Nur Koyun

Kendi zamanında yaşamaya çalışan, aynı zamanda mimar ve web3 meraklısı biriyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu