Genel

British Longhair Bakımı Nasıl Yapılır? British Longhair Özellikleri Nedir?

British Longhair, kökeni İngiltere’ye dayanan ve British Shorthair cinsiyle akraba; dolgun, kalın ve ipeksi bir tüy yapısına sahip olan gösterişli bir kedi ırkıdır. British Shorthair’ın uzun tüylü versiyonu olarak kabul edilir. Hal böyle olunca British Longhair ile birlikte yaşayanlar veya yaşamayı düşünenler için özelliklerinin ne olduğu ve bakımının nasıl yapılması gerektiği ilk akla gelen sorulardan olmuştur. Gelin yazının devamında British Longhair’ın özelliklerinden başlayarak aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışalım.

British Longhair Özellikleri Nelerdir?

Tüylerden başlayalım; British Longhair’ın en belirgin özelliği, uzun ve yoğun tüylere sahip olmasıdır. Tüyleri kalın ve kabarık bir görünüme sahiptir. Tüylerin üzerinde hafif bir dalgalanma ve hatta bazen kıvırcık tüyler görülebilir. Takdir edersiniz ki bu durum bir British Longhair’in fiziksel olarak en çok ilgi isteyen yanının tüyler olmasına yol açmaktadır. 

British Longhair, genellikle orta büyüklükte, kaslı ve kompakt bir vücut yapısına sahiptir. Kısa bacakları, geniş göğsü ve yuvarlak hatları vardır. Geniş ve yuvarlak bir kafa yapısına sahiptir. Genellikle büyük ve yuvarlak gözleri, kısa bir burunu ve güçlü çene yapısı vardır. Kulakları da orta büyüklükte ve yuvarlak uçludur.

Kürk rengi konusunda British Longhair, farklı renk ve desen varyasyonlarına sahip olabilir. Popüler renkler arasında siyah, gri, krem, kahverengi, beyaz renkler ve farklı desenlerde çeşitli renk kombinasyonları bulunur.

Karakter konusunda ırkın diğer türleri gibi British Longhair de genellikle sakin, sevecen ve dost canlısı bir yapıya sahiptir. Yumuşak ve nazik bir mizaç gösterirler. İnsanlarla ve diğer evcil hayvanlara rahat uyum sağlayabilirler. 

British Longhair’ın bakımı konusuna gelecek olursak uzun tüyleri düzenli tarama ve bakım gerektirir. Haftalık tarama, tüylerin düğümlenmesini önler ve tüy dökümünü azaltmaya yardımcı olur. Diğer bakım rutinleri arasında tabii ki tırnak kesimi, kulak temizliği ve diş bakımı da bulunur.

British Longhair, zarif ve göz alıcı bir görünümleri, dost canlısı kişilikleri ve güzel tüyleriyle popüler bir tercih olabilirler. Ancak, özellikle tüy bakımının düzenli olarak yapılması önemlidir.

British Longhair Bakımı Nasıl Yapılır? British Longhair Özellikleri Nedir?

British Longhair Bakımı Nasıl Yapılır? British Longhair Bakımı için Neler Yapmak Gerekir? 

Şimdi de sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü bir dost için aksatmamanız gereken bakımlara bir göz atalım.

Tarama: Uzun tüylerin düğümlenmesini ve tüy dökümünü azaltmak için haftada en az bir kez tarama yapabilirsiniz. Emin olun bu kedi dostunuzla olan bağınıza da son derece olumlu etki edecektir. Uygun bir kedi tarağı veya fırçası kullanarak tüyleri nazikçe tarayabilirsiniz. Tüylerin altında oluşan düğümleri açmak için dikkatlice çalışmanız önemlidir.

Banyo: Kendi hijyenlerini önemseme konusunda hayvanlar içinde kediler bir numaradır bu nedenle sık yıkanmaya gerek duymazlar. Yalayarak temizlediklerinde midelerine zarar verebilecek bir şey bulaşmadığı sürece çoğu kedinin yıkanmasına gerek yoktur bile. Fakat diğer türlere göre daha uzun tüylere sahip olduğu için özellikle sıcak havalarda British Longhair’ın tüylerini temiz ve sağlıklı tutmak adına aşırı sık olmadan düzenli banyo yaptırabilirsiniz. Aşırı sık banyo tüylerin doğal yağ dengesini bozabileceğinden haftada bir kezden daha sık olmamak üzere sınırlı tutmak önemlidir. Kedi şampuanı kullanarak, kedinizi dikkatlice yıkayıp ve ardından iyice durulayabilirsiniz. Banyodan sonra da kedinizi ılık bir havluyla nazikçe kurulamayı ihmal etmeyin. 

Tırnak Bakımı: British Longhair’ın tırnaklarını düzenli olarak kesmek önemlidir. Uygun bir tırnak makası kullanarak tırnakların uç kısmını kesebilirsiniz. Ancak dikkatli olmanız ve tırnağın canlı kısmına zarar vermemeye özen göstermeniz önemlidir.. Eğer tırnak kesimi konusunda deneyimli değilseniz, bir veterinerden yardım almanız siz ve kediniz için daha iyi olabilir.

Göz ve Kulak Bakımı: British Longhair’ın gözlerini düzenli olarak kontrol edebilir ve herhangi bir akıntı veya tahriş belirtisi varsa, veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Göz çevresinde biriken salgıları nazikçe temizlemek için bir pamuk veya temiz bir bez kullanabilirsiniz. Kulaklarını da düzenli olarak kontrol edebilir ve ters giden bir şeyler olduğunu düşündüğünüzde veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Diş Bakımı: British Longhair’ın diş sağlığını korumak için diş bakımına önem verilmelidir. Veteriner hekiminizin önerdiği diş ürünlerini kullanarak düzenli olarak dişlerine bakım yapabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme: British Longhair’ın sağlıklı bir diyetle beslenmesi önemlidir. Kaliteli bir kedi maması seçimi, kedinizin yaşına ve aktivite seviyesine uygun beslenme şekli sağlıklı beslenmenin en önemli noktalarıdır. Düzenli olarak suyunu tazelemeyi ve daima temiz suya erişimi olduğundan emin olmayı unutmayın.

Kedilerde beslenme konusunda sık karşılaşılan sorunlardan biri olan bıyık yorgunluğunu (diğer adıyla bıyık stresi) yaşamamak adına mama ve su için uygun kap seçimine özen göstermelisiniz.
(
Bıyık yorgunluğu ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.) 

Veteriner Kontrolleri: British Longhair’ın düzenli veteriner kontrollerine gitmesi önemlidir. Veteriner hekiminizin önerdiği aşı takvimini takip ederek ve sağlık kontrolleri için periyodik olarak veterinerinize başvurmalısınız.

British Longhair’ın sağlıklı ve güzel tüylere sahip olması için düzenli bakım yapmak, beslenmesine dikkat etmek ve hijyenik bazı önlemleri uygulamak önemlidir. Eğer kedinizin herhangi bir sağlık sorunu olduğu ile ilgili endişeniz varsa, veteriner hekiminizden profesyonel tavsiye almanız en iyisidir.

Sağlıklı patilerle sağlıklı güzel günler geçirmeniz dilekleriyle!

British Longhair Bakımı Nasıl Yapılır? British Longhair Özellikleri Nedir?


En Popüler Kedi İsimleri | Kedinize Nasıl İsim Vermelisiniz?

Bu içeriğimizde sizlere en popüler kedi isimleri, erkek kedi isimleri, dişi kedi isimleri, gri kedi isimleri hakkında bilgi veriyoruz.

Kedilerde Pati Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Bu içeriğimizde sizlere kedilerde pati şişmesi nedenleri ve tedavi seçenekleri üzerine bilgiler veriyoruz ve durumu birlikte inceliyoruz.

Cins Kediler Hakkında Merak Edilenler

Evimizde cins kedi beslemek istiyorsak neler bilmeliyiz? En çok tercih edilen cins kediler ve özellikleri nelerdir? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi veriyoruz.

Ayşegül Mert

Merhaba! Ben Ayşegül, Endüstri Mühendisliği lisans öğrencisiyim. Hayattaki amacının anlamak ve anlatmak olduğuna inanan; bu doğrultuda meraklı, düşünceli, görece sosyal ve kendi halinde bir insanım. Anlamak ve anlatmak gibi ucu bucağı olmayan bir mevzuda gayret etmemden olsa gerek bilim ve sanatın birçok dalına ilgim var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu