Nedir

World Wide Web Nedir?

World Wide Web (WWW) Nedir? Nereden Gelir?

İnternet, bilgisayarlar ve cep telefonu gibi cihazların birbirine bağlandığı bir elektronik haberleşme ağıdır. Sınırı ve yöneticisi olmayan bir bilgi aktarım ortamıdır. Bu birbirine bağlı bilgisayarların bazıları hizmet vermek bazıları ise hizmet almak maksadıyla ağa bağlıdır.

World Wide Web (WWW), HTML olarak biçimlendirilen ve HTTP (Hiper Metin Transferi Protokolü) yoluyla erişilen bir çevrimiçi içerik ağıdır. Terim, İnternet üzerinden erişilebilen birbirine bağlı tüm HTML (Hiper Metin İşaretleme Dili) sayfalarını ifade eder. World Wide Web ilk olarak 1991 yılında CERN’de müteahhit iken Tim Berners-Lee tarafından tasarlandı.

İlk web tarayıcısı WorldWideWeb olarak adlandırıldı çünkü 1990’da yazıldığı zamanlarda web’i görmenin tek yolu buydu. Çok daha sonra, program ile soyut bilgi alanı arasındaki karışıklığı önlemek için Nexus olarak yeniden adlandırıldı.

“Programı NeXT bilgisayar kullanarak yazdım. Bu program bazı harika araçların mevcut olması avantajına sahipti, genel olarak harika bir bilgi işlem ortamıydı. Aslında, diğer platformlarda bir yıl gibi daha uzun sürecek bir işlemi birkaç ayda yapabilirdim, çünkü NeXT’de zaten benim için çoğu yapıldı. Tüm menüleri hayal edebileceğiniz kadar hızlı yapmak için bir uygulama oluşturucu vardı. bir wysiwyg (gördüğünüz şey elde ettiğiniz şeydir – başka bir deyişle, basılı veya göz atılan sayfada olduğu gibi ekrandaki metnin doğrudan manipülasyonu) kelime işlemci yapmak için tüm yazılım parçaları vardı. Sadece köprü metni eklemem gerekiyordu.”

screensnap2 24c

World Wide Web, çoğu insanın aslında İnternet olarak düşündüğü şeydir. Bir Web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen tüm Web sayfaları, resimler, videolar ve diğer bütün online erişebileceğiniz içeriklerdir. İnternet ise, e-posta göndermemize ve World Wide Web’e erişmemize izin veren temel ağ bağlantısıdır.

İlk www, bir web sunucusu kuracak ve HTML öğrenecek kadar teknik olarak yetenekli kuruluşlar tarafından barındırılan metin tabanlı siteler koleksiyonuydu. Orijinal tasarımdan bu yana gelişmeye sürekli olarak devam etti ve artık sosyal medyayı kullanmamıza yarayan çok az teknik beceri gerektiren veya hiç gerektirmeyen kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği oluşturuyor.

Ücretsiz Web’i Berners-Lee’ye ve CERN’in yüzyılın en büyük icatlarından birini verme kararına borçluyuz.

Nedir Kategorimizden Daha Fazla Yazıya Ulaşmak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu