Nedir

Kara Cuma (Black Friday) Nedir? Kara Cuma İsmi Nereden Gelir?

Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Kara Cuma (Black Friday) başta ABD olmak üzere Şükran Günü’nün (Thanks giving Day) ertesi sabahında gerçekleşen güne verilen isimdir. Global olarak tüm Dünyada Kara Cuma’da %80’e varan (hatta bazı durumlarda daha da fazla) indirimler uyguluyor.  Bu indirimler sayesinde mağaza sahipleri sezon içinde elinde kalması muhtemel ürünler başta olmak üzere, birçok ürünü satarak sezonu kârlı bir şekilde bitirmeyi hedefler. Tabii ki bazı şirketler fiyatları önceden yükseltip sonradan düşürüyor fakat gerçekten de büyük bir talep alan bir zamandır.

Madem bu kadar indirim var, insanlar bu kadar ilgili peki neden adı Kara Cuma

kara cuma black friday nedir
kara cuma black friday nedir

Black Friday’in 1950’lere kadar uzanan tarihi bir geçmişi vardır. Kara Cuma ismi Philadelphia’daki (ABD) polisler tarafından düzenlenen alışveriş etkinliklerindeki kaos ortamını ve trafiği betimlemek amacıyla kullanılmıştır. Oluşturulan uzun araç kuyrukları Philadelphia’daki şehiriçi trafiğini felç etmiş ve caddelerde birbiri ardına park edilmiş aşırı uzun araç kuyrukları oluşturulmuştur. Yüksek indirim oranları için mağazalara akın eden insan kalabalığının doğal bir sonucu olarak da trafik kazaları ve insanlar arasında şiddet olayları da kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu yüzden de bu güne black friday yani kara cuma denir.

KARA CUMA İNDİRİMİ NE ZAMAN?

27 Kasım 2020 Cuma Günüdür. Her zaman sabit olarak Şükran Günü’nün (Thanks giving Day) ertesi sabahı Black Friday’dir.

Ek olarak da Black Friday günü hiçbir ülkede resmi tatil olarak kutlanmamaktadır.

Nedir Kategorimizden Daha Fazla Yazıya Ulaşmak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu