Kişisel Gelişim

Sınava Girecekler Okusun! Stres Kontrolü Nedir?

Stres, kişinin biyolojik ve psikolojik dengesinin bozulmasına gösterdiği bir tepki durumuna verilen isimdir. İster istemez iş ortamında, okulda, günlük yaşantımızda bizden dolayı kaynaklanan veya kaynaklamayan sonuçlardan ötürü strese maruz kalıyoruz. Çoğumuzun maruz kaldığı bu stress durumunu lehimize nasıl çevirebiliriz peki? Size bir Ted videosu önereceğim. Sunumu yapan Kelly McGonigal, size anlattığı her şeyi bir araştırmaya dayandırarak sunuyor. Bilimsel yöntemlerle, üniversitelerce araştırılan bu konunun detaylı videosunu buraya tıklayarak izlemenizi öneririm. Kelly McGonigal’ın yaptığı Ted konuşmasında da dediği gibi, Hipofiz bezinin oksitosin hormonunu strese tepki olarak salgılaması sonucunda size destek aramaya doğru iter. Peki sizce stres bu yönüyle size nasıl daha sağlıklı yapacak? Oksitosin hormonu aynı zamanda vücut kontrollerinden de sorumludur. Bu da kalbinizin daha güçlü olmasına sebep olur. Aslında vücudunuz size destek olmak için kalbinize daha hızlı kan pompalamaya başlar. Sunumu yapan kişinin de dediği gibi, vücudunuzun size tepkisini kendinize avantaj sunacak bir şekilde kullanabilirsiniz.

Capture 1

Yan tarafta gördüğünüz resim Harvard Üniversitesi Psikoloji Bölümündeki bir araştırmada geçiyor. Hepimizin de bildiği gibi stresli olduğumuz zaman kalp atışlarımız hızlanır. Bu sırada kan damarlarımız da resimdeki üst halkadaki gibi daralır. Fakat araştırmadaki stresin onlara fayda getireceğine inandıklarında ise alt halkadaki gibi kan damarları genişliyor. Sunumu yapan Kelly McGonigal aslında ilk başlarda bir psikolog olarak herkes gibi stresin bizlere zarar verdiğini düşünüyormuş. Fakat yapılan araştırmalardan sonra stresi olumlu gördüğünüz sürece sizin nasıl daha iyi hissedip, kontrol edeceğinizi gösteriyor.

Stresi arkadaşınız olarak nasıl mı kullanabilirsiniz? İşte bu video sizin istediğiniz şeyi anlatıyor.

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu