Nedir

Noel Nedir? Geçmişten Günümüze Noel ve Çam Ağacı!

Merhaba, üç vakte kadar yeni yıla girecekken Noelin hikayesini bilmeden olmaz diye düşündüm. Noelin ve bu günün starı olan çam ağacının hikayesi nedir ne değildir bakalım.

Noel’in Tarihçesi

Noel faslının doğuşuna gidecek olursak sizi 21.yy’dan alıp taa tüm dinlerin temelini oluşturduğu düşünülen Paganizm inancına mensup olan Paganların geleneklerine götürmemiz gerekmektedir. Paganizm, kökenleri dünyanın kadim doğa dinlerine uzanan bir inanç biçimi ve bu dinlerin genel adıdır. Evet evet o kadar geçmişten gelen bir gelenektir. Bilindiği üzere günümüzde tüm dünyada bu kutlamaları görebiliyor olmamıza karşın, Hristiyanlık için özel bir mayeti olduğu açıktır. Hz.İsa’nın doğuşunun kutlanmasıdır.

Noel

Onlar için Noel 25 Aralıktır ve bu gün İsa’nın beden alıp dünyaya gelişini kutlamaları ile geçer. Araştırmalar gösteriyor ki bugün her millet için başka bir anlam ifade etmektedir örneğin Romalılar için  Noel, Satürn tanrısını onurlandırmak için kutlanırmış. Eski Mısırlılar da 25 Aralık’ta Tanrı Osiris’in doğumunu kutlarlardı. Sadece bu kadar da değil Aztekler, Hindular, Eski Persler içinde Noel farklı konuları olsa dahi aynı gün yani 25 Aralık’ta kutlanırmış. İşin özü bu gelenek yüzyıllardır süregelmekte.

20.yy itibarı ile tüm dünyada kutlanmaya başlanmış Noel bayramı. Dini motifinden sıyrılarak insanların eğlendiği, birbirleriyle hediyeleştiği bir gün halini almıştır.

Neden Çam Ağacı ?

Peki ağaç ne alaka dediğimizde karşımıza şu cevap çıkmaktadır: İblisleri korkutmak. Tabi sadece bu değil yine her kültürde kendince bi anlam kazanmış ağaç süslemesi. Paganlar için doğaya saygı, İskandinav milletleri için kuşlar için hazırlık, Almanlar için Adem ve Havva’ya atfetmek için elma süslemeleri kullanmak vs daha nicesi…

Adem ile Havva elması

Hadi bunu aştık da neden meşe, gürgen, palamut değil de çam süslemiş insanlar? Geçmişteki birçok inanışta yaprak dökmeyen ağaçlar ölümsüzlüğü simgelermiş. Hani diyoruz ya “nice güzel senelere”  işte nicesi için yaprak dökmeyen ağaç seçmişiz. Peki neden sedir yahut yaprak dökmeyen başka bir ağaç değil de çam? İşte bu sorunun cevabını çok geçmişte aramamıza gerek yok çünkü günümüzde olduğu gibi bundan 2 yüzyıl önce de popüler kültürün kölesiydik.

Çam ağacı

Birleşik Krallık’tan olma sayın Kraliçe Victoria 19.yy’da bu ağacı kullanarak popülerleştirmiş. Sonrasında tabiri caizse patlamış gitmiş… Her ne kadar popülerliğini Kraliçe Victoria ile kazanmış olsa da ağaç süslemelerinin Almanya’dan çıkma olduğu ilk olarak buralarda görüldüğü bilinir. Süslemeler toplumdan topluma, inançtan inanca değişiklik gösterse de üç aşağı beş yukarı aynı motiflerin kullanıldığı görülür.

Evde noel

Virüs dolayısıyla bu Noeli evde geçirecek olanlar yahut virüs olmasa dahi Noel dediğin evde kalorifere yaslanıp kahve eşliğinde kitap okuyarak geçer diyenlere veyahut ben film izlerim diyenlere önerim:

[geo-post id=”2676″ label=”Önerilen Yazı”]

Tek gecede bitirebileceğiniz, bitirdiğinizde ufkunuzun farklı bir boyut alacağına inandığım bir de kitap önerisi bırakmak istiyorum; yazılarımızda detaylarını görebilirsiniz.

[geo-post id=”764″ label=”Önerilen Yazı”]

“Yeni yılda geçmişin tüm kötü anılarını kapı dışarı etmeni ve yepyeni bir başlangıçla gelecek tazelenmiş umutlar için hazırlık yapmanı istiyorum. Geleceğe olan inancını ve yaşam dolu ruhunu hiç kaybetme! İyi seneler.”

Kaynakça:


Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Ek olarak daha çok bilgiye Nedir kategorimizden ulaşabilirsiniz.

KayıpThemis

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Bu profilde eğitim sürecinde akademik bilgilerin yanı sıra kendini farklı alanlarda donatmak ve öğrendiklerini paylaşabilmek arzusunda olan sanata ve bilime düşkün bir gencin sesini duyacaksınız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok bilgilendirici ve keyifli bir yazı olmuş Sayın Themis. Yazılarınızın devamını bekliyorum^^.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu