Genel

Kraliçe Elizabeth Öldü!

Britanya’nın en uzun süre tahtta kalan ve dünyanın en yaşlı hükümdarı olarak İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 96 yaşında İskoçya’da hayatını kaybetti!

Kraliçe Elizabeth Öldü!

Elizabeth, Kral VI. George ve Kraliçe Elizabeth olacak olan York Dükü ve Düşesi’nin büyük kızı olarak Londra’da doğmuştu ve çocukluğu boyunca da evde özel eğitim gören Elizabeth; babası ve abisi VIII. Edward’ın tahttan çekilmesiyle 1936’da kral oldu ve kendisi o tarihten itibaren olası vâris konumuna gelmişti.

Dünyanın hüküm süren en yaşlı ve Britanya’nın da en uzun ömürlü hükümdarıydı kraliçe Elizabeth. 9 Eylül 2015’te büyük babaannesi Kraliçe Victoria’nın saltanatını geride bırakmış ve Britanya2nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte de en uzun süre hüküm süren kraliçe ve en uzun süre hüküm süren ikinci hükümdar olmuştu uzun ömrüyle.

Kraliçe Elizabeth ile İlgili İlgi Çekici Gerçekler

  • Kraliçe her gece yatmadan önce bir kadeh şampanya içerdi. Kraliçe Elizabeth’in günlük ritüelleri ile yüksek standartlı bir yaşama sahip. ,
  • “Britanya pasaportu Majesteleri adına verildiği sebebiyle Kraliçe’nin pasaport sahibi olmasına gerek bulunulmamaktadır” ibaresi yer almaktadır Kraliyet sayfasında, bu sebepten dolayı Kraliçe Elizabeth’in pasaportu bulunmamaktadır.
  • Kraliçe Elizabeth bir Arsenal futbol kulübü taraftarı, dönemin işçi partisi lideri bir televizyon röportajında “yerel halktan birçok kişi onun özel hayatında aslında bir Arsenal taraftarı olduğuna dair bu epey gizli görüşü saklıyor.” söyleminde bulunarak bu durumu halkla paylaşmıştı.
  • Uzun yaşam süresinin yanında Kraliçe Elizabeth ve merhum Prens Philip, 2017’de evliliklerinin yetmişinci yılını kutlamıştı ve bu da çiftin platin evlilik yıldönümün nişanesi olmuştu. Edinburgh Dükü Prens Philip, Nisan 2021’de yaşama gözlerini yumduğunda kraliyet çifti 73 yıldır evliydi.
  • Kraliçe Elizabeth, döneminin en çok seyahat eden Britanyalı hükümdarlarından biri ünvanına sahipti ve Fransa’yı ziyaret ettiği zaman da Fransızca olarak bir resmi konuşma yapmış ve bu şekilde de Fransızca diline olan hakimliğini halka gururla sunmuştu.

Kraliçe Elizabeth uzun ömrü ile birçok kralı, bakan ve başkanı eskitmiş ve bu durumu ile de birçok kez gündeme gelmişti. 8 eylül 2022 itibariyle artık kendisine veda etmiş olduk, bu üzücü haber ile ailesine ve İngiltere hükümdarlığına başsağlığı dileriz.

Daha fazlası için InFreza‘yı takip edin!

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu