GenelNedir

CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Nasıl Çalışır?

Bu içeriğimizde sizlere çevrimiçi internet alışverişlerinizde kredi kartlarınız ile ödeme yaparken kullandığınız CVV kodu nedir? CVV kodu nasıl çalışır? sorularına yanıt vereceğiz.

“Kart Güvenlik Kodu” (Card Verification Value) sözcüklerinin kısaltması olan CVV kodu, kredi kartları güvenliğinde kullanılan üç veya dört haneli bir sayı dizilimidir. Kart sahibinin, kredi kartının fiziksel olarak yanında bulundurduğunu doğrulamak amacıyla kullanılan bir güvenlik unsurudur.

CVV kodu, genel olarak internet alışverişi veya telefon işlemlerinde kredi kartı kullanılacağı zaman tercih edilir. Kredi kartının ön yüzünde yer alan on altı haneli kart numarasına ek bir güvenlik olarak yer alır. Kredi kartının fiziksel bir kopyasına sahip olmayan kişilerin kart üzerinden sahte veya dolandırıcı işlemler yapmasını zorlaştırarak internet alışverişlerinde gerçek kullanıcıyı güvenli bir konumda tutar.

CVV kodu, yani açılımı itibariyle kart güvenlik kodu diğer kredi kartı şirketleri tarafından farklı isimlerle anılabilir. CVC, CVV2 veya CVC2 türevleri olarak aynı görevi üstlenmekte ve kullanıcıyı sahte işlemlerden korumaktadır.

Kart güvenlik kodunu (CVV kodu) güvende tutmanız çok önemlidir. Bunun için kredi kartınızı güvenli bir konumda tutmanız, kart alışverişlerinde güvendiğiniz platformları kullanmanız ve diğer kullanıcılar ile kart bilgilerinizi paylaşmamanız gerekir.

CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Nasıl Çalışır?

CVV Kodu (Kart Güvenlik Kodu) Nasıl Çalışır?

CVV kodunun ne olduğunu açıkladık, şimdi ise nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Kredi kartı bilgileri: Bir çevrimiçi platform üzerinden alışveriş yapacaksınız, ödeme işlemi için kredi kartını seçtiniz ve sizden kart bilgilerinizi girmenizi istediler. Öncelikle kart sahibinin ismi, kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV kodu gibi kredi kartı bilgileri girilir.

CVV kodu talebi: Kredi kartı bilgilerinizi girdiniz ve işlem gerçekleştirildi. Bundan sonrasında ise, hizmet sağlayıcı kurum, kredi kartı şirketinin sağladığı bir ödeme ağ geçidi aracılığıyla girmiş olduğunuz ödeme bilgilerini alır. Bu alınan bilgiler arasında kart numarası ve kartın son kullanma tarihi yer alır.

CVV kodu kontrolü: Hizmet sağlayıcı, almış olduğu ödeme bilgilerini kredi kartı şirketine iletir ve CVV kodunu doğrulatır. Kart numarası ve son kullanma tarihiyle birlikte CVV kodu kredi kartı şirketi tarafından kontrol edilir.

Doğrulama sonucu: CVV kodunun doğruluğu kredi kartı şirketi tarafından tespit edilir. CVV kodu doğru ise, işlem onaylanır ve hizmet sağlayıcıya bir onay mesajı gönderilerek işlem tamamlanır; CVV kodu geçersiz ise işlem reddedilir.

CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Nasıl Çalışır?

Kredi kartının fiziksel olarak bulunmadığı işlemlerde CVV kodu, önemli bir güvenlik önlemidir. Yalnızca kart sahibi tarafından bilinen bir bilgi olması sahte işlemlerin önüne geçmekte ve gerçek kart kullanıcısını korumaktadır. Çevrimiçi alışveriş yaptığınız platformlara çok dikkat etmeli, kart bilgilerinizi resmi kurumlar dışında kimse ile paylaşmamalısınız.

 

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu