Genel

Çocukluğuma Dönüş – Willy Wonka’nın Dünyası

Uzun yıllar sonra bugün karşıma çıkınca kendime hakim olamadım ve açtım. İlk kez izliyormuş heyecanıyla yerimde duramadan çocuksu bir sevinçle izledim her karesini.

Willy Wonka ve Hikayesi

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Charlie's Chocolate Factory

Willy Wonka, bir gün yaşlandığı korkusuna kapılır ve yerine varis olarak seçecek birisini bulma amacına girişir. Bu sebeple dünyanın dört tarafına ulaşan çikolata paketlerinin içlerine yalnızca beş adet bulunan altın biletler koyar. Bunlar beş farklı çocuğa, Willy Wonka’nın fabrikasına girme şansı sunacak ve henüz o zamanlar bilinmese de kazanan kişiye varis olma seçeneği sunulacak.

Diğer çocuklar para ve hırs ile biletleri kaparken, Charlie’nin ise yalnızca şansı vardı yanında. Geniş ailesiyle birlikte ufacık bir evde, yoksulluk içinde yaşıyorlardı. Paraları yoktu ama belki de daha değerli olan sonsuz sevgileri vardı birbirlerine karşı.

Charlie şans eseri, evine dönerken karlar arasında bir banknot bulur ve onunla gördüğü ilk bakkalden Willy Wonka çikolatası alır, paketini açar ve gördüğü karşısında donakalır. Şanslı altın bilet ona çıkmıştır ve o da Willy Wonka’nın şanslılar kervanına katılır.

Willy Wonka - Charlie'nin Çikolata FabrikasıWilly Wonka onlara gezi turu yapar ve bu tur aslında her bir çocuk için birer testtir. Çocuklar her gezi sırasında sorunlar yaşar ve aslında yarışmadan da elenmiş olurlar. Birisi oburluğundan, birisi hırsından, birisi açgözlülüğünden ve bir diğeri de egosundan dolayı elenir. Geriye bir tek Charlie kalır, belki yoksulluk içinde büyümüştür ama ailesi erdemli ve naif bir şekilde büyütmüştür onu.

Charlie yarışmayı kazandıktan sonra Willy Wonka ondan ailesini terk etmesini ve onunla birlikte fabrikaya gelmesini istese de Charlie, teklifi kabul etmez çünkü mutluluğu ailesiyle birlikte paylaştıklarında buluyordur. Bu durum, babasıyla sorunlar yaşamış Willy Wonka’ya bir ders olur. Uzun zamandır birbirleriyle konuşmamış olan Willy Wonka ve babası eski kırgınlıkları bir kenara bırakıp barışır ve sarılırlar.

Filmin sonunda da Willy Wonka ve Charlie’nin ailesi fabrikada musmutlu bir şekilde yaşamaya başlarlar.

Düşüncelerimi anlatmadan önce hikayeyi size özetlemek istedim ki, bu şekilde beni daha iyi anlayabilesiniz.

Filmin anlattıkları o zaman (henüz 6-7 yaşlarımdayken) dahi beni çok etkilemişti, Charlie’nin niteliksiz ama diğer çocukların aksine niceliksiz olmamasını çok güzel anlatıyor.  Umpa Lumpa’ların renkli dünyası ve harika müzikalleri ise filme ayrı bir renk katıyor.

Buruk güzellikler bıraktın arkamda, bir çikolataya çok şey sığdırdın ama sevgiyi sığdıramadın Willy Wonka. Sevgi, onu insanlarda ve gönüllerde aratır. Bulduğumuz vakit de mutluluk eşlik eder bizlere…

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu