Genel

Schweppes Tonik Nedir?

Sizler için Tonik nedir ? Schweppes Tonik Nedir ? ve nasıl günümüze gelmiştir gibi soruları değerlendirdik ve içeriğini oluşturduk.

Tonik, (içecek) içine kinin katılmış sodaya verilen addır. Kokteyllerde sıkça kullanılmaktadır. Kullanım sürecinde, başlangıçta sıtmaya karşı profilaktik olarak kullanılan tonik genellikle daha düşük kinin içeriğine sahiptir ve günümüzde de sıklıkla tatlandırılmış olmasına rağmen, kendine özgü acı tadı için tüketilmekte ve tercih edilmektedir.

Alkolsüz ve gazlı bir içecektir. Bu içeceğin içerisinde alkol veya etken uçucu madde bulunmamaktadır ve asitli içecek kategorisindedir. İsteğe bağlı olarak, alkolün içerisine bu ürünü katarak tüketenler de mevcuttur ancak bu durum bizler tarafından tavsiye edilmemektedir.


Tarihçesi

Tonik, içine kinin katılmış sodadır. Kinin o kadar acıydı ki, on dokuzuncu yüzyılın başlarında Hindistan’da görev yapan İngiliz yetkililer ve diğer yerli görevliler, kinin maddesini soda ve şekerle karıştırdı ve ilk kez tonik bu şekilde üretilmiş oldu. Bu duruma ek olarak da ilk ticari tonik 1858’de üretildi. Karışık içecek olan cin tonik de İngiliz sömürgesi Hindistan’dan kaynaklandı, İngilizler tıbbi kinin toniklerini cinle karıştırdı.


Schweppes Tonik Nasıl İçilmelidir ?

İsterseniz bir bardağa döküp direkt olarak tüketin isterseniz de kokteyllere eşlik etmesi açısından içeceklerinize ekleyin. Dilerseniz de bu içeceği alkol ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Votka ve cin gibi içecekler ile genellikle tercih edilir.

İsteğinize göre içerisine bir dilim limon atıp da içebilir ya da aromalı olanlarından tüketebilirsiniz. Bu keyifli içeceğin tadını çıkarmak için pek çok olanağınız bulunuyor, seçim sizin. İçindeki asit oranına bir göz gezdirip, ona göre başka bir ürünle karıştırmaya karar vermeniz daha doğru olabilir çünkü fazlasıyla asitli olduğu için, sek içmeniz daha uygun olabilir.

Schweppes toniğin acı olma sebebi, içinde bulunan farklı içeceklerin veya gıdaların bir karışımı ile sunulmasından kaynaklanır. Örnek olarak, toniğinizin içinde limon varsa, limon toniğin acı tadını baskılayamayabilir ve bu sebepten tonik size acı gelebilir veya alkol bulunuyorsa da aynı şekilde bir durum söz konusu olabilir. Çok sık tüketmemeye dikkat ediniz, zamanla midenizde çeşitli sindirim sorunlarına yol açabileceği gibi, içindeki şeker miktarının yüksek olmasından kaynaklı diyabeti de tetikleyebilmektedir.

Gazlı ve asitli içeceklerin sindirime zararları bulunmakta ve buna ek olarak da şeker hastalığına davetiye çıkardığı gözlemlenmektedir.


Sonuç olarak sizler sağlığınızı dikkate alarak bu tarz içecekleri tüketmeli ve sınırları aşmamalısınız çünkü sağlığınız her şeyden daha önemli


Sizler için şu yazılarımızı da öneririz;

Su Saf Madde Midir ?
Süt Saf Madde Midir ?
Demir Saf Madde Midir ?
Tuz Saf Madde Midir ?

InFreza

InFreza projesinde sizlerle birlikte Teknoloji başlığı altındaki makalelerle HEP BERABER kendimizi geliştirebileceğimiz bir platform yaratıyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu