Python

Python Kare Alma ve Karekök Alma

Python ile Kare Hesaplama

Kare hesaplamayı en basit haliyle açıklamak gerekirse aslında 3 üzeri 5 yani 3⁵’i hesaplamayı düşünelim. Bu da 5 tane 3 sayısının yan yana çarpılması anlamına gelmektedir.

Hesaplamamız Gereken Sayı: 3*3*3*3*3 = 3⁵

Bu sayıyı yukarıdaki gibi hiçbir fonksiyon ya da kütüphane kullanmayarak hesaplayabiliriz ya da python’da pow() fonksiyonundan yardım alabiliriz. Örnek kullanımına aşağıdan bakabilirsiniz.

x = pow(3, 5) 
print(x)

Python ile Karekök Hesaplama

Karekök hesaplarken de kökün derecesinin bölü şeklinde yazılmış halinden faydalanabiliriz. Bunun için de bizler karekök 20’yi hesaplamaya çalışalım. Bildiğiniz üzere kökün derecesi 2 olduğu için x üzeri 1 / kökün derecesi yani 20 üzeri 1/2 olarak yazabiliriz. Gelin bunu şimdi hep birlikte önce normal haliyle şeklinde yazabiliyoruz.

Karekök hesaplarken math.sqrt fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bunun için tabii ki de öncelikle math kütüphanesini import ediyoruz. Ardından da math.sqrt(sayi) fonksiyonunu kullanarak hesaplayabilirsiniz. Örnek olarak yazdığımız koda aşağıdan ulaşabilirsiniz.

import math
# 20 sayisinin karekokunu yazdirmak için önce x değişkenine değeri atayalım.
x = 20
print(math.sqrt(x))
# Çıktımız 4.47213595499958 olacaktır.

python kodlama

Python ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

InFreza

InFreza projesinde sizlerle birlikte Teknoloji başlığı altındaki makalelerle HEP BERABER kendimizi geliştirebileceğimiz bir platform yaratıyoruz.
Başa dön tuşu