GenelKişisel GelişimNedir

Kısa Sürede Yabancı Dil Öğrenmek (Polyglotlar Nasıl Yapıyor?)

Bu yazı yabancı dil öğrenmek isteyen, fakat nereden başlayacağını bilmeyen veya şimdiye kadar yanlış çalışma yöntemlerinden dolayı istediği dili öğrenemeyenler için dil öğrenmenin çeşitli yöntemlerini ve püf noktalarını barındırıyor.

Genel olarak okullarda yaklaşık 8 sene boyunca yabancı dil eğitimi verildiğini göz önünde bulundurursak lise mezuniyetimizden hemen sonra akıcı bir şekilde, öğrendiğimiz dili konuşmamız gerekir, öyle değil mi?

Türkiye’nin yalnızca %15’i 1 tane yabancı dil, ve %2’si 2 yabancı dil konuşabiliyor. Birçok farklı ülkeye köprü görevi gören ve farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir ülkede yabancı dillerin bu kadar az bilinmesi şaşılacak bir durum olmalı. Her yıl yeni bir dil öğrenebilen Polyglotlar, yalnızca dile yatkınlığı olduğu için mi bu kadar yabancı dili bir arada öğreniyor yoksa bu iş tamamen çalışma programlarını doğru ayarlayıp o dili sürekli kullanacakları alanlar bulmalarıyla mı ilgili? Bu yazıda sizinle 5 veya daha fazla yabancı dil bilen Polyglotların dil öğrenme yolculuklarındaki püf noktaları ve bir dil öğrencisi olarak bizzat kullandığım yöntemleri paylaşacağım.

farklı dillerin birbiriyle bağlantıları ve kökenleri
  farklı dillerin birbiriyle bağlantıları ve kökenleri
 • Dil öğrenmeye başlarken amacınız Polyglot olmak olmamalı (daha küçük hedefler belirleyin, birden fazla dili aynı anda sıfırdan başlamayın)
 • Öğrenmeye en temel kelimeler ve gramer kurallarıyla başlayın (Kelimeleri cümleler içinde öğrenmek daha yararlı olacaktır)
 • Eğer bilmiyorsanız ilk önce İngilizcenizi geliştirmeniz hem kaynak bulma bakımından hem de öğrenmesi daha kolay bir dil olduğundan her türlü kazanç sağlayacaktır.
 • Hedeflediğiniz dilde bağlantılar kurun; kafanızda kısa bir hikaye veya diyalog tasarlayıp, zihin haritası formatında, renkli kalemlerle A4 boyutunda bir kağıda yazmanız soyut düşüncelerinizi somutlaştırmak için önemli.
 • Ağırlıklı olarak kendi başınıza öğrenin, zorlandığınız yerlerde o dili bilen birinden yardım alın.
 • Etrafınızdaki insanların hedeflediğiniz dilde öne sunduğu önyargıları dinlemeyin, öğrendiğiniz her dil size başka bir kapı açmak için anahtar görevi görecektir.
 • Öğrenmeye başlarken, ana diliniz gibi konuşmak için zorlamayın. Bu süreç serbest olmanız, dili kişiselleştirmeniz gereken keyifli bir yolculuk olmalı, sıkıcı bir ders ortamı değil.

 Konuşmak, o dili öğrenip öğrenmediğinizi karşı tarafa gösterecektir. Kendinizi anlatmak ve anlaşılmak için buna daha çok eğilmelisiniz.

 • Hedeflediğiniz dille ilgili denemeler, paragraflar bulup çevirmeye, sonrasında benzerlerini kendiniz yazmaya çalışın.
 • Kelimeleri karşınıza çıkan sitelerden, şarkılardan, haberlerden öğrenebilirsiniz. Listeler halinde öğrenmek zorunda değilsiniz.

Unutmayın, insanlar dilin kalıplarını ve anlamlarını belli bir olay örgüsü içinde daha çok bağlantı kuracağı için kolay öğrenir.

 • Gramer çalışırken konuyu ilk önce kısaca dinleyip basit notlar alın, doğrulamak için kaynak kitaplara bakabilirsin, veya o dili iyi bilen birine sorabilirsin.
 • Oyun oynamayı seviyorsan, o dilde oyunlar oyna ve ana dili hedeflediğin dil olan insanlarla konuş, Yemek yapmayı seviyorsan tariflere öğrenmek istediğin dilde bak; süreci özellikle başlangıç ve orta seviyelerde tamamen ilgi alanlarına göre şekillendir
 • İzlediğin, dinlediğin her kalıbı tekrar et. Bu, zamanla telaffuzunun çok daha oturmasını sağlayacak ve ileride bununla ilgili problem yaşamayacaksın.
 • Önemsiz veya dikkat gerektirmeyen bir işle ilgilenirken, arka planda öğrenmek istediğin dilde röportajlar, haberler, podcastler vb. çalsın. Sen çalışırken beynin arka planda kalan her şeyi sana fark ettirmeden alacaktır.
 • Eğer anadilin dışında bir dil daha biliyorsan, öğrendiğin üçüncü dili sonradan öğrendiğin dille beraber çalış. Böylece sonradan öğrendiğin ilk dili de unutmamış, tekrar etmiş olursun.
 • Rap müzik, ritimle beraber daha çok kelime öğrenmeni sağlar. (şaşırtıcı, ama mantıklı)
 • Polyglotların çoğu dil öğrenmek için kendi yöntemlerini bulurlar, fakat çoğunun ortak noktası dinleme ve konuşmaya öncelik vermeleri. Ayrıca çalışacağınız zamanı ufak bölmelere ayırıp sık sık tekrar etmek haftada bir gün 4 saat çalışmaktan çok daha etkili.
indir 15
Bonus: Çalışırken size eşlik edebilecek bir ev arkadaşınız varsa, onu da dil öğrenme sürecinize davet edebilirsiniz :)

Yalnızca bu maddelere düzenli olarak uymak bile birkaç ay içinde gözle görülür bir değişim sağlayacaktır. Peki ya, bunların dışında siz dil öğrenme sürecinizde ne gibi yöntemler uygulayabilirsiniz?

Öykü Yavuz

Farklı alanlarda yeni şeyler öğrenmeyi seven yabancı dillere ve onların kökenlerine meraklı bir Amerikan edebiyatı öğrencisiyim. 4 senedir batı müziği ağırlıklı olarak keman çalıyorum; birkaç senedir de tiyatroyla ilgileniyorum. Daha çok Psikoloji, Felsefe, Eğitim, Yabancı dil ve Edebiyat alanlarında yazılar paylaşıyorum. Aynı zamanda Medium hesabımda kısa hikayeler ve denemeler yazıyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu