Genel

İadeli Taahhütlü Posta Nedir? PTT Kargo

Bu içeriğimizde sizleri İadeli taahhütlü posta nedir ve daha fazlası hakkında bilgilendireceğiz.

İadeli taahhütlü posta, posta gönderiminde sisteme kayıt edilmekte olan gönderim türlerinden bir tanesidir. Bu şekilde gönderilen posta kayıt altına alınmakta ve nerede olduğu öğrenilebilmektedir. Ek olarak iadeli taahhütlü postada gönderiler kaybolmamakta ve gönderiler de adrese ulaşmaktadır. Gönderilen adreste bir eksiklik ya da benzeri bir sorun oluştuğunda ise göndericinin bulunduğu adrese geri gönderilmektedir.

Bu sebeple, özellikle önemli postalarda; postaların ulaşım sürecinde kaybının önüne geçmek, kontrol ve kargo takibinin rahatlıkla sağlanabilmesi için iadeli taahhütlü posta kullanımının tercih edilmesi büyük bir önem niteliği taşımaktadır. Normal gönderimlerin fiyatlarının ucuz olmasına karşılık olarak kargonun sisteme kayıt edilmediği için teslimi olanaksız bir hale gelmektedir. Bu duruma ek olarak da gönderim süresi uzun süreçlere yayılabilmektedir. Taahhütlü postalar, gönderim sürecinde en hızlı şekilde adrese teslim bir sonuç içermektedir.

İadeli Taahhütlü Posta Nedir? PTT Kargo

Taahhütlü Posta Ne Demektir ?

PTT taahhütlü posta, PTT şirketi tarafından sunulan bir taahhütlü posta hizmetini kullanıcılara sunmaktadır. Taahhütlü posta, kargo gönderiminin PTT sisteminin içerisinde kayıt edilmesi anlamına gelmektedir. Bu sebeple normal posta gönderimiyle de farklılıkları bulunmaktadır. Normal gönderimlerde yalnızca mektubun veya zarfın üstüne gönderici ve alıcı bilgilerini yazmak yeterli olmaktayken PTT taahhütlü posta gönderiminde ise ek olarak bir form daha doldurulmaktadır.

Doldurulan form bilgileri ise sisteme girilmekte ve sistem tarafından gönderiyi tanımlayan bir barkod oluşturulmaktadır. Barkod ile gönderinin ne durumda ve hangi süreçte olduğunu takip etmek mümkündür. İadeli taahhütlü posta durumunda ise taahhütlü postadan ufak bir farklılık içermekte, bu da postanın gönderimi sırasında iki formun doldurulmasını kapsamaktadır. Doldurulan İlk formun yanında ek olarak ikinci form da gönderi hakkında, gönderene bilgi vermek için kullanılmaktadır.

İade Taahhütlü Postanın Ücreti Ne Kadar ?

İade taahhütlü posta ücreti, postanın ağırlığına göre değişebilmektedir:

  • 20 grama kadar; 9 TL
  • 50 grama kadar; 10 TL
  • 100 grama kadar; 13 TL
  • 250 grama kadar; 15 TL
  • 500 grama kadar; 17,25 TL
  • 1000 grama kadar; 20 TL
  • 2000 grama kadar; 22,75 TL

Bu bilgilere ek olarak daha detaylı bir biçimde öğrenmek isterseniz eğer, PTT adresine tıklamanız yeterlidir.

İadeli Taahhütlü Posta Bekleme Süresi Ne Kadar ?

İadeli taahhütlü posta bekleme süresi, gönderinin haber verildiği tarih baz alınarak on günlük bir bekleme süresi oluşmaktadır. On gün içerisinde işleme alınmadığında ise kargo tarafından, postayı gönderen kişinin adresine geri gönderilecektir. On günlük süre içerisinde posta kargosu için geçerli olup, kargo ya da diğer gönderiler bekleme süresi faktörünü değiştirebilmektedir.

İadeli Taahhütlü Posta Nedir? PTT Kargo

Taahhütlü Göndermek Ne Anlama Gelmektedir ?

Taahhütlü göndermek demek, zarfın ya da posta gönderiminin herhangi bir zarara veya bir kayba uğramadan, belirlenmiş takvim içerisinde alıcının adresine ulaşması manasına gelir. Ek olarak resmi belgelerin herhangi bir zarar ve kayba uğramış olmadan belirtilen süre içerisinde gönderilecek yere ulaşması için taahhütlü göndermek sözü kullanılır.

İadeli Taahhütlü Posta Ne Zaman Tebliğ Edilmiş Sayılır ?

İadeli taahhütlü mektup ile yapılmakta olan tebligat, mektubun postaya verilmekte olduğu takvimi süreyi takip eden yedinci günden, yabancı alıcılarda ise bu durum on dokuzuncu günden itibaren baz alınarak kararın istekli kişiye tebliğ edilmiş olarak kabul edilmektedir. Tebligatın ise bu süreden önce alıcıya ulaşması durumunda da fiili tebliğ tarihi esas alınır ve bu şekilde kabul edilir.

InFreza

InFreza projesinde sizlerle birlikte Teknoloji başlığı altındaki makalelerle HEP BERABER kendimizi geliştirebileceğimiz bir platform yaratıyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu