Genel

Kendoku Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır ?

Bu içeriğimizde sizlere Kendoku oyunu nedir, ne şekilde oynanır ve biraz da tarihçesi hakkında bahsedeceğiz.

Öncelikle Kendoku Oyunu Nedir ?

Kendoku oyunu, Japon bir matematik öğretmeni tarafından ortaya atılmış ve tasarlanmıştır. Tetsuya Miyamoto, 2004 senesinde mantığa dayalı Kendoku oyunu tasarlamış ve zamanla Kenken, Mathdoku, Calcudoku gibi isimleri de türemiştir. 3×3, 4×4, 5×5 ve böyle artarak devam eden versiyonları da mevcut olmaktadır. Her yaştan kişinin bu oyunu oynayabiliyor olması bir anlamda basitliğini de ifade etmektedir.

Japon matematik öğretmeni Tetsuya Miyamoto’dan sonra Kendoku oyununa Thomas Snyder, Amerikalı bulmaca yaratıcısı ve dünya şampiyonu sudoku ve mantık bulmaca çözücü olarak bilinmekte, bunlara ek olarak da kendisi zekâ oyunları üzerine kitapların yazarı ve biyokimya alanında araştırmalar yapan bir akademisyendir. Kendoku oyununun kurallarına bazı yenilikler eklemiş ve bu oyun türüne de TomTom adını vermiştir.

Kendoku, Sudoku ile benzer oyun niteliklerine ve kurallarına sahiptir. Aynı satır ve sütunlara rakamların tekrarsız yazılması, en temel benzerlikleri arasında yer almaktadır. Sudoku oyununa kıyasla yapısında dört işlemi içermesinden dolayı Kendoku, Sudoku bulmacasına göre daha zorlayıcı bir oyun diyebiliriz sanırım. Tek işlemli, çift işlemli ve dört işlemli olmak üzere Kendoku oyununun farklı versiyonları da bulunmaktadır.

Kendoku Nasıl Oynanmaktadır ?

Kendoku oyunu dört işlem üzerinden oynanan bir oyun olması sebebiyle, kuralları da rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

  • Her satır ve her sütunda birden n’e kadar tüm rakamlar yalnız bir kez yer alması gerekmektedir. (Örnek olarak 3×3 boyutunda bir kendoku oyununda yalnızca birden dörde kadar olan rakamlar kullanılmaktadır)
  • Kalın çizgiyle belirlenmiş bölgeler içerisinde yer alan rakamlar, bölgenin köşesindeki işlem içerisinde yer aldığında bölgenin köşesindeki sayıyı vermesi gerekmektedir.
  • Bölgeler içerisinde rakamların tekrarı olabilmektedir.
  • Her kendoku oyununda bulmacanın yalnızca bir sonucu olmaktadır.

Kendoku Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır ?

Kendoku Oyununun Çözüm Yöntemleri

  • İlk olarak küçük bloklardan oyuna başlayabilirsiniz, daha sonrasında ise büyük bloklar üzerinden işlem yapın.
  • Hücrelerin içlerine gelebilecek rakamları bloklara küçük bir şekilde not edebilirsiniz, bu yöntem ileriki hamlelerinizde size yardımcı olabilir.
  • Eğer ki varsa ilk olarak tekli blokları doldurmanızı öneririz.
  • Çarpma veya bölme işlemlerinde olasılıklar daha az olabileceği sebebiyle bu blokları tamamlamak sizler için daha kolay olabilmektedir.
  • En önemlisi tahminlere dayanarak hamle yapmayın. Sadece kesin ve mantıklı hamleler yapın.
  • Her bulmacanın sadece bir çözümü olduğunu unutmayın.

InFreza

InFreza projesinde sizlerle birlikte Teknoloji başlığı altındaki makalelerle HEP BERABER kendimizi geliştirebileceğimiz bir platform yaratıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu