Nedir

GitHub Nedir ? – Git Komutları 2.27.0

Git; üzerinde çalışılan bir projenin birden fazla kullanıcı yani bir ekip ile geliştirilmesini kolaylaştıran versiyon kontrol sistemidir.

GitHub Nedir ?

GitHub ise git versiyon sistemini kullanan ve projelerinizi depolayıp ekibinizle paylaşabileceğiniz bir website uzak sunucudur. GitHub, kullanımına örnek verecek olursak üzerinde çalıştığınız bir mobil uygulama projesinde çalışan diğer geliştiricilerin sizin saat 20:00 da yaptığınız değişikliği görebilmeleri ve bu değişikliklerin bulunduğu proje dosyalarını kendi proje dosyasında güncelleyerek geliştirimine devam edebilmesine olanak sağlar veya sizin 20:00 da yaptığınız proje üzerinde 21:00 da yanlış bir değişiklik yapılması durumunda 20:00 da çalışan en son yedeğiniz ile geliştirmeye devam etmenize olanak sağlar.

GitHub Nedir
GitHub Nedir ?

GitHub Tarihi

2008 yılında geliştirilen GitHub, Git depolarını barındıran web tabanlı bir uygulamadır. Git versiyon kontrol sisteminin bazı noktalarda ekipler için sorun yarattığını gören GitHub geliştirileri, ekipler arası üretkenliği artırmak için Git’in üzerine yeni araçlar ve özellikler ekleyerek geliştirme yapmışlardır. Kısaca GitHub, bulut tabanlı Git deposu barındırma hizmeti sağlayan, kar amacı güden bir şirkettir.

[geo-post id=”5270″ label=”Önerilen Yazı”]

Peki GitHub üzerinde kullanabileceğiniz bazı git komutları:

git config --global user.email info@infreza.com

E-posta, kullanıcı adı ve dosya biçimi gibi kullanıcı spesifik yapılandırma değerlerini ayarlamak için kullanılır.

git diff

Merge (Birleştirme) etmeden önce birleştirilecek dallar arasındaki çakışmaları görüntülemek için ve mevcut çakışmaları listelemek için kullanılır.

git init

Yeni bir git dizini oluşturmak için kullanılır.

git add profile.dart

Dizine dosyalar eklemek için kullanılır.

git commit –m “değişiklik bilgileri”

Proje üzerinde değişiklikleri uygulamak için kullanılır.

git push origin master

Yapılan değişiklikleri çalışma diziniyle ilişkili uzak dizinin ana dalına gönderir.

git pull

Uzak depoda bulunan tüm değişiklikleri yerel çalışma dizinine birleştirmek için git pull komutu kullanılır.

Diğer Projelerimiz:

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz. Bizleri instagram ve YouTube hesabımızdan da takipi edebilirsiniz. İyi günler dileriz.infreza mobil

 

 

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu