Nedir

Bir Atari Efsanesi PacMan

Pac-Man, hemen hemen herkesin aşina olduğu klasik bir atari oyundur. Pac-Man ilk olarak 1980’de Japon bir öğrenci  olan Toru Itawani tarafından tasarlandı.İlk adı  Japonca’da yemek yeme için kullanılan ‘pakku pakku’ dan esinlenilerek ‘Puckman’ olarak belirlendi ancak zamanla değişime uğrayarak Pac-Man adını aldı. Pac-Man‘in piyasaya sürülmesi yaklaşık bir yıl sürdü, piyasaya çıktığında bir arcade oyunu olarak piyasaya sürüldü. Elbette, o zamandan beri, Pac-Man’in birçok versiyonu oluşturuldu ve oluşturulmaya devam etmektedir.

Pac-Man ‘En Çok Tanınan Video Oyun Karakteri’ ve ‘En Başarılı Jeton Oyunu’ olarak Guinness Rekorlar Kitabına adını altın harflerle yazdırdı.

Pac-Man Arayüz
Pac-Man Arayüz

Pac-Man oyununu basitçe açıklayacak olursak; Pac-Man’de oyuncu, bir labirent içerisinde hareket ederek yiyecekleri bitirmeye çalışır. Hedefi hayalet ve canavarlardan kaçarak tüm küçük yiyecekleri toplamak olan oyuncu, tüm yiyecekleri topladığında diğer aşamaya geçer. Labirent üzerinde beliren meyveleri toplamak oyuncuya fazladan puan kazandırır. Büyük yiyecekleri aldığında, canavar ve hayaletler maviye dönüşür ve bir süreliğine yenilebilir duruma gelirler.Oyun bu şekilde devam eder.

Pac-Man Hakkında İlginç Bilgiler

  • Pac-Man ilk olarak kadın oyuncu hedef kitlesine hitap etmesi için tasarlandı.
  • Pac-Man 1982 yılında Time dergisinde kapak oldu.
  • ‘Pac-Man Fever’ şarkısı oyunun konsept albümü olarak piyasaya çıkarıldı.

  • Pac-Man şiddet içeren oyunlarına tepki olarak tasarlandı.
  • Adam Sandler’ın başrolünde yer aldığı “Pixels” isimli film Pac-Man’den ilham alınarak çekildi.
  • Pac-Man’de ulaşılabilecek en yüksek puan 3.333.360.
  • Pac-Man karakteri pizzadan esinlenilmiştir.
  • Pac-Man yayınlanmasının ardından sadece bir yıl sonra 100 bine aşkın satış gerçekleştirdi.
Pacman Gif
Pac-Man

Daha Fazla İlginç İçerikler İçin Nedir Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

 

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu