Yazılım

Bir Sistemi Hacklemek – Hack Nedir ?

Hack Nedir ? günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile birlikte hemen her teknoloji bizimle alakalı bilgiler depolamakta peki bu bilgilere bizim iznimiz dışında erişmek mümkün mü?

En basit anlamıyla hack, bir sisteme izinsiz erişim elde etmek veya erişim elde etmeye çalışmak manasına gelir. Bu eylemi gerçekleştirmek için çalışan kişilere ise Hacker (Bilgisayar Korsanı) denmektedir.Hack işlemi sadece programcılık bilgisinden oluşmamaktadır bir sistemi hacklemek için önce sosyal mühendislik yeteneklerine sahip olmanız gerekmektedir.Sosyal mühendisliği kısaca açıklayacak olursak çevreyi analiz ederek karşınızdaki kişi hakkında bilgi edinme olarak tanımlanabilir.Hackerlık mesleği halk arasında kötü bir iş olarak adlandırılan bu mesleği icra eden her kişi kötü niyetli değildir.Firmalar için sorun oluşturacak açıkları keşfetmeleri için çalışan hackerlar vardır.

[geo-post id=”4804″ label=”Önerilen Yazı”]

Peki hacker olmak için ne gereklidir? Nasıl Hacker Olunur?

Öncelikle bu alanda çalışmak için güçlü bir gözlem yeteneğine ihtiyacınız bulunmaktadır.Daha sonra programlama ve hack tekniklerine hakim olmanız gerekmektedir sizi uyarmadan geçmeyeyim bu meslek iyi bir amaç için icra edildiğinde yasaldır fakat kişisel bilgilere erişmek ve onları yayınlamak gibi amaçlar için kullanılmamalıdır.

pexels pixabay 60504 min

Hackerlar gruplara ayrılır bu gruplar sırası ile şöyledir;

Hacker’ler genel olarak üç gruba ayrılırlar.

  • Siyah Şapkalı Hacker:Bilgi ve becerilerini kötü niyetli yani siber suçlarda kullanan grup.
  • Beyaz Şapkalı Hacker: Sistemleri geliştiren ve zafiyetleri ortaya çıkartarak şirket veya kurumlara yardımcı olan bu işi meslek haline getirmiş legal grup.
  • Gri Şapkalı Hacker: Siyah ve Beyaz gruba aynı anda dahil olup her iki alanda da çalışan grup.

Bir Sistem Nasıl Hacklenir?

Bir sistemi hackleyebilmek için programlama teknikleri ve hack tekniklerine hakim olmanız gerekmektedir.Bu hakimiyeti sağladıktan sonra hack yapılacak hedef sistemi gözlemleyip tanımanız gerekmektedir. Bu hedef  sistem hakkında yeterli bilgiye ulaştığımızda sistemin yani hedefin davranışını tahmin edilebilir düzeyde olacaksın bu aşamadan sonra gerisi ne kadar hack tekniği ve programlama yeteneğinizin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak şekillenecektir.Sistemde bir açık bulduğunuz noktada başarılı bir şekilde işlemi gerçekleştirebilmiş olacaksınız.Ancak tekrardan uyarayım bu bilgileri öğrendikten sonra hiçbir zaman yasal olmayan yolları kullanmayın her zaman beyaz şapkalı bir hacker olarak kalın.

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Mobil uygulamalarımızı indirmediyseniz de aşağıdaki görsele tıklayarak mobil uygulamamıza ulaşabilirsiniz.infreza mobil

 

 

 

 

Berkay Babataş

Bilgisayar ve yazılım alanında kariyerimi yürütmekte olup InFreza.com’un Kurucusu ve geliştiricisiyim. Bununla birlikte teknoloji, sanat, bilim üzerine projeler üretmekte ve günümüz dünyasına katkıda bulunmak adına çalışmaktayım. Disiplinler arası sentezler üretip özgün tasarım ve fikirler oluşturmak, girişimcilik ve takım çalışmasında beceri; sahip olduğum spesifik özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu