Dizi - Film

Forever (2014) Nasıl Bir Dizidir? Sherlock Benzeri Bir Dizi Daha!

FOREVER DİZİSİ KONUSU

Forever dizisinin başkarakteri Dr. Henry Morgan şık, tarz giyinen, bilgili, zeki ama daha çok hüzünlü bir adam.

New York’un en iyi adli tıp uzmanı olan Dr. Henry Morgan’ın, iki kişi hariç hiç kimsenin bilmediği bir sırrı vardır: Ölümsüzlük! Henry Morgan hayatı boyunca yaşamış olduğu tüm anıları ve acıları unutamadığından dolayı onun en büyük problemi bu anıları bütün hayatı boyunca da kendisiyle taşımak. Ve pek tabii sevdiği insanların ölümü de bu acıların başında yer alıyor. Hayatındaki herkesin bir gün öleceğini, kendisinin ise ölümsüz olduğunu bilerek yaşamaya devam ediyor. Henry’nin ise hayatını adadığı tek şey var; o da ölümün sırrını, dolayısıyla mustarip olduğu lanetin gizemini çözmek, herkes gibi kendisinin de bir ölümlü olmasını sağlamak…

234 yaşında olan Henry’nin geçmişindeki bilinmeyenleri, Dedektif Jo Martinez tek tek yaşadığı vakalarda ortaya çıkaracaktır.

SHERLOCK VE FRİNGE

Forever, ingilizcede sonsuzluk anlamına geldiğinden dizi adını buna göre seçmişler. Filmin konu olarak Sherlock ve Fringe dizilerine benzediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Olivia Dunham benzeri NYPD çalışanı Jo ve de laboratuvar uzmanımız Walter Bishop benzeri Henry Morgan. Ek olarak Walter Bishop’un (John Noble) final bölümünde dizide rol aldığını söyleyebiliriz.

forever dizi konusu
forever dizi konusu

DÜŞÜNELİM

Bir düşünsenize hayatınızdaki herkes ölümlüyken ilk vurulduğunuz zaman ölümsüz olduğunuzu öğreniyorsunuz. Yaklaşık 234 yaşındasınız ve üç yüzyıl görmüşsünüz. Bu üç yüzyıl içerisinde ne kadar çok olaya şahit olmuşsunuz, ne kadar çok şey öğrenmişsiniz. Hayatınızdan gelip geçen insan sayısını siz bile bilmiyorsunuz, birçok kişinin inanmadığı hatta sırrı öğrenince işkence yaptığı bir Dünyada bile üç kişiye güvenerek sırrınızı anlatıyorsunuz. Henry’nin de dediği gibi sanırım ölümsüzlük ve büyük sırlar bize göre değil, insan farklı olmayı istemiyor. Hatta final bölümünde Henry Morgan’ın da dediği gibi bu Dünyadaki en zor şey yalnızlık, insanın her zaman hayatında bir şeyleri anlatabileceği kişiye sahip olması gerekiyor. 234 yılını dolu dolu yaşamış Henry Morgan için attığı her adım, çözdüğü her vaka, gördüğü her mekan başka bir anıya çağrışım yaptırıyor. Düşünsenize normal bir insandan 4-5 kat daha fazla yaşamışsınız. Artık birçok şeyi ezberlemişsiniz, Dünya savaşlarını kitaplardan yaşamıyorsunuz, o cepheden yaşıyorsunuz.

Acaba 234 yılı biz yaşıyor olsaydık bir Henry Morgan olabilir miydik? 

Anıl ALAN

Merhaba! Ben Anıl, şu anda Amerika bazlı bir şirkette Software Developer olarak çalışıyorum. InFreza'nın kurucu ortağıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu