Genel

Amazon | Online Alışveriş Nedir ?

Günümüzde Online alışveriş her birimiz için vazgeçilmez bir etkinlik ve küresel alanda da artık şirketler online olarak yapılan alışverişlere daha fazla önem verir hale geldi. Çağımızın dijitalleşmesindeki önemli gelişmelerden birisi olan Online alışverişin kökenini sizler için araştırdık.

HER ŞEY VIDEOTEX İLE BAŞLADI

“Etkili olarak yaptığımız şey, evdeki bir televizyonu alıp bir bilgisayar terminaline dönüştürmekti.” sistem teknolojisinin arkasındaki adam Michael Aldrich diyor. “Bu büyük sıçramaydı.”
Aldrich’in sistemi, o sırada BT’nin teletekst hizmeti Prestel tarafından kullanılan bir çip setine sahip bir televizyon içeriyordu. BBC’nin Ceefax’ı ve ITV’nin Oracle’ı gibi bir bilgi hizmetiydi.
Bir ev telefonu hattı kullanarak TV’yi, işlemleri gerçekleştirebilecek perakendeci bilgisayarlara bağladı. Gerçek zamanlı, çok kullanıcılı bir işlem işleme bilgisayarı kurmuştu.

Jeff Bezos ve Amazon

Amazon’un halka arzından 54 milyon dolar toplayarak ilk milyoner olduğu 1997 yılındaki bir röportajda Bezos, çevrimiçi bu patlama yaratan fikrini nasıl bulduğunu anlatıyor. 1994 yılında New York’ta kalitatif bir riskten korunma fonu için çalışıyordu ve “web kullanımının yılda yüzde 2.300 oranında büyüdüğü” şeklindeki “şaşırtıcı” istatistikle karşılaştığında. Bu, ona “büyüme bağlamında mantıklı” bir iş planı araması için ilham verdi.

Amazon | Online Alışveriş Nedir ?

“Şu soruyu çok sık duyuyorum:
‘Önümüzdeki 10 yılda ne değişecek?’ “ – Jeff Bezos

JEFF BEZOS BAŞARIYI NASIL HESAPLADI ?

Kitapları müziğe, web için en iyi iki öğeye benzetti.
Bezos, herhangi bir zamanda dünya çapında 200.000 CD’nin “aktif” olduğuna dikkat çekti (bunun 1997 olduğunu unutmayalım). Ancak aynı zamanda, farklı dillerde “kitap alanında aktif” olan 3 milyon kitap vardı ve 1,5 milyondan fazlası yalnızca İngilizceydi.
Bezos’un “başka türlü olamaz” dediği bir çevrimiçi kitapçının benzersiz potansiyelini fark etme dehası, böyle bir mağazayı gerçekten nasıl çalıştıracağına dair vizyonuyla tamamlandı.

Şirketi sadece birkaç bin çok satan kitabın envanterini tutarken, elektronik bir toptan dağıtımcı ağından 400.000 kişiye erişim sağladı. Bu “neredeyse zamanında” başlıklar bir gün içinde mevcut olacaktı.
Amazon ayrıca 20.000 yayıncıyla 1,1 milyon başlığa erişim sağlamak için bir anlaşma yaptı ve bu da birkaç hafta sürecekti. Ayrıca uygun bayilerle bağlantı kurarak milyonlarca baskısı tükenmiş başlığa nasıl bağlanacaklarını da düşündüler.

Böylelikle günümüz Amazon’unun temelleri atılmış oldu.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu