İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Black Friday’de Satış Artışı (Dünya Geneli Kıyaslama)

Black Friday’de Satış Artışı (Dünya Geneli Kıyaslama)

Black Friday’de Satış Artışı (Dünya Geneli Kıyaslama)

Kara Cuma Gününün Satış Oranları

Kara Cuma yani diğer bir adıyla Black Friday ile çok yüksek oranlarda indirimleri gördüğümüz bu gündeki satış değerlerini sizlere gösteriyoruz. Hep beraber hangi ülkenin Kara Cuma’da sıradan bir güne göre daha fazla alışveriş yaptığına bakalım.

Black Friday'deki Satış Artışı - 2018 Verisi
Black Friday’deki Satış Artışı – 2018 Verisi

Evet, yukarıdaki verilerden de göreceğiniz üzere aslında Türkiye Kara Cuma’da sıradan bir güne Dünya ortalamasının altında bir alışveriş yapıyor. 2018 yılına ait Türkiye verileri sıradan günlere kıyasla satışlarda %615’lik bir artış gösteriyor. En uç rakamlar ise, Birleşik Krallık %1708, Almanya %2418 ve Güney Afrika %1952 şeklinde.

Kara Cuma Nedir?

Kara Cuma (Black Friday) başta ABD olmak üzere Şükran Günü’nün (Thanks Giving Day) ertesi sabahında gerçekleşen güne verilen isimdir. Global olarak tüm Dünyada Kara Cuma’da %80’e varan (hatta bazı durumlarda daha da fazla) indirimler uyguluyor. Bu indirimler sayesinde mağaza sahipleri sezon içinde elinde kalması muhtemel ürünler başta olmak üzere, birçok ürünü satarak sezonu kârlı bir şekilde bitirmeyi hedefler. Tabii ki bazı şirketler fiyatları önceden yükseltip sonradan düşürüyor fakat gerçekten de büyük bir talep alan bir zamandır.

Kaynak: Black Friday – Global

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ben Anıl, şu anda İstanbul Okan Üniversitesi Yazılım Mühendisliği (EN) Bölümü öğrencisiyim. Bireysel & Arkadaşlarımla birlikte projeler oluşturuyorum. Yazılım alanında Python & Android üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum Yap