Genel

Amazon | Jeff Bezos’un Başarısının Sırrı Nedir ?

Amazon ve Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos’un kariyeri ve girişimlerindeki başarıları sizler için araştırdık.

Amazon ve Jeff Bezos’un Başarısının Sırrı

Jeff Bezos henüz çocukluk yıllarında dahi hayatının ne yönde şekilleneceğini çözümlemişti, bilim ve mekaniğe merak salmıştı ve aile evinin garajında kendi çalışmalarını geliştiriyordu.

Princeton Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Bilimi Mühendisliği eğitimi gördü ve bölümden mezun olduktan sonrasında ise Wall Street’e yerleşti.

Wall Street’te kendi başarısını yakaladı ve finans şirketlerinden The D. E. Shaw Group’ta başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Bu terfi ile şirketin, o güne kadar ki en genç başkan yardımcısı unvanını kazandı.

İş arkadaşı MacKenzie Scott’a aşık oldu ve çift, 6 ay içinde evlendi.

Jeff Bezos ve Kitap Satışı Hikayesi

Jeff Bezos, D.E Shaw Group şirketine, yaptığı bir araştırma sonucunda; bir şirketin internetteki ilk hedefinin kitap satışı olması gerektiği önerisinde bulundu ve bu öneri karşılık bulmayınca istifa edip kendisi bu işe girişti.

Amazon’u kurdu ve bununla birlikte sadece Bezos’un değil, internet kullanıcılarının da hayatını değiştirecek olan ilk adımı atmış oldu.

2004 yılına gelindiğinde Blue Origin isimli uzay araştırmaları şirketini kurdu. Bezos, bu şirketi kurarken uzay uçuşları ve kolonileşme için yeni teknolojiler üretmeyi amaçladı.

2013 yılında Washington Post gazetesini ve ona bağlı diğer yayın organlarını 250 milyon dolar ödeyerek satın aldı.

Amazon | Jeff Bezos'un Başarısının Sırrı Nedir ?

Eşi MacKenzie ile boşanma kararı aldı. Boşanma protokolünde eşi Mackenzie, Amazon hisselerinin yüzde 4’ünü kazandı ve bu durum, o dönemde MacKenzie’yi 36 milyar dolar civarında bir servetle dünyanın en zengin üçüncü kadını haline getirdi.

2018 yılının eylül ayında, Amazon’un değeri 1 trilyon sınırını geçmiş ve bu başarıyı elde eden, Apple’la birlikte, dünyadaki iki şirketten birisi olmuştu.

Amazon, 2020’de 386 milyar dolarlık gelirden sorumlu, dünyanın en tanınmış markalarından biri oldu ve şirketin değeri hızla 2 trilyon dolara doğru ilerliyor. Ayrıca Amazon.com kendi bünyesinde birçok önemli platforma da yer vererek yeniliklere devam etti.

Amazon’un logosundaki sarı çizgi A’dan Z’ye uzanan bir ok işareti olmasıyla birlikte aynı zamanda da müşterilerinin yüzünde oluşturduğu gülümsemeyi temsil ediyor. Jeff Bezos ve Amazon’un başarısının sırrı da burada yatıyor.

Eğer İnatçı değilseniz, yapacağınız deneylerden çabucak vazgeçersiniz. Ve eğer esnek değilseniz sık sık duvara toslar ve önünüzdeki sorunu çözmek için yeni yolları göremezsiniz.

Hakan ASLAN

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü okumakta olan genç bir mühendis adayı olmakla birlikte dünyayı anlamlandırma çabası içinde olup araştırma hevesini yitirmeyen bir bireyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu