Bir Kıvılcım Yak Ve Ateşin Parlasın

 Bir Kıvılcım Yak Ve Ateşin Parlasın
Okunuyor Bir Kıvılcım Yak Ve Ateşin Parlasın

Ormanda iki yol belirdi ve ben daha az yürünmüş olanı seçtim, bütün fark buradaydı işte.

Robert Frost

Günlük hayatımızda pek farkında olmasak da zaman hızla akıp gider ve biz bundan ancak iş işten geçtiğinde haberdar oluruz. Geçmişin prangalarından kurtulamayız ve bunlar hem şimdiyi hem de geleceği etkiler. Peki o halde neyi bekliyoruz ? Önümüzde belirsiz bir gelecek var ve bunu inşa etmek için de anımızı değerli kullanmalıyız.

Sınavlar için endişe duyuyor, derslerimizde başarısız olmaktan korkuyoruz. Hayatta başarıyı sadece okulda edindiklerimizle kazanmayız, tüm nokta bizde toplanır. Bir kıvılcım yakmalısın kendinde ki ateşinin ne derece güçlü olabileceğini görebilesin. İşte tüm mesele burada, her şey bu anla birlikte başlıyor. Bir kez potansiyelimizin farkında vardığımızda, bu dünyaya geliş amacımızı anladığımızda içimizdeki ateş büsbütün parlar ve bütün dünyayı aydınlatır. Tabi her ateşin bir ömrü vardır, elbet söner ve bunun için de ateşimizi sürekli diri tutmalı yani bir devinim halinde kendimizi geliştirmeli ve gerekirse de değiştirmeliyiz. Bu hayata bir kez geldiğimizi ve eninde sonunda bu dünyadan büyük ya da küçük elbette ki bir iz bırakarak gideceğimizi de unutmamalıyız. Bunun nasıl ve ne şekilde olacağına da ancak biz karar verebiliriz.

İnsanlar sizin yaptıklarınıza bir anlam veremiyor olabilir ve bu yüzden de yargılayabilir sizleri ancak bu sizin yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez. Tarih bu gibi örneklerle dolu, 1931 senesinde Leipzig’de yazarlar ”Einstein’e karşı 100 yazar” isimli antisemitist içerikli 100 adet yazıdan oluşan bir kitap yayımlar ve Einstein da bu kitaba cevaben “Gerçekten yanılıyor olsaydım bir tane de yeterdi.” der. Bu kitabın yayımlanmasından kısa bir süre sonra da yazarlar Almanya’yı terk etmek durumunda kalmıştır. Bu nedenle bir görüşün çokluğu onu haklı durumuna getirmez. Hayallerinizi, amaçlarını gerçekleştirmekten çekinmeyin, bu yol zorlu olacak elbette ama işin güzelliği de burada yatıyor.

Joseph Campbell der ki ”Girmeye korktuğun mağarada aradığın hazine yatar.”

Korkularını bir kenara bırak ve şu anda ne yapmak istiyorsan, ileride ne olmayı hedefliyorsan bunun için çalışmaya başla.

Haydi harekete geçme vakti, kıvılcımı yak ve tüm dünya ne kadar parlayabildiğini görsün!

 

Ayrıca bu konu ile ilgili de kısa bir animasyon var, izlemenizi öneririm.

Küçük seçimler eylemlere, Eylemler alışkanlıklara dönüşür ve alışkanlıklar da hayatına yön verir.

Sizin seçiminiz ne olacak ?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın